1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Mekke’nin duasını Kırıkkale’den esirgemedim
Mekke’nin duasını Kırıkkale’den esirgemedim

Mekke’nin duasını Kırıkkale’den esirgemedim

Mescid-i Rağbet Cami ve Külliyesi Konferans serisinin ilki olan “Muharrem Ayının Faziletleri ve Ehlibeyt Sevgisi” konulu konferans ismini aldığı Külliye’de düzenlendi.

A+A-

MESCİD-İ RAĞBET CAMİ VE KÜLLİYESİ’NDE YAPILAN KONFERANS BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Mekke’nin duasını Kırıkkale’den esirgemedim

Mescid-i Rağbet Cami ve Külliyesi Konferans serisinin ilki olan “Muharrem Ayının Faziletleri ve Ehlibeyt Sevgisi” konulu konferans ismini aldığı Külliye’de düzenlendi. Düzenlenen programda konuşan Cidde Basın Ateşesi Bahattin Akyön, “Cidde’de 7 yıldır görev yaptığım andan itibaren Mekke’nin bereketini duasını Kırıkkale’den eksik etmedim Kırıkkale’den kim geldiyse ona her noktada hizmetimi yaptım” dedi.

BİZ ASIL SAADETİ BİLMEK ZORUNDAYIZ

Kırıkkale halkının yoğun ilgisine mazhar olan konferans Kurra Hafız Abdülkadir Şehitoğlu’nun okuduğu Kuran tilavetiyle başladı. Açılış konuşması T.C. Cidde Basın Ataşesi ve Külliye’nin Onursal Başkanı Bahattin Akyön tarafından yapıldı. Bahattin Akyön yaptığı konuşmada, “Bu konferans özümüze dönmenin, içimizde yanan ateşin gelecek nesillere bırakacak mirasın Muharrem Ayının Fazileti ve Kerbela konferansının 1’inci ayağı Karacaali Köyü Mescid-İ Rağbet’te yapıyoruz. Biz geçmişimizi bilmek zorundayız. Biz asıl saadeti bilmek zorundayız”

HEPİMİZ HZ. HÜSEYİN’İ SEVİYORUZ

Akyön, “Asil saadette yaşamanın hadiselerdi ve ondan sonraki hadiseleri gençlerimize öğrettiğimiz zaman bizden sonrakilerde geçmişte yaşananları bıraktığımız zaman bir daha 15 Temmuz Hain Darbe Girişimlerinin olmayacağını göstermek için bu konferansları düzenliyoruz. Onun için bu bir eğitim, bu bir bilgilendirme bu bir geçmiş ile geleceğimizin şekillendirilmesi noktasında konunun uzmanı Saygı değer Hocamız Ömer Döngeroğlu anlatımı ile sizleri buluşturmak istedik. Hepimiz Hz. Hüseyin’i seviyoruz. Ehlibeyti seviyoruz bunun için buradayız. Onların yaşadıkları bir damla su bulamadıkları ortamda o sıcağın karşısında bu sıcakta buluştuk. Burada bu konferansların devamında Türkiye’mize Kırıkkale’mize hizmet edeceğiz”

KADINLAR MESCİDİ İBADETE AÇIK

2012 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’dan her zaman şükranla minnetle ve emrinde olduğundan dolayı iftihar ettiğini dile getiren Akyön, Cidde’ye Basın Ateşesi olarak görevlendirildiğini söyledi. Akyön, “Cidde’ye gittiğimden iki ay sonra Hac mevsimiydi. Hac mevsiminde Arafat’tabir dua ettik. ‘Yarabbi bizimde bölgemizin de Mekke, Medine’den esinlenen oradaki eserlerin içerisinde bulunduran Peygamberimizi ziyaret ettikleri zaman S.AV. dedirtecek bir cami külliye yaptırmayı bizlere nasib eyle. Bize kolay kıl’ diye dua etmiştik. Allah bizlere bu güzel mekanı nasip eyledi. Kırıkkale’nin en güzel mekanlarından birisi burası manzaraya baktığınız zaman görürsünüz. 2013’e kadar bu çalışmalarımız devam etti. 2015 yılının Kasım ayında buranın temelini attık. Allah’a hamd olsun ki kadınlar mescidi dediğimiz 400 kişilik yerimizde ibadet ediliyor. Yakın zamanda bir imam atanması için görüşmelerimiz oldu”

9 ADET FARKLI ÜNİTE VAR

“Burada 9 adet farklı ünite var. Burası Türkiye’de ilkleri oluşturacak bir külliye burası. Burada iki tane mescit var. Birincisi kadınlar mescidi. İkincisi ise 750 kişilik erkekler mescidi. Arka tarafında 750 kişilik erkek 250 kişilik bayan olmak üzere içerisinde de mutfağı aşçısı olmak üzere taziye, sohbet evi diye düzenlediğimiz yer var. Onun üst kısmında ise Türkiye’nin hiçbir yerinde bulunmayan bir yerde sergilenmeyen 7 yıldır Cedde’de görev yaptığımız süre içerisinde dünyanın çeşitli yerlerinden gelen dünya ülkelerinin basmış olduğu Kur’an-ı Kerimleri topladık ve onları buraya getirerek sergileyeceğiz. Şu anda 200’e yakın Kur’an-ı Kerim’e getirdik ve birkaç örneği de burada sergileniyor. Burası Musah’i Şerif Müzesi. Bunun yanı sıra Kabe’i Şerifin örtüsü var. O mukaddes örtüden 16 parçayı da rica ettik istedik ve onlarda bize verdiler”

HEPSİ GELECEĞİMİZ İÇİN

“Sier’i Nebi’nin bilimsel olarak ve her bir şekilde Peygamber efendimizin hayatının anlatıldığı maketler ile görsel bir şekilde Sier’i Nebinin açılışını da gerçekleştireceğiz. Bunun yanında salonumuz var, iki tane servis salonumuz var ve sağımızda bulunan bu bina 750 kişilik konferans salonu. Onun arka tarafından misafir hane ve imam evi diye düzenlediğimiz bir lojmanımız var. CD, kitap, hediyelik eşyaların sunulacağı buradaki güzel bir odamız daha mevcut. Bunun haricinde ise 4 tane Kur’an-ı Kerim Kursu odamız var.  Müftülüğümüzün ricası üzerine 4-6 yaş arası çocukları yönelik çocuklara Kur’an-ı Kerim eğitimi verilecek. Beşinci sınıfı açma çabalarımız devam ediyor. Bunun hepsi Kırıkkale için. Bununu hepsi geleceğimiz için. Bugün biz bunları yaparsak bizden sonraki gelecek nesil bu eserlere sahip çıkacak ve milli ve manevi değerlere sahip çıkacak nesiller yetişecek”

BUNLARI YAPMAK İÇİN VARIZ

“Biz bunları yapmak için varız. Dualarınızla bu eserin açılışını gerçekleştireceğiz. Buranın kuruluşundan itibaren arkadaşlarımız desteklerini esirgemediler. Mescitler Allah’ın evleridir. Cidde’de 7 yıldır görev yaptığım andan itibaren Mekke’nin bereketini duasını Kırıkkale’den eksik etmedim Kırıkkale’den kim geldiyse ona her noktada hizmetimi yaptım. Buranın çalışmalarına başladığımız andan itibaren hiçbir tatil yapmış insan değilim. Her izne geldiğimde Külliye’nin eksiğiyle ilgilendim. Allah rızası içinde burayı sunuyorum. Başka bir talebimiz yok. Tek talebimiz Allah’ın rızası. Şehitler Parkımızın tamamlanmasını, özel günlerde de burada iftar yapacağımız alanları, mesire alanları oluşturacağız. Karacaali’de, Kırıkkale’de ve Türkiye’de bahsedilen ikincisi olmayan bir eser yapacağız” ifadelerini kullandı.

GURURUDUR

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Erdal Baloğlu ise yaptığı konuşmada, “Bahattin Akyön bizim hemşerilerimizin gururudur. Burada yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Muharrem ayının önemi bianetiyle böyle bir program yapmışlar. Yanlış bilinen gerçeklerin gün yüzüne çıkartmak için faydalı bir program tertip etmişler. Allah yar ve yardımcınız olsun” dedi.

YÜZ AKI BİR SER

Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, “Kırıkkale’miz için çok değerli bir eserin önünde güzel bir program icra edilecek. Bittiğinde Kırıkkale’miz için yüz akı olacak bir eser. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hem kerbela şehitlerimizi bu vesile ile bir kez daha analım istedik” diye konuştu.

MEMLEKETİNİ HİÇ UNUTMADI

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, “Bahatin Akyön’e teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Hani derler ya ‘Gitmesek te görmesek te o köy bizim köyümüzdür’ Bahattin Akyön’de Kırıkkale’de yaşamasa da memleketini unutmuş değil. Bu hayır mübarek günde burada toplanan bütün değerli hemşerilerimin Muharrem ayını kutluyorum” dedi.

YAKINDAN İLGİLENİYOR

İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, “Bahattin Akyön, görev yaptığı sürece Hacca giden misafirler ile nasıl yakından ilgilendiğine çoğu kez şahit oldum. Özellikle Türkiye’den gelen misafirlere yardımcı oluyor. Yabancı dil sorunu çeken insanlara tercüman konusunda yardımcı oluyor. Allah ondan razı olsun. Buraya da çok güzel bir eser kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor” diye konuştu. Döngeloğlu konferansta Muharrem ayı Fazileti ve Kerbera hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

KABE ÖRTÜSÜ HEDİYE EDİLDİ

Konuşmaların ardından, Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu’ya Bahattin Akyön ve İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu tarafından Kabe Örtüsü hediye edildi. Konferansa Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, MHP Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu, Kızılay Şube Başkanı Cengizhan Kaplanhan, Kırıkkale Esnaf Ve Sanatkârlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Cebeci, birim müdürleri, Sivit Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 2138 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.