1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mini anayasa görüşmelerine ilişkin 3 partiden ortak açıklama
Mini anayasa görüşmelerine ilişkin 3 partiden ortak açıklama

Mini anayasa görüşmelerine ilişkin 3 partiden ortak açıklama

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri mini anayasa paketi için Meclis’te bombaların en fazla hasar verdiği şeref holünde bir araya geldi.  AK Partili Abdulhamit...

A+A-

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri mini anayasa paketi için Meclis’te bombaların en fazla hasar verdiği şeref holünde bir araya geldi. 

AK Partili Abdulhamit Gül, "Uzlaşmaya varılacağına inancımız tamdır" derken CHP’li Bülent Tezcan, mini anayasa çalışmalarına parlamentoda bulunan siyasi partilerin tümünün destek vermesini temenni ettiğini söyledi.

MHP’li Mehmet Parsak ise "Uzlaşma zemininin heba edilmemesi adına milletimizin  ihtiyacı ötesinde farklı siyasi projelere alt yapı çalışması mahiyetindeki girişimlerin, önerilerin, tekliflerin zamanı olmadığını bu görüntü ortaya koymaktadır kendiliğinden" dedi.

AK Parti, CHP ve MHP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu temsilcileri Abdulhamit Gül, Bülent Tezcan ve Mehmet Parsak komisyon toplantısı öncesinde Meclis’te basın açıklaması yaptı. Darbe girişiminde bombalanan TBMM’deki şeref holünde yapılan basın açıklamasında AK Parti’den Abdulhamit Gül, Meclis’i sütunların değil milletin ayakta tuttuğunu vurguladı.

Darbe girişimi gecesi ve sonrasında siyasetin birlik içinde olunmasının siyasetin olgunluk düzeyini gösterdiğini kaydeden Abdulhamit Gül, mini anayasa çalışmasına ilişkin,  "Yeni anayasa ve anayasada bazı hükümlerin değişmesine yönelik çalışmaların sonuçlanmasına inancımız tamdır. Uzlaşmaya varılacağına inancımız tamdır. Demokrasimizi pekiştirecek adımları  sürdürmeye kararlıyız. Bizi burada buluşturan Yenikapı’daki milli birlik ve beraberlik ruhudur. Son yaşananlar çerçevesinde anayasada yapılacak değişiklikleri müzakere edeceğiz. Siyasi partilerimizin demokrasi yanında yer alma tavrı her türlü takdirin üzerindedir ve önemli bir kazanımdır. Yenikapı ruhunu kalıcı hale getirmek için AK Parti olarak bu uzlaşma zeminini korumaya kararlıyız. Milletimizin beklentilerini dikkate alarak Anayasa’daki çalışmaları yamaya kararlıyız" ifadelerini kullandı.

"HESAPLAŞMA, NORMALLEŞME, DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ ÖNEMLİ"

CHP’li Bülent Tezcan, 15 Temmuz’un Türkiye için önemli bir kırılma noktası olduğunu kaydederek önümüzdeki dönemde hesaplaşma, normalleşme ve demokratikleşme aşamalarının çok önemli olduğunu vurguladı.  Bülent Tezcan, darbe girişiminde bulunanların hukuk içinde hesap vermesi gerektiğini kaydederek, "Hukuk devletini çetelerden ayıran özellik hukuk içinde kalmasıdır. Hesabı hukuk içinde sormasıdır. Hesaplaşma süreci hukuk içinde  olursa hızla normalleşme sürecine gireriz. Normalleşmesinin  birinci koşulu herkesin kendisini güven içinde hissetmesinden geçiyor. Bunun yolu ise bütün işleyişin hukuk içinde olmasından geçiyor. Birlikte inşa etmenin yolu diyalog ve ortak çalışmadan  geçiyor. Ve hızla üçüncü  aşamayı yani demokratikleşme sürecini  tamamlamamız gerekiyor" diye konuştu.

"YARGI SİYASETİN, TARİKATLARIN, CEMAATİN ELİNDE OLMAMALIDIR"

Bülent Tezcan mini anayasa paketi çalışmalarında parlamentodaki tüm partilerin katkı vermesi kanaatinde olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Bu  tablodan baktığınızda anayasa, hukukun üstünlüğü ciddi bir adımın işareti  olacaktır. Parlamentoda bulunan siyasi partilerin mini anayasa paketi yapılması sürecinde katkılarının desteklerinin olmasının  büyük ölçüde önemsiyoruz. Özellikle yargı ekseninde bir mini anayasa paketi yapmak için bir araya geldik. 4 siyasi parti 15 Temmuz’da ortak bildiri imzaladı. Sayın Cumhurbaşkanımızda bu bildiriye imza attı. Anayasa çalışmalarında da aynı beraberliğin aynı ortak iradenin yaşatılması gerektiğini düşünüyorum.

Parlamentonun iradesinin tam olması için parlamentodaki tüm siyasi partilerin bu sürece katkı vermesinin yararlı olacağını düşünüyorum. FETÖ’cü çetenin önce yargı içinde kümelenip yargıyı ele geçirerek  devletin tüm kurumlarını kumpas yoluyla nasıl  aldığını gördük. Yargı siyasetin, tarikatların, cemaatlerin elinde olmamalıdır. Hukuk dışında hiçbir gücün kontrolünde olmamalıdır. Bu çalışmanın ortak ekseni yargının bağımsız ve tarafsız olması."

"MİLLETİMİZİN İHTİYACI DIŞINDA FARKLI TEKLİFLERİN ZAMANI DEĞİL"

MHP’li Mehmet Parsak, şeref holünde yapılan toplantının sembolik ancak son derece önemli olduğuna dikkati çekerek şu açıklamayı yaptı: "Acele etmeden ama hızla zaman kaybetmeden uzlaşma iklimini devam ettirmek suretiyle çalışmalarımızın yapılması ve tamamlanması birinci önceliğimizdir. Bu sembolik görüntü ve çalışmalarımızda çıkacak sonuçların ikinci önemli bir tarafı vardır.  Uzlaşma zemininin heba edilmemesi adına milletimizin  ihtiyacı ötesinde farklı siyasi projelere alt yapı çalışması mahiyetindeki girişimlerin , önerilerin, tekliflerin zamanı olmadığını bu görüntü ortaya koymaktadır kendiliğinden."

 
Bu haber toplam 670 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.