1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Mağduriyet giderilmeli!
Mağduriyet giderilmeli!

Mağduriyet giderilmeli!

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, gazetemizin manşet bölümünden okuyucularına duyurduğu Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi haberiyle ilgili harekete geçti.

A+A-

MİLLETVEKİLİ AV. ÖNAL: “YAŞANILAN BU SORUN, KIRIKKALE’DE SAĞLIK SİSTEMİMİZ HANGİ SEVİYEDE OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

 

 

Önal, görme duyularını kaybeden hastaların olayını meclise taşıdı.

ADLİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Geçtiğimiz günlerde gazetemizin manşet bölümünden yayımladığımız Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Polikliniğinde meydana gelen haberin ardından CHP Milletvekili Av. Ahmet Önal, harekete geçti. Tedavilerine devam edilen mağdurları vatandaşları hastanede ziyaret eden Önal, hasta yakınları tarafından konuyla ilgili adli sürecin başlatıldığını ve bu olayı Milletvekili olarak kendisinin de meclise taşıdığını ifade etti.

OLAYIN AYDINLIĞA KAVUŞMASI GEREKİR

Kırıkkale’den Ankara’ya sevki yapılan ve tedavileri devam eden hastaları yerinde ziyaret eden Önal, konuyla ilgili çeşitli araştırmaların ve çalışmaların yapılması için başvuruların yapıldığını ifade etti. Gazetemiz yazı işleri müdürü Ahmet Gökdemir’e de konuyla ilgili özel açıklama yapan Önal, “Bu dosya yargıya intikal ettiğinde adli tıp kurumundan rapor alınacak. Rapor alındığında kimlerin ne kadar oranda kusuru var, kullanılan ilaç mı yanlış bu konuda sorumlular ortaya çıkacak.

HASTANEYİ ZİYARET EDECEĞİM

“Adli süreç başlatılacak, hukuki süreç başlatılacak. Meclis ayağında araştırma önergesi verdik. Hastalar genel anlamda ziyaret ettim. Ankara’da yalnız olmadıklarını, neye ihtiyaç duyarlarsa her zaman yanlarında olduklarımı belirtmek istedim. Üzücü bir durum. Perşembe günü de Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesini ziyaret ederek, konuyla ilgili yetkililerden bizzat bilgi alacağım” dedi.

TEDAVİLERİ EKSİKSİZ TAMAMLANMALIDIR

Önal, TBMM’ye yönelik hazırladığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi, “17-18 Ocak 2020 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde meydana gelen ve birçok vatandaşımızın görme kaybı yaşamasına sebep olduğu iddia edilen olayın aydınlığa kavuşması ve hastalarımızın tedavilerini eksiksiz tamamlamaları için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdim Ayrıca Kırıkkale’den Ankara’ya sevk edilen ve halen Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde tedavilerine devam edilen hemşerilerimi hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimi sundum. Konuyu mecliste dile getireceğim ve takipçisi olacağım.” dedi.

ALTUZAN ADI VERİLEN İLAÇ

Bir araştırma önergesi hazırlayarak konuyu meclise taşımak isteyen Önal, hazırladığı önergede; “Seçim bölgem Kırıkkale' de 17-18 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen olayda; Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz hastalıkları polikliniğinde 36 vatandaşımıza altuzan adı verilen ilaç ile enjekte tedavi yapıldığı, yapılan tedavi sonucu vatandaşlarımızın görme duyularını kaybettiği iddia edilmiştir.  Bu konu hakkında birçok vatandaşımız tarafımıza ulaşmış, konu Kırıkkale basınımızda da yer almıştır. Böyle büyük bir hatanın ardından doktorlar tarafından hastalara ve hasta yakınlarına verilen bilgide, “Sağlık problemi yaşayan hastalara en üst seviyede tedavi uygulanacağı, enfeksiyonla ilgili olarak da hastalarımız tekrar görecek veya düzelecek demiyoruz, böyle bir iddiamız yok” denildiği söylenmiştir. Bunun üzerine birçok hastamız Ankara da değişik hastanelere sevk edilerek tedavilerine burada devam edilmeye başlanılmıştır. “

DAHA FAZLA HASTA ZARAR GÖRMEMELİ

“Sağlık sorunları ile hastanelere başvuran vatandaşlarımız mağduriyetlerini tarafımıza iletmişlerdir. İktidarınızca sağlıkta çağ atladığımızın iddia edildiği bu dönemde 36 hastamızın yaşadığı bu olay sağlık sisteminin hangi seviyede olduğunu anlatmaya yetmektedir. Sağlık Bakanlığı’nca sorunun ilaca bağlı bir problemden mi yoksa personelden kaynaklı bir hata mı olduğu hakkında bir an önce araştırma yapması ve daha fazla hastanın zarar görmesine engel olunması gerekmektedir. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği’nde yaşanan ve birçok vatandaşımızın mağduriyetine sebep olan bu konunun araştırılması ve sorumlularının tespiti için Anayasa’nın 98. TBMM İç Tüzüğün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ederim.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum