1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. MİLLÎ MÜCÂDELE YILLIRINDA KESKİN “2”
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLÎ MÜCÂDELE YILLIRINDA KESKİN “2”

A+A-

dogan-kandemir-kose-yazisi1.jpgdogan-kandemir-kose-yazisi3.jpg

Keskin Halkı Millî Mücâdele yıllarında önemli görevler îfâ etmiştir. Mustafa Kemâl Atatürk’ün Sivas Kongresi’nde alınan Kararla Ankara’ya intikālinde güzengâhta “Ankara’ya geçişinde yola yakın yerde” bulunan Keskin Eşrâfı ile temas kurmuş, Atatürk’ün yakın silah arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’da gizlice Keskin’e, gelerek güzergâhı, yolu Keskinlilerle belirmiştir.

 

Pâdişah yanlısı olan Ankara Vâlisi ve Çorum Mutasarrıfı “Mutasarrıf Kaymakam ile Vâli arasında bulunan makam sâhibi için verilen isimdir.”

 

Ankara’ya geçmekte olan Vâli’yi Elmadağ-Yahşihan arasında bulunan Kılıçlar Beli’nde Keskin ve Polatlı çeteleri ânî bir baskınla etkisiz hâle getirerek teslim almışlar ve Mustafa Kemâl Atatürk’e, teslim etmişlerdir. Atatürk; 17.9.1919’da Sungurlu’ ya, oradan da Keskin’e, gelmiştir.

***

Mustafa Kemâl Atatürk ve arkadaşları Ankara’ya müteveccihen Sivas’tan hareketle Kayseri’ye oradan Kırşehir, Hacıbektaş ve Mucur yolu ile 25 Aralık’ta Kaman’a gelmişlerdir.

 

Geceyi köy odasında geçiren Atatürk, Keskin’in ileri gelenlerini Kaman’a, çağırmış, o gece Ankara’ya geçiş planlanmış, Kaman ’dan 26 Aralık Cuma günü hareketle Keskinlilerin gözetiminde İğdebeli- Köprüköy ile Bâlâ’ya varılmış, vaktin geç olması ve bölgenin Ormanlık olmasından dolayı Keskinli Süvâriler ile gece Beynam’da geçirilmiş, 27 Aralık 1919’da Dikmen sırtların’ dan Ankara’ya girilmiştir…

***

“Resimde gördüğünüz Keskin Fişek Fabrikasında çalışan kadın ve erkekler; öküzlerin koşulu olduğu KAĞNI ile Keskin Fişek Fabrikasından Ankara’ya cephâne taşımaktadırlar.

***

Resimde gördüğünüz Keskinli Çocuklar Fişekhânede çalışıyor, küçücük başlarıyla, büyük akıllarıyla Vatana hizmet ediyorlar.

***

Yine resimde gördüğünüz fişekhânede çalışan Keskinli kadınlar, kutsal bildikleri Vatan’a hizmet ediyorlar.

***

Resimde gördüğünüz “Keskin I Uçağı” Keskin Halkı, Subaylar, diğer adıyla kahraman askerlerimizdir.”

*****

Çok değerli gençlerimiz! Güzel Türkiye’mizin pek çok düşmanı vardır. Sizler, Atatürk’ün gençliğe seslenişinde” “dâhilî ve hâricî behahlar” sözünü çok iyi bilirsiniz. Bedhahlar sözü “içimizdeki ve dışarıdaki işbirlikçiler” demektir.

***

Yeni zelanda’da Cuma namazı kılan Müslümanlara saldıran terörist, câni, insanın değerini bilmeyen kātillerdir. Câmi’de namaz kılan Müslüman’ı, öldürmek ancak ve ancak terörist, câni, kātillerin işidir. Pek tabî ki buna iş denilirse.

 

Gençler! O hâlde size düşen görev içimizdeki ve dışarıdaki kātil, câni ve teröristlere karşı Türkiye’yi muhafaza etmeye gayret etmektir.

***

Gençler! Resimlerde gördüğünüz kadınlar, erkekler ve çocuklar! Özellikle çocukların gayretine bakınız.

 

Niçin terösit, câni, kātillere lânet etmiyorsun diyorsanız. Diyorum ki, lânet bir kimseyi rahmetten uzaklaştırmaktır. Bir insanı rahmetten kovmak ise, rahmet sâhibi Allâh’a mahsustur. Bir kimseye lânet etmekte ancak Allâh’ın hakkıdır. Ancak kınıyorum.

 

Türkiye’yi muhafaza etmeye gayret ederken de taşkınlık etmeden, yanlış yollara sapmadan gayret göstermeniz bereketli olur kanaatiyle saygılar. 17.3.2019

 

2449-2450

dogan-kandemir-kose-yazisi4.jpgdogan-kandemir-kose-yazisi2.jpg

Bu yazı toplam 623 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.