MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

MİRAC-1

A+A-

NAMAZ MÜ’MİNİN Mİ’RACIDIR ONU GÖKLERE ÇIKARIR

Önce mi’rac nedir, onu kısaca tarif edelim:

Mi’rac, Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (Sallallahü aleyhi ve sellem)in, Mekke'den Medine’ye hicretinden bir buçuk yıl önce, Recep ayının 27. gecesi Allah (c.c.) tarafından davet edilerek, Mekke’deki Mescid-i Haram’dan (Kâbe’den) Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya, oradan da göklere yükselerek, yedi kat semayı, Arş’ı, Kürsi, cennet ve cehennemi görüp Yüce Mevlâsı ile sohbet edip, konuştuktan sonra, saymakla bitmeyen nice şeyler gördükten sonra aynı gittiği yoldan geri evine gelme mucizesinin adıdır.

Bu mucize üç merhalede gerçekleştirilmiştir: Birinci merhale: Hazreti Peygamber (sav)in bir gecede Mekke’deki Mescid-i Haram (Kâbe)den bir Burak ila Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gelip geri dönmesidir. Bunun adına İsrâ denir. Bu hadise İsrâ süresinin birinci ayetiyle sabittir. İnanmayan dinden çıkar. İkinci merhale, Hazreti Peygamber (sav)in Mescid-i Aksa’dan (Cebrail ile beraber) semalara, Sidre-i münteha’ya kadar olan yolculuktur.

Üçüncü merhale ise Sidre’den, Refref denen bir şeyle (asansörle)  daha ileriye tek başına gidip, yüce Rabbimizle konuşup geri dönmesidir. Bu son iki merhaleye de Mirac denir ki bunlar birçok hadislerle sabittir.

Bizim peygamberimizden başka hiçbir peygambere verilmeyen bu mûcize, tefsirlerde, hadislerde, akâit ve siyer kitaplarında, çeşitli rivayetlerle anlatılmaktadır. Özet olarak şöyledir: Bir gece (Receb ayının27. Gecesi) Sevgili Peygamberimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) amcası Ebû Talib’in kızı Ümmühânî’nin evinde iken, ansızın evinin tavanı yarıldı. Oradan Cebrail aleyhisselam indi. Peygamberimizin göğsünü yarıp içini Zemzem suyu ile yıkadı. Sonra iman ve hikmet ile dolu bir leğen getirip içindekileri göğsünün içine boşalttı ve göğsünü kapa(yıp üzerini mühürle)di.  Sonra Peygamberimize:  “Yarattığı acaip varlıkları ve kudretini göstermek için Rabbin seni davet ediyor” dedi. Evden çıkıp Kâbe’nin yanına vardılar. Cebrail (a.)ın cennetten getirdiği, katırdan küçük, eşekten büyük, beyaz renkli ve adına “Burak” denilen kanatlı bir hayvana binip beraberce Kudüs’e doğru yola koyuldular. Burak, berk kelimesinden türemiştir ki, berk, yıldırım demektir. Bu hayvan da yıldırım hızıyla uçtuğu için kendisine bu isim verilmiştir. Hz. Peygamberin bindiği bu hayvan giderken, ön ayaklarını, gözün en uzak alabildiği yere atıyor, aşağıdaki çukurlara, ovalara hiç basmadan en yüksek dağların tepelerine basarak bir yıldırım hızıyla gidiyordu.  Kudüs’e vardıklarında Hz. Peygamber (s.) baktı ki, Mescid-i Aksâ tıklım tıklım dolu. Fakat imamları yok bekliyorlar. Cebrail (aleyhisselam) Peygamberimize: “Bu gördüklerin, bütün evliya ve enbiyanın (peygamberlerin) ruhlarıdır. Seni bekliyorlar. Geç öne ve namazlarını kıldır” dedi. Hz. Peygamber (s.) öne geçip onlara iki rekat namaz kıldırdı.   (Devam edecek)

 

Bu yazı toplam 602 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.