1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Millet sevdalısıyız
Millet sevdalısıyız

Millet sevdalısıyız

Göreve geldiği günden itibaren 7’den 70’e her kesimin sorunlarıyla yakından ilgilenen, yaptığı hizmetlerle her yıl halkın sevgisini kazanan Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur, 9 yıllık başkanlık görevinde yaptığı bazı çalışmalarını gazetemize anlattı.

A+A-

SUNGUR: “BEN HALKIN TANIDIĞI BİZİM AHMET’İM”

millet-sevdalisiyiz1.jpg

2009 yılında yapılan seçimlerde Yahşihan Belediye Başkanlığı görevine seçilen Ahmet Sungur, başkanlık görevinde bıraktığı 9 yıllık süre zarfında yapılan yatırım hizmetlerinin bazılarını gazetemiz muhabiri Ahmet Gökdemir’e anlattı. Siyasetin bir okulunun olmadığını ve en önemlisinin halkın sevgisini kazanmak olduğuna vurgu yapan Başkan Sungur, “2009 yılı seçimlerinde halkımızın güvenini ve sevgisini kazanan bizim Ahmet’im ben. Koltuklar insanlara bir şey katmamalı, insanlar koltuklara bir şey katmalı” dedi.

ASKERLİK DIŞINDA YAHŞİHAN’DAN HİÇ AYRILMADIM

1971 yılında Yahşihan’da doğan, evli üç çocuk babası ve iki torun sahibi olan Başkan Sungur, “15 aylık vatani görevim dışında Yahşihan’dan hiç ayrılmadım. İlkokul ve ortaokulu Yahşihan’a okudum. Liseyi Endüstri Meslek Lisesi elektronik bölümünü okudum. Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nu tamamladım. Türkiye’nin Kırıkkale’de ilk elektronik mezunlarıyız. Çocukluğumu, gençliğimi burada yaşadım. İnşallah yaşlılık sürecimi de burada geçireceğim. Bizler öz ve öz Yahşihanlıyız. Askerlikte döndükten sonra 1990 yılında şimdiki adıyla İl Özel İdaresi’nde teknik personel olarak çalıştım. 2009 seçimlerinde de halkımızın takdiriyle başkanlık görevine seçildim” ifadesinde bulundu.

millet-sevdalisiyiz5.jpg

BELEDİYE BÜTÇEMİZ 4,5 MİLYON TL’DEN

GÜNÜMÜZDE 32,5 MİLYON TL’Yİ YÜKSELDİ

1956 yılında kurulan bir belediye olduklarına dikkat çeken Sungur, “2009 yılında bizler göreve geldikten sonra tam anlamıyla Yahşihan var olmaya başladı. Her zaman vatandaş içerisinde bir eleştiri vardı. Kırıkkale Üniversitesi’nin yanlış yere kurulduğuyla ilgili. Aday olduğumuzda neler yapabildiğimizi konuştuğumuzda Kırıkkale Üniversitesi’nin burada olduğunu imkânlarından faydalanamadığını konusunda.  Kırıkkale Üniversitesi’nce okuyup şehir merkezini görmeden mezun olan kardeşlerimiz var. Bu hem sevindirici hem de üzücü bir durum. Üzücü durum şehir merkezine inmedikleri, sevindirici durumda aradıkları her şeyi kendi kampüs alanı içerisinde bulduklarını gösteriyor” dedi.

millet-sevdalisiyiz4.jpg

ŞEHRİN BÜYÜMESİ UFUK MESELESİ

Üniversiteyle ilgili 2009 yılında yaptıkları çalışmalardan da bahseden Sungur, “Üniversite size gelmiyorsa siz üniversiteye gelin” diyerek bir slogan oluşturduk. Biz maddi imkanları sıfır noktasında bir belediye teslim almıştık. 4,5 milyon TL’lik bütçeli bir belediye aldık. Günümüzde bu rakam 32,5 Milyon TL’yi geçti. Şehrin büyümesi ufuk meselesi ve yatırımcının önünün açılmasıyla ilgili. Belediyeyi düzlüğe çıkartmak için inşaat sektörünü buralara çektik. Bir belediyenin inşaat sektöründe takoz görevi değil de lokomotif görevi üstlenmesini sağladık ve onlarla birlikte ne varsa istişare ederek, önlerini açtık şeklinde konuştu.

 

YAŞAYAN NÜFUS 24 BİN 400

GÜNLÜK CANLI NÜFUS 70 BİN

Yahşihan’ın nüfusunun giderek arttığı sözlerine de dikkat çeken Sungur, “2009 yılında 8 bin 250’lerle aldığımız Yahşihan nüfusumuz günümüzde çok ciddi artışlar gösterdi. Şuan ki ilçemizde yaşayan nüfus sayımız 24 bin 400. Bunun dışında bizim günlük canlı nüfusumuz 70 bin. 24 bin 400’e göre gelir, 70 bin nüfusa göre de giderimiz var. Ortalama her yıl nüfusumuz bin 800 kişi artıyor dedi

millet-sevdalisiyiz9.jpg

YÜKSEK HIZLI TREN TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Yahşihan ve üniversite içerisinden geçecek olan Yüksek Hızlı Tren çalışmaları hakkında da bilgi veren Sungur, “Ulaştırma Bakanlığı, Yüksek Hızlı Tren’in istasyon noktası konusunda şehir merkezinde bulunan Osmangazi Mahallesi’ne yapma kararı aldı.  Hızlı Tren’in olması şehir trafiğini rahatlatacak. Taşıyacağı kapasite sadece üniversite değil, il içerisindeki vatandaşlarımız da bunlardan yararlanacak. Üniversite öğrencilerimizin sürekli Ankara-Kırıkkale arasında taşınması değil de sürekli konaklama haline getirilmesi gerekir. Şehirdeki esnafımızın zenginleştirilmesini sağlamamız lazım” dedi.

15 BİN ÖĞRENCİ YAHŞİHAN’DA KONAKLIYOR

Sungur, “40 bin üniversite öğrencisinin 15 bini ilçemiz sınırları içerisinde konaklıyor. Yaz okullarının açılması, üniversite rektörlüğünün sıkıştırılmış ders programından vazgeçerek, pazartesiden başlayan Cuma günü akşam 10.00’a kadar devam eden bir eğitim programını genişletilmiş hale getirmesi lazım. Şuan birçok belediye başkanımızın çalışması var herkes kendi ilçesine meslek yüksekokulu yapılmasını istiyor. O meslek yüksekokulları o bölge için canlılık ifade ediyor” şeklinde konuştu.

millet-sevdalisiyiz8.jpg

KIZILIRMAK ÜZERİNDE TEKNE TURLARI YAPILACAK

Yahşihan içerisinden de geçen Kızılırmak’ın değerlendirilmesi noktasında yaptıkları çalışmaları da anlatan Sungur, “Kızılırmak’ın üzerinde neler yapabiliriz diye düşündük. Kış şartlarından dolayı ve ırmaktaki suyun azlığından dolayı çalıştıramıyoruz. Bizler denemesini yaptık şehre farklılık katacak. Bir teknenin olabilmesi için bir deniz şart değil. Şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla hizmet yapıyoruz. Kırıkkale şehir merkezindeki ilgiyi buraya çekecek. Teknenin kullanımının arttığı takdirde üzerinde nikâhlar kıyabileceği, kına gecelerinin yapılabileceği, mezuniyetlerin yapılabileceği şekilde turlar da düzenlenebilir” dedi.

HALK VE BELEDİYE ARASINDA

GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUK

Siyasetin bir okulu olmadığını ve önemli olanın halkın sevgisini kazanmak olduğuna vurgu yapan Sungur, “Ben yapmış olduğum hareketleri birilerinin dikkatini çekmek için değil, 2009 yılındaki seçimlere girerken herkesin dediğim “Bizim Ahmet.” Koltuklar insanlara bir şey katmamalı, insanlar koltuklara bir şey katmalı. Bizim Ahmet olarak koltuğa gelmişiz. İnsanlara tepeden bakmaya başlarsak siyaseten süreklilik arz etmezsin, hem de toplumdaki yapmış olduğunuz hareketlerin yapmacık olduğu anlaşılır. Allah’a şükür bizim hareketlerimizin hiç biri yapmacık değil.”

millet-sevdalisiyiz6.jpg

VATANDAŞIMIZI, DOSTUMUZU, ASLA UNUTMADIK!

ULAŞMAK İSTEYEN HERKES BİZE RAHATÇA ULAŞTI

Sungur, “Sokakta denk geldiğimiz en alt tabadaki de her alandaki dostumuz bizim hala dostumuz. Biz insanların arasından geldik, inşallah bu koltuğu bıraktığımızda da yine onların arasına gireceğiz. Hiçbir zaman bunu unutmadık. Bizim temennimiz insanlar arasına tekrar döndüğümüzde onların bize bıraktığı mindere yeniden oturabilmektir. İnsanların gözüne hoş gelmesi için değil halkın söylediği Bizim Ahmet olduğum için yapıyorum. Ulaşılabilirlik noktasında herkes bana ulaşabilir. Telefon numaramı hiç saklamam, 2008 yılında almış olduğum telefon numarası halen değişmeyen aynı numaradır.”

millet-sevdalisiyiz10.jpg

BİN 200 KİŞİLİK CAMİİ YAPILACAK

BÜYÜK KÜLTÜR MERKEZİ İHTİYACI VAR

Belediyecilik hizmetinin hizmet noktasında ucunun açık olduğu bir hizmet sektörü olduğunu belirten Sungur, “Belediye başkanlık noktasında en iyi yaptığım şeylerden bir tanesi Ulaşılabilirlik. İlçe içerisinde birçok projemiz var ama bütçesel anlamda belediye kendi bütçesini kendisi oluşturduğu için şuanda uğraştığımız ve bu yazın temelini atacağımız cami projemiz var. Merkeze yapacağımız cami 1200 kişilik olacak. Bütün altyapısı bitti, projesi bitti. Hava şartlarının iyileşmesiyle birlikte çalışmalarımız başlayacak.

millet-sevdalisiyiz11.jpg

YAHŞİHAN’IN ALT YAPISI YENİLENECEK

Sungur, “Artık Kırıkkale ve Yahşihan arasında 6 kilometrelik mesafe vardı. Artık mesafe daha da yaklaştı. Kültür Merkezi yapılmasını istiyorum. Öyle bir Kültür Merkezi olsun ki;  Kırıkkale şehir merkezindeki eksikliği burada giderelim istiyoruz. Çünkü artık bizler Kırıkkale ile bir tünü haline geldik, ayrı düşünülmemesi gerekir. Kültür Merkezinde konferans salonu, misafir hane, otoparkı, konaklama yerinin olduğu bir çalışma istiyoruz. 2019 yılından sonra İler Bankası ile görüşmelerimizi tamamladık. Yahşihan’ın içme suyu ve altyapısı eski. Nasip olursa 2019 yılında Yahşihan’ın içme suyu ve kanalizasyonu, yağmur suyu genel anlamda altyapısı yenilecek.”

6 PERONLUK CEP TERMİNALİ YAPILIYOR

“Terminal 2014 yılında vadettiğimiz bir projeydi.  Belediyenin kasasından para çıkmadan yap işlet devret modeliyle ihalesini yaptık. Avrasya Tur (Metro) onlar ihaleyi aldılar. Şuanda hızla ilerliyor. Birkaç aya kadar biter. Terminalin yapılmasında ilçemiz halkı ve üniversite öğrencilerinin iniş ve binişlerde sıkıntı yaşadığınızı biliyoruz. Önceliğimiz bu sıkıntının ortadan kaldırılması idi. Şehir merkezinde bulunan otogarda trafik açısından sıkıntı yaşanabiliyor. Biz burayı küçük cep terminali gibi düşünmüştük. En fazla 6 perondan oluşan bir yer olacak. Taşımacılığın daha düzen içerisinde olmasını istiyoruz. Bu bölge bu konuda daha rahat olacak ve şehre hizmet edecek.”

YENİ SANAYİ SİTESİ TAŞINACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çalışmaları kapsamında sanayimiz ilçe merkezimizden taşınacak. 358 adet dükkânımız var. Kırıkkale Belediyesi’nin bakanlık çalışmalarıyla birlikte kooperatif kurularak belirlenecek olan bölgeye taşınacak. Daha sonra boşaltılan sanayi bölgesi imara açılarak buraları konutlara dönüştürmeyi planlıyoruz. 9 yıllık Belediye Başkanlığımız süre içerisinde vatandaşlarımız her zaman bize güvendi. Yapacağımız işlerin arkasında duracağımızı, sağlam işler ortaya çıkartacağımıza inandılar. Onların ön görüleri, fikirleri bizleri yönlendirdi. Yahşihan’ın büyümesinde onların çok büyük katkısı var. Durmak yok yola devam, hizmet çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

millet-sevdalisiyiz12.jpg

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.