1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Mevlana’dan: Annesini Öldüren Kişi
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana’dan: Annesini Öldüren Kişi

A+A-

Adamın biri bir gün anasını hançerleyerek öldürdü. Bunun üzerine halk başına toplanıp onu azarlamaya başladılar:

-           Ananı niçin öldürdün, ne hayırsız evlâtmışsın, dediler. Adam cevap verdi:

-           Anam çok çirkin bir iş yaptı onun için öldürdüm, günahını toprak örtsün, dedi.

-           Anneni öldüreceğine ona musallat olan adamı öldürseydin ya! Ananı neden öldürdün?” dediler.

-           Her gün başka birini öldüreceğime sadece bir kişiyi öldürdüm, yani kötülüğün kaynağını kuruttum” dedi. Onu öldürmem de insanların kanına girmekten kurtuldum. 

Hazreti Mevlana bundan sonrasını şöyle devam ettiriyor:

Bu hikayede anlatılan o kötü huylu ana, fesadı her tarafta açık olan nefsindir. İşte sen onu öldür. Çünkü onun yüzünden her gün bir şeye gönül bağlıyorsun. Bunu için de şu koskoca dünya başına dar geliyor. Onun yüzünden hak ile de halk ile de savaş halindesin.

Nefsi öldürmek mümkün müdür? Hayır. Ya ne yapmalı? Onu kendine ilah edinme yerine, onun yularını eline alarak Allah’a kul olmaya çalışmalıyız.

Nefis için yükseliş ve iniş, ölüme kadar her zaman mümkündür. Îman, ibâdet ve taat yükselişine; isyan, tuğyan ve günahlar inişine sebep olur.

 Bu da, oruçla, namazla, zikirle, Allah’tan yardım dilemekle mümkündür.

Hazreti Peygamber (s.): “Allahım! Beni göz açıp kapayıncaya kadar nefsimle baş başa bırakma.” Diye dua etmiştir. (Ebû Davud, Edeb 110, Ahmed 5/42)

 Bin menkıbe nakledilir:

Adamın biri kırk sene “Allah’ım! Beni bana, nefsimin eline bırakma” diye dua etmiş ve keramet sahibi olmuş. Artık ben oldum. Nefis ve şeytan bana bir şey yapamaz. “Allah’ım, beni kendi halemi bırak” demiş. Kırk yılda kazandığını bir günde kaybedivermiş.

Askerde erden generale kadar nasıl ki mertebeler varsa nefsin de öyle mertebeleri ve dereceleri vardır. Bunlar: Nefs-i Emmâre, Levvâme, Mülheme, Mutmeinne, Razıye-Merzıyye, Kâmile, safiye gibi isimlenirler. En kötüsü Emmare olandır. O daima kötülüğü şiddetle emreder, günahlardan zevk alır ve onu yaptığını kendisine şeref sayar. Nasıl ki içki içerken “Şerefeeee” diyorlarmış. Allah’ın Lanet ettiği şeyde şeref olur mu? Hazreti Peygamber Sallallahü aleyhi ve sellem hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:

Allah Azze ve Celle, içkiye on yönden lanet etmiştir.

“1−İçkiye, 2−İçkiyi içene, 3−İçkiyi sunana (garsona), 4−İçkiyi satana, 5−İçkiyi alana, 6−İçkiyi yapana, 7−İçkinin yapılmasını isteyene, 8−İçkiyi taşıyana, 9−İçkiyi taşıttırana ve 10−İçkinin kazancını yiyene’” (Ebu Davud: Eşribe/2, İbni Mace: Eşribe/6, Tirmizi: Büyû/59)

 Peki durum bu iken kimin şerefine içiyorlar? Tabi ki şeytanın şerefine! Bunu söyleten ise nefistir. Yani Nefsi Emmare.

Bunun bir üst mertebesi Nefsi Levvame’dir. Bu mertebede olan insan günahları işler ama bir taraftan da içinden rahatsızlık duyar, yaptığına pişman olur, tövbe eder, fakat nefsine güç yetiremez tövbesini gene bozar. Böylece devam eder gider.

Bundan sonraki mertebede olanlar ise nefsin yularını tamamen ellerine almışlardır. Bir hata işlediklerinde imanları titrer, tövbe eder, göz yaşı dökerler ve Allah da onları bağışlar. Ölürken de ona melekler tarafından şöyle denilir:

"Ey huzur içinde olan nefis! (ruh), "Sen O'ndan razı, O da senden razı olarak Rabbine dön!" Sen de katıl has kullarımın içine, gir cennetime! (Fecr/27-30)

Rabbim bizleri bu zümreye ilhak eylesin. Amin.

Bu yazı toplam 1800 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.