1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Linyit üretim oranı azaldı
Linyit üretim oranı azaldı

Linyit üretim oranı azaldı

Linyit üretimi Mart ayında 4 milyon 983 bin 21 ton olarak gerçekleşti, Linyit satılabilir üretimi bir önceki aya göre %1,0, Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,2, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,1 azaldı.

A+A-

ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE AZALDI

Taşkömürü üretimi Mart ayında 101 bin 172 ton olarak gerçekleşti, Taşkömürü satılabilir üretimi Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,3 artarken, bir önceki aya göre %1,6 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %6,7 azaldı. Taşkömürü koku satılabilir üretimi bir önceki aya göre %7,1 ve Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %1,8 azaldı. Taşkömürü ithalatı bir önceki aya göre %56,2 arttı.

TESLİMAT KARŞILAMA ORANLARI

Taşkömürü ithalatı bir önceki aya göre %56,2, önceki yılın aynı ayına göre %13,4 ve Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,0 arttı. Taşkömürü koku ithalatı bir önceki aya göre %19,8 artarken, Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %34,8 azaldı. Ocak-Mart döneminde üretimin teslimatları karşılama oranı en yüksek linyitte gerçekleşti, Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı Ocak-Mart döneminde %107,9 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda %84,6 iken taşkömüründe %3,2 olarak hesaplandı.

DEMİR-ÇELİK SANAYİDE GERÇEKLEŞTİ

Taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı, Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Mart ayında taşkömürü teslimatının %56,0'ı termik santrallere, %21,6'sı kok tesislerine, %9,6'sı demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının %87,2'si termik santrallere ve %9,7'si demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokununda ise en fazla teslimat %95,4 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

Haber: Ahmet Tezel

 

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.