1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. MİLLÎ MÜCÂDELE YILLARINDA KESKİN “I”
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLÎ MÜCÂDELE YILLARINDA KESKİN “I”

A+A-

N0:1436-SEYFLİ’DEN DEMİR DOĞAN KANDEMİR

demir-dogan-kandemir-kose-yazisi.jpg

Millî Mücâdele Kararına gönülden katılan Keskin, böylece bu harekete destek vermiş, bu hareketin içinde fiilen yer alarak büyük şereften payını almıştır.

15 Mayıs 1919 günü İzmir işgal edilince, Keskin halkı tepkisini göstermek üzere aşağıdaki telgrafı İstanbul hükûmetine çekmiştir.

“İzmir ve çevresinin, Yunanistan tarafından topraklarına katılmak amacıyla işgal edilmeye başlandığına ilişkin haberler burada herkes üzerinde büyük bir etki meydana getirmiştir. Bu etki ile hemen toplanan halk işgal hareketini hukuklarına ve mülkî hislerine karşı yapılmış bir tecâvüz olarak anlamış ve tüm hisleriyle tepki vermeye hazırdır. İşgāle karşı Ulusal onura yakışan şekilde karşı çıkmasını devletten talep ve temennî eder. Bu konuda her türlü maddî, mânevî fedâkârlığa hazır olduğumuzu bildiririz. 16 Mayıs 1919”

Yunan ordusunun, Afyon’un doğusunda Sivrihisar’a kadar geldiği, Türk Ordu’sunun Polatlı’da Karargâh Kurduğu, T. B. M. M. Hükûmeti’nin Kayseri’ye taşınmasının tartışıldığı 1921 yılı Temmuz ayı sonlarında 7 Milletvekilinin Ankara’yı terk ettiğini duyan Keskin halkı temsilcilerinin Polatlı’dan Ankara’ ya dönmek üzere Başkomutan Mustafa Kemâl’e, gönderdikleri telgrafta “Bâzı Milletvekillerinin heyecan ve telaş içinde buradan geçerek geriye kaçtılar…

Bizler canca, malca her fedâkârlığı yapmaya hazır bulunuyoruz. Bu Milletvekillerinin telâşını haklı gösterecek bir tehlike varsa, yediden yetmişe cepheye gitmemize izin veriniz.”

Telgrafı okuyan Mustafa Kemâl; “İşte Güvendiğim Halk konuşmaya başlamıştır.” “Yazı’nın hemen altındaki Keskin Fişek Fabrikası’nın resmidir, biliniz.” Devam edecek. (Kaynak Alıntı Şu Çılgın Türkler) 17.3.2019

2447-2448

Bu yazı toplam 346 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.