1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Dikkatine
Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Dikkatine

Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Dikkatine

Türk Dil Kurumu, 525 sayılı imlâ kılavuzu’nun, 294 sayfa, 39’uncu sırada “millî” kelimesi işâretlemeli olarak yazılı olduğu hâlde; lütfen bakınız!  İlköğretim...

A+A-

Türk Dil Kurumu, 525 sayılı imlâ kılavuzu’nun, 294 sayfa, 39’uncu sırada “millî” kelimesi işâretlemeli olarak yazılı olduğu hâlde; lütfen bakınız!

 İlköğretim ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Kılavuz kitabı, 5’inci sınıf İstanbul 2010 baskılı, ISBN 978-975-11- 3057-0 kitabında; 2’inci sayfada 2 yerde, işâretlemeli olarak “MİLLΔ yazılı olduğu hâlde; lütfen bakınız!

 Aynı kitabın 4’üncü sayfasında rahmetli Atatürk’ün gençliğe hitâbesi’nde “imkân, nâmüsait, istikbâl, hattâ, şahsî, asîl” kelimeleri olmak üzere 6 yerde düzeltme, inceltme, uzatma işâretlemeleri ile yazılı olduğu hâlde; lütfen bakınız!

 Aynı kitabın 29 ve 30’uncu sayfasında, “Kâbe, zekât” olmak üzere 2 yerde inceltme, uzatma işâretlemeli olarak yazılı olduğu hâlde; lütfen bakınız!

Aynı kitabın 98’inci sayfasında, olmak üzere, “kemâ, bârekte, alâ İbrâhime, âli” kelimeleri olmak üzere 5 yerde işâretlemeli olarak yazılı olduğu hâlde; lütfen bakınız!

XXX

Uzatma, inceltme, düzeltme, halk arasında “şapka” denilen “MİLLΔ kelimesinde işâretleme ki; adı geçen İmlâ Kılavuzu’nun ve diploma’nın her türünde, “MİLLΔ yazılı olduğu hâlde;

Sayın Millî Eğitim Müdürlüğünüzün ve İlköğretim Okulları’nın levhalarında söz konusu “Millî” kelimesi;

Doğan Kandemir

İmlâ Kılavuzunda, Millî Eğitim Bakanlığı’nın çocuklara ücretsiz verdiği kitapta, diploma’nın her türünde yazılı kurallara aykırı olarak “MİLLΔ değil de {MİLLİ} olarak yazılmış veyâ yazdırılmıştır?

Bâzı kimselerin söylediğine göre sözü edilen işâretler kaldırılmış. Ancak “işâretler kaldırıldı” diyenlerin buna dâir delilleri yok.

Eğer, işâretler kaldırıldıysa, diplomalarda ve yukarıda yazılı kelimelerde niçin kullanılıyor? Delilleriyle bilgi vermeniz ricâ olunur. 28.9.2011

1731-1732

Bu haber toplam 241 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.