1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Lenfoma, lenf sisteminin kanseridir
Lenfoma, lenf sisteminin kanseridir

Lenfoma, lenf sisteminin kanseridir

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Lenfoma, lenf sisteminin kanseridir. Her yaşta olabilir fakat gençlerde en sık rastlanan kanser türüdür” dedi.

TEŞHİSTEN SONRA UZUN SÜRE YAŞAYABİLİR

Ağırtaş, “Genellikle tedavi edilebilir ve pek çok insan teşhisten sonra uzun süre yaşayabilir. Lenfoma, lenf bezlerinde katı tümörlerin oluşumuyla anlaşılır. Lenfatik kanserler etkilenen lenfosit türlerine göre sınıflandırılır. Lenfomanın iki ana tipi vardır: Hodgkin Tipi Lenfoma. Hodgkin Olmayan Tip Lenfoma (Non-Hodgkin Lenfoma) Yaş, Cinsiyet, Ülke ve etnik köken:, Zararlı kimyasallar ve radyasyon, İmmün yetersizlik, Otoimmün hastalıklar, Enfeksiyon.”

LENFOMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler arasında genellikle lenf bezlerinin ağrısız şişkinliği görülür. Bu şişkinlikler genellikle boyun ve koltukaltı gibi bu bezlerin yüksek miktarda bulunduğu yerlerde olur. Şişkinlik kasık veya karında da olabilir. Bu şişkinlikler genellikle ağrı yapmaz. Bazı insanlarda da vücudun hiçbir bölgesinde şişkinlik görülmez. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi dolaşım sistemine baskı yaparak kan dolaşımında soruna yol açabilir. Böylece şişlikler kol ve bacaklara yayılabilir. Ama aşırı şişme her hastada görülmez. Lenf bezleri ve kan damarlarının şişmesiyle sinirler baskıya maruz kalabilir. Bu yüzde el, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma görülür.

LENFOMA TEŞHİSİ NASIL KONUR?

“Lenfoma için şu anda aktif bir tarama programı bulunmamaktadır.  Fizik muayene: Tüm vücutta ele gelen lenf düğümleri kapsamlı olarak muayene edilmelidir. Biyopsi: Kesin tanı histopatolojik inceleme ile konur. Bu nedenle lenf düğümü büyümesi olan hastalarda lenf düğümünün cerrahi olarak çıkarılması ve histopatolojik incelemenin yapılması gereklidir. Kemik iliği biyopsisi: Lenfoma tanısı konan her hastaya mutlaka hastalığın evresini belirlemek için kemik iliği biyopsisi de yapılmalıdır. Hastalığın kemik iliği tutulumunun olup olmadığının belirlenmesi uygun tedavi şeklini kararlaştırmada yol göstericidir.”

BÖBREK VEYA VÜCUDUN DİĞER KISIMLARI

“Görüntüleme: Anestezi gerektirmeyen çoğu kez ağrısız bir işlemdir. Direkt röntgen grafileri; boyun, toraks, batın ve/veya pelvis bilgisayarlı tomografi incelemesi (BT) çekilmelidir. Kan sayımı: Alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları (trombosit) denen farklı kan hücrelerinin sayısının ve görünümünün değerlendirilmesi gerekir. Bu hücrelerde bir bozukluk olması bazen lenfomanın ilk bulgusu olabilir. Biyokimyasal incelemeler: Tümörün karaciğer, böbrek veya vücudun diğer kısımlarını tuttuğunu göstermede bilgi verir.”

Haber: Ahmet Tezel

 

Bu haber toplam 373 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.