1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Mimar Sinan (1489- 09 Nisan 1588)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Mimar Sinan (1489- 09 Nisan 1588)

A+A-

1489 yılında Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya geldi. Devşirme idi. Yavuz Sultan Selim Han zamanında 1512 yılında köyünden alınıp İstanbul’a getirildi. Askerlik ve sanat eğitimi görmesi için gönderildiği “Acemi Oğlanlar” kışlasında dede mesleği marangozluğu öğrendi. 1521 yılında Kanûnî’nin Belgrat seferine yeniçeri olarak katıldı. Ve 1539 yılında 49 yaşında iken Mimarbaşı seçildi. 52 yıldan fazla Mimarbaşı olarak hem eser yaptı, hem de çırak yetiştirdi.

Vefatından dört sene önce (H: 992) hacca gitti ve Haram-ı Şerifin kubbelerini tamir etti. Hacdan sonra Hacı Sinan diye anıldı.

Yaptığı eserleri: 81 Cami, 400’den fazla mescid, 55 medrese, 26 Darulkurra, 16 kervansaray, 14 imaret, 33 saray, 32 hamam, 12 mahzen, 8 büyük köprü, yüzlerce küçük köprü, hastane vb.

Şehzade başı Camiî, çıraklık eserim, Süleymaniye Camiî kalfalık eserim ve Edirne’deki Selimiye Camiî ise ustalık eserimdir, demiştir.

Selimiye ile ilgili şöyle bir hikâye anlatılır: “Bir gün Selimiye Camii’ne girenler, kubbenin altında bir Japon’un ayaklarını kıbleye doğru uzatmış sırtüstü yattığını görmüşler. Tabii hemen Japon’u, “Burası kutsal bir yer. Bu şekilde yatmak bizim inançlarımıza göre saygısızlıktır. Lütfen oturun veya ayakta durun” diyerek uyarmışlar. Ancak, Japon gözlerini kubbeden ayırmadan söyle sayıklıyormuş; “Bu imkânsız. Ben yılların mühendisiyim. Bu kubbe var olamaz. Hayal görüyorum. Bu kubbenin orada o şekilde durması fizik ve matematik kurallarına aykırı. Bu imkânsız, orada hiçbir şey yok, orada hiçbir şey yok.”

Kanûnî Sultan Süleyman Han İstanbul’daki Süleymaniye Camiini yaptırırken mihrabın yerini tespit için Mimar Sinan’la istişarede bulunur. Ancak o gün mihrabın yerini kesin belirleyemezler. Gece Rüyasında Hz. Peygamber (sav)i görür. Kanuni’ye, Caminin yerinde bulunan iki ot arasına ip bağlayarak “Mihrabı buraya yaptırın” emrini verir. Sabah olunca Kanûnî oraya gider. Bakar ki Mimar Sinan ondan önce gelmiş ve oralarda bir şey aramakta. Ne aradığını sorması üzerine Mimar Sinan: “Sultanım! Hz. Peygamber (sav) sana şurada ip bağlı iki ot arasına mihrabı yapın” dediğinde ben arkanızda idim. O otları arıyorum. Gösterilen yeri bulurlar ve mihrabı oraya yaparlar.

Ölmeden önce şu vakfiyeyi bırakmıştır. “Her sene Muharremin onuncu günü vakfın gelirinden 300 akçe harcanarak vakıf ettiği büyük evinde çeşitli yemekler hazırlanıp, fakirlere yedirilecek, Sinan’ın ruhu için Kur’an okutulacak ve hatim duası yapılacak. Okuyanlara 60 akçe dağıtılacak. Mezarının yanındaki mektebin hocası her gün türbesinde Sinan’ın ruhu için Kur’an’dan bir cüz okuyacak ve bunun için de her gün bir akçe alacak.

H. 996 (M. 1588) de vefat etmiş ve Süleymaniye Camiî yanındaki türbesine defnedilmiştir.

 

Bu yazı toplam 776 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.