1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Medeni kanun kazanımlarına sahip çıkılmalı
Medeni kanun kazanımlarına sahip çıkılmalı

Medeni kanun kazanımlarına sahip çıkılmalı

Kırıkkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu, “17 Şubat 1926 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu’nun 94.yıl dönümünde herkesi medeni kanun kazanımlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

A+A-

Kırıkkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu, “17 Şubat 1926 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu’nun 94.yıl dönümünde herkesi medeni kanun kazanımlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

LAİKLİK VE KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ

Konu hakkında Kırıkkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “17 Şubat 1926 yılında yürürlüğe giren Türk Medeni Kanun’u; çok hukukluluğu kaldıran, yurttaşların haklarını güvenceye alan, kadını erkekle birlikte eşit ve özgür birey-yurttaş yapan, çağdaşlığı ve laikliği esas alan, Cumhuriyetimizin hukuk alanındaki en büyük devrimidir. Türk Medeni Kanun’u Laikliği, kadın-erkek eşitliğini, kadın ve erkeğin özgür, eşit yurttaş olduğunu, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ilkesini hukukumuza yerleştirmiştir.”

TEK EŞLİLİĞİN VE RESMİ NİKÂHIN KABULÜ

“Bağımsızlık savaşımızın ve Cumhuriyet Devrimlerimizin çok önemli bir yansıması olan Türk Medeni Kanunu özellikle kadın haklarının güvencesi olmuştur. Kadınlar; evlenme, boşanma, malvarlığı, miras gibi özel yaşamlarına ilişkin haklar bakımından erkeklerle eşit yurttaş konuma gelmişlerdir. Tek eşliliğin ve Resmi nikâhın kabulü, hâkim kararıyla boşanma, evlilik yaşı, erkeklerle eşit miras payı gibi düzenlemeler sonucunda kadınlar, eşit ve özgür birey olma konusunda çok önemli kazanımlar elde etmişlerdir.”

ENDİŞEYLE VE DİKKATLE TAKİP ETMEKTEYİZ

“Günümüzde; Medeni Kanun’un kabulüyle elde edilen kadın kazanımlarını yok sayan söylem ve yasal değişiklikleri endişeyle ve dikkatle takip etmekteyiz. Anayasamızda yer alan Laiklik ilkesini göz ardı eden gelişmeler, en çok kadınların mağdur olmasına yol açmaktadır. Kadını eşit ve özgür bir birey-yurttaş olmaktan uzaklaştıracak söylem, uygulamalar ve yasal düzenlemelerden geri durulması Anayasal bir zorunluluktur.”

EYLEM VE YASAL DEĞİŞİKLİKLER

“TÜBAKKOM olarak; Türk Medeni Kanun’un kabulünden bugüne kadar elde edilen kadın hakları kazanımlarından geriye dönüşe yol açacak söylem, eylem ve yasal değişikliklere karşı, Cumhuriyetimizin kurucu felsefesine bağlı kalarak mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ederken, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve saygıyla anıyoruz” denildi.

Haber: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.