1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Mevsimlik işçilere yurtlarda karantina
Mevsimlik işçilere yurtlarda karantina

Mevsimlik işçilere yurtlarda karantina

Kırıkkale'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler yurtlara veya pansiyonlara yerleştir

A+A-

Kırıkkale'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek.

GENEL KOORDİNASYON SAĞLANACAK

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “İzolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkânı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere yurt/pansiyon gibi yerlerin belirlenmesine, İlgili Bakanlıklarca Valiliklere tahsis edilecek yurtlar veya pansiyonların aşağıdaki görev paylaşımına göre çalışmalarına, Yurt veya pansiyonların yönetimi Vali tarafından görevlendirilecek bir mülki idare amirinin genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle sağlanacaktır. Valiler tarafından gerekirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel görevlendirilmesi yapılarak bu yurt veya pansiyonların personel ihtiyacı karşılanacak.”

İHTİYAÇLARI AFAD KOORDİNASYONUNDA KIZILAY’DAN

“Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları

AFAD tarafından karşılanacaktır. Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişiler ile görevlendirilen personelin beslenme ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda Kızılay tarafından karşılanacaktır. Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve görevlendirilen personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli görevlendirilecektir.”

GÜVENLİK/KOLLUK PERSONELİ İLE SAĞLANACAK

Yurt veya pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecektir. 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek olan güvenlik önlemleri mülki idare amirinin gözetiminde yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli ile sağlanacaktır. Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler; Valiliklerce kendilerine tahsis edilen yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon süresi burada tamamlatılacaktır. Bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli Valiliklerce karşılanacaktır.

ZORUNLU İZALASYONA TUTULACAK

“Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk

etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler;

Haklarında 30.07.2020 tarih ve 12682-14.08.2020 tarih ve 13180-20.08.2020 tarih ve

13429 sayılı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgeleri çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195 nci maddesi uyarınca suç duyurusunda

bulunulacaktır. Ayrıca Valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.”

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 414 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.