1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. MEDYADA GAZETELER ÖN PLANDA GELİR
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MEDYADA GAZETELER ÖN PLANDA GELİR

A+A-

Okumak, anlamak, anlatmak, yorumlamak ve uygulamak okuduğunu saklamadan topluma aktarmak, ilkeli insanların başvuracağı en önemli ilkedir. Okumayan, araştırmayan, yorumlamayan, anladığını anlatamayan, kalemini saklayan insanlardan ve toplumdan bir yarar sağlanamaz.

            Dünya hızla değişirken, gücü elinde olanlar masumu ve mazlumu gözlerini kırpmadan ezerken ve zenginlik kaynaklarına el koyarken; bu güçler hızla silahlanma yarışına girip silah satarken, kurdukları terör örgütleriyle devlet içinde ayrıştırmalar yaptırarak birbirlerini katlettirip, bu vahşeti seyrederken; yazarlar, ozanlar ses çıkarmalı, halkı uyandırıp, aydınlatmalıdır.

            Dünyada ki, İslam Ülkeleri ve gelişmemiş, kendilerini geliştirmemiş ülkelerin durumlarını görüyoruz. Emperyalist ülkeler, kendi projelerini uygulayacak devletleri yönetenleri avuçlarının içine alıp, halkını uyandırmamak, gerçekleri saklamak için devamlı geri kalmış ülkelerde kaoslar çıkartıp, kurdukları ve besledikleri terör örgütleriyle ülkeleri kan çanağına döndürmüşlerdir.

            Devletleri yönetenler güçlerinin sihirleriyle kanunlara uygun olmayan çeşitli icraatlarını yanlış ve kötüye kullanabilirler. Demokrasinin uygulandığı ülkelerde basının önemi her zaman ortaya çıkar. Basın yararlı yapılan işleri takdir ettiği gibi hatalı işlemeleri de ele alıp eleştirme hakkına sahip olmalıdır. Bunu da cesur davranarak kitlelere duyurmak zorundadır.

            Eleştirilere tahammülü olmayan yöneticiler veya kurumlar, ellerinde ki hükmetme yetkisini kullanarak medyayı baskı altında tutmamalıdır. Yaptıkları hataları kabullenip düzeltme yoluna gitmeli ve kendisini uyaranlara da saygı duyup minnettarlığını bildirmelidirler.

            Şairler ve yazarlar halkın sesi, gözü ve kulağı olduğundan suç teşkil etmeyecek, hakaretler içermeyecek konularda uzak durarak toplumu ilgilendiren problemleri duyurmak zorundadır. "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır." dini emri emsal almalıdır.

            Medya Anayasa çerçevesinde özgürlüğü yaşamalı ve yaşatmalıdır. Medya patronları kendi alanlarında çalışmalı ve sahalarını geliştirmelidir. Haksızlığa ve haksızlara karşı mücadelesini sürdürmelidirler. Zamanımızda bir bakıyoruz, hem medya patronu, hem banka sahibi, hem büyük şirketler hem de devlet yönetiminde sahipliklerini sürdürmektedirler. Çok para kazanma hırsı haksızlıklara davetiye çıkarmaktadır.

            Yetki sahiplerinin baskıları olmamalıdır. Kendilerini eleştiren, hatalarını ortaya çıkaran basına baskı yerine, hatayı kabullenmeli ve düzeltme yoluna gitmelidirler. Ekmek parası peşinde olan medyayı fazla hırpalamalıdırlar. Aleyhlerinde yayınlanan yazılara karşı tehdit yollarına başvurmamalıdırlar.

            Yazar, şair ve araştırmacı olarak halkımıza hizmet için çabalar sarf ettiğimiz KIRIKKALE İL GAZETESİ' nin 34.hizmet yılını sağlıklı ve başarılarla dolu nice yıllar ve çalışmalar dileklerimle kutluyorum.

             Kırıkkale İl Gazetesi sahiplerinden Ali ve Ramazan ÇETİN kardeşleri de kararlılıkla yürüttükleri bu hizmetten dolayı takdirle karşılıyor nice başarılı yıllar ve çalışmalar diliyorum.

            Yıllarca bu gazetede çalışıp, soğuklarda, karda, rüzgârlarda ve çeşitli sıkıntılarla karşılaşıp haber için fedakârca çalışan tüm elemanlara, şair ve yazarlara ve diğer personellere saygı ve selamlarımı sunuyorum.

            Birlikten kuvvet doğar, bu kuvvetle de çok güzel çalışmalar ve eserler ortaya çıkar. Mutluluklar ve acılar birlikte paylaşılır.

            Kırıkkale İl Gazetesi 34 yıldır hizmet etmenin gururunu yaşamaya elbette hakkı vardır. Halkımıza, Milletimize, Devletimize, ülkemize ve tün Dünya'ya barış mutluluklar nice yılların devamı dileklerimle.

 

                                                                                      Ali Aydemir-13.09.2017- Mucur

Bu yazı toplam 630 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.