1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. MESLEK LİSELERİNİN ÖNEMİ
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MESLEK LİSELERİNİN ÖNEMİ

A+A-

Bursa’da yapılan Ekonomi Zirvesinde çıkan sonuca göre Bursa’da işsizlik yok nitelikli işçiye ihtiyaç var. Birçok şehrimizde olduğu gibi Bursa’mızda da fiziki yatırımların hepsi tamamlanmış tek ihtiyaçları var ara elaman. Onunda kaynağının meslek liseleri olduğu zirvede dile getirilmiş bu toplantıya iş dünyasının yanı sıra meslek lisesi öğrencileri de çağrılmış toplantı hakkında bilgilendirilmişlerdir. Meslek lisesi öğrencileri bizzat iş dünyasının kendilerine ihtiyaçlarının olduğunu öğrenmişlerdir.

Türkiye’nin acilen meslek liselerindeki eğitimi ele almaları dünya ile rekabet edecek düzeye çıkarılmaya çalışılmalıdır. Onun için kamu ile iş dünyası el ele verip meslek liselerini cazip hale getirilmeli çağa uygun teçhizatla donatmalıdır. Ve yeni dönemin sloganı “insana yatırım” olarak hedefe ulaşmalıdır. Ancak ondan sonra nitelikli iş gücüne cevap verilmiş olunur. Türlü türlü liselerde okuyup üniversite mezunu olup işsizlik durumuna düşmemek için meslek liselerine tercihen girilmesi hem gençlerimizin kendi ihtiyaçlarını karşılamaları hem de iş dünyasının nitelikli ara elaman ihtiyacının karşılanarak sıkıntının giderilmesine katkıda bulunulması çok önemlidir.

Türkiye’mizin her bölgesini il il geziyoruz, iş dünyası ve sanayicilerle geziyoruz nereye gitsek Edirne’den Kars’a, Antalya’dan Samsun’a her yerde aynı seslenişi duyuyorsunuz. Bugün Türkiye’nin birbiriyle çelişen iki sorunu var. Biri işsizlik, diğeri nitelikli iş gücü bir tarafta iş bulamayan insanlar yani işsizler, diğer tarafta nitelikli işçi bulamayan işveren sanayici. Doğru iş ile doğru işçiyi buluşturamadığımız gerçeğini merkeze aldığımızda iki sorunu da birden çözmüş olacağız. Böylelikle ara elaman problemini çözerek hedefe ulaşmış oluruz. Bunun yolu da meslek liselerine gerekli önemin verilmesine bağlıdır. Bütün bu tespitler Bursa’da yapılan Ekonomi Zirvesinde kendini göstermiş çözümü için hükümete tavsiyelerde bulunulmuştur.

Ekonomimizin bir diğer lokomotifi de üreticilere açılan kredilerdir. Bu krediler amaç olarak çok iyi ve yerinde bir uygulamadır. Ama istismar edilmemesi, hizmetin kötüye kullanılmaması için iyi denetlenmesi gerekmektedir. Bunu iyi yapan ile kötüye kullanan ayıklanmazsa iyi ve dürüst yapanında iştahını kaçırırız. Bu da verimin düşmesine sebep olur. Seneler önce verilen kredilerin nasıl yanlış kullanıldığını hep duymuşsunuzdur. Bu kötü niyetliler hem kendilerine hem de milletimize dolaylı yollardan zarar vermektedirler. Yeni uygulamalarında kötüye kullanılmaması için ilgili devlet kuruluşlarının denetimini iyi yapması şarttır. Çünkü verilen o hibe ve uzun vadede ödenecek kredilerin bir kuruluşunda bile seksen milyon milletimizin hakkı vardır.

İstikbalimizin teminatı sevgili gençler normal tahsil süresini tamamladıktan sonra meslek liselerini tercih ediniz. Bu tercihiniz hem sizi hem de iş dünyasını ve işverenlerimizi rahatlatacak, sizler üniversiteyi bitirdik işsiziz demeyecek kolunuzda altın bileziğinizle hayatınızı kurtarmış olacaksınız. Yurdumuzun kalkınmasına sanayimizin dış devletlerle rekabet edebilmesine en büyük katkıyı sağlayacaksınız.

Bursa organize sanayi bölgesi sanayicileri ve iş adamları derneği yönetim kurulu üyesi İhsan İpeker bir sohbetinde ne diyor biliyor musunuz? Bursa’da nitelikli işçiye öyle ihtiyacımız var ki mesela kaynakçıya, mühendis kadar ücret veriyoruz. Ama kaynakçı bulamıyoruz diyor. Aynı ifadeleri aynı kuruluşun başkanı Abdullah Bayrak Beyden de duyuyoruz. İşte yurdumuzda işsizlik oranı söylendiği gibi değil nitelikli işçi yok, artık iş isteyince ne yaparsın sorusu sorulduğunda ne verirseniz her şeyi yaparım zamanı değil. İhtisas sahası şudur diyerek iş isteme zamanıdır. Bir an evvel nitelikli elaman yetiştirmek için devlet olarak gerekeni yapmalıyız.

 

Bu yazı toplam 3401 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.