1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. KÜTÜPHANE HAFTASI-3
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

KÜTÜPHANE HAFTASI-3

A+A-

(26 Mart-01 Nisan)

alaattin-karaer--kose-yazisi-1-030.jpg

Bir kütüphane karşısında insan kendini büyük bir sermayenin yanındaymış gibi hissediyor, sessiz sedasız hesapsız faiz getiren bir hazine.

 (Wolfgang Van Goethe)

 

   “Misyon’u  Cins, yaş, ırk, milliyet, dil, din, eğitim, kültür, sosyo -ekonomik düzey ve politik görüş farkı gözetmeden, her türlü kütüphane materyalini, çeşitli kültür ürünlerini ve bilgiyi vatandaşların hizmetine ücretsiz sunmak, ömür boyu eğitim ve özgür zaman değerlendirme olanağı vermek, toplumun ekonomik, sosyal, eğitsel kültürel ve teknik kalkınmasının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak.

    Vizyon’u Ulusal ve uluslar arası bilgi üretiminin ve evrensel bilgi akışının vazgeçilmez unsuru olmak, eğitimi destekleyecek şekilde yayın koleksiyonunu sürekli yenilemek. Yaşam botu öğrenebilen bireyler için başlıca başvuru merkezi olmak. Hizmette ve meslek anlayışında en üst standartlara ulaşmak.” olan Kütüphanelerimizin;

    Bu yılki Kütüphane Haftasının ana teması “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler”

    İl Halk Kütüphanesi Müdürü Zeliha Atay: Kırıkkale’miz okumayı seviyor. Okumayı sevdirmek için elimizden geleni yapıyoruz derken; 2017 yılını geride bırakırken Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi, 2017 yılında en çok ödünç verilen kitapları açıkladı ve ilk sırayı Amerikalı gazeteci ve yazar Saraj Lio’nun “Yeşil Deniz Kabuğu” ve “Böğürtlen Kışı”, ikinci sırayı yazarlarımızdan Orhan Pamuk’un “Kırmızı Saçlı Kadın” ve Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar”, üçüncü sırayı ise yine yazarlarımızdan Sabahattin Ali’nin “İçimizdeki Şeytan” isimli kitapların aldığını belirtti.

    Hizmetlerini arka arkaya sıraladı. Gezerken de ayrıca bilgiler verdi.

   Danışma Hizmeti

    Kütüphane kullanıcılarının bilgi gereksinimlerini karşılayan hizmettir. Ansiklopediler, sözlükler, yıllıklar, mesleki kitaplar ve her türden araştırmaya yönelik yayınların yer aldığı yetişkinlere hizmet veren, müracaat bölümünde mevcut kaynaklar doğrultusunda her türlü sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

   Ödünç Kitap Verme Hizmeti

     Kütüphane materyallerin belirli bir süreyle kütüphane dışında yararlanılmak üzere ödünç verilmesi hizmetidir. Roman, hikâye, şiir, kişisel gelişim, sosyoloji, psikoloji, din ve tarih konusundaki kaynaklardan dilediğiniz seçimi yaparak, üye olmak kaydıyla iki hafta süreyle ödünç alabilirsiniz.

   Konuşan Kitaplık

     Kütüphane Hizmetinden sağlıklı vatandaşlarımızın yanında, görme engellilerin de yararlanması için konuşan kitap denilen cd kaset gibi materyallerin kütüphane içinde ya da ödünç verilerek yapılan hizmettir. İnternete bağlı görme engelliler için 4 adet bilgisayar, kitap okuma makinesi bulunmaktadır.

   Çocuklara Verilen Hizmetler

    Okul Öncesi ve Çocuk bölümünde 04-16 yaş arası okuyucularımıza hizmet verilmektedir. Kitaplarımız açık raf sisteminde hizmetlerine sunulmaktadır. Bölüm içerisinde ödünç verme servisi, genel koleksiyon, müracaat eserleri ve okul öncesi okuyucular için oluşturulan masal okuma ve oyun köşemiz bulunmaktadır.

alaattin-karaer--kose-yazisi-(2)-004.jpg

Gezici Kütüphane Hizmeti

    Merkez kütüphaneye uzak semtlere ve kasabalara belirlenen duraklarda hizmet götürmektedir. Bunlar: Karaahmetli, Sanayi, Çullu, Yahşihan TOKİ Blokları, Yahşihan Yenişehir, Etiler, Irmak, Hacılar, Aşağı Mahmutlar, Kimeski, Gündoğdu, Kaletepe, Yukarı Mahmutlar’dır. Yeni gelen güzel bir araçta hizmete girecektir.

alaattin-karaer--kose-yazisi-3-027.jpg

   İnternet Hizmeti

    İnternet salonundan yararlanmak için üye olunması yeterlidir. Salon ücretsiz olup kablosuz internet mevcuttur. Araştırma ve iletişim amaçlı kullanılmaktadır.

   Geçici Derme Hizmeti

    Cezaevi, huzurevi vb. özel toplulukların bulunduğu yerlere ve kuruluşlara belli aralıklarla geçici derme hizmeti götürtülür.

   Eğitim Kültürel Etkinlikler

    Kütüphaneye ilgiyi artırmak, halkı kütüphaneden yararlanmaya yönlendirmek, kütüphaneyi bir kültür odağı olarak görmelerini sağlamak amacıyla kitap tanıtma, imza günleri, sergiler, kurslar, konferanslar ve paneller düzenlenmektedir.

     Görsel ve işitsel destekli çeşitli kültürel faaliyetlerde kullanılmak amacıyla 160 kişilik salonu gürünce şaşırdık doğrusu. Etkinliklerde kullanılmak üzere 1 adet de piyano varmış.

     Kişi – kurum ve kuruluşlar kütüphanemizle işbirliği yaparak etkinliklerinde kütüphanemiz salonlarını, maddi kazanç amacı olmayan, girişler için ücret istenmeyen ve siyasi amaç içermeyen kültürel etkinlikler için, etkinlik tarihinde önceden planlanmış bir çalışma olmaması koşuluyla yaralanabiliyorlarmış.

    Kütüphanenin üç katını ve tüm bölümlerini kısa sürede gezdik. Tam çıkarken dikkatimiz çeken aleti gördük. Kitap temizleyicisiymiş. Book Shower isimli makinenin içerisine bir kitap koyarak çalıştırıp, temizlenmesini gösterdi bize. İki saniye sürdü. Kütüphane kullanıcılarını tehdit eden çeşitli mikropları yok etmeye yarıyormuş.

    Kütüphaneye gelenlere kafeterya hizmeti veren ekonomik, çay-kahve çeşitli bisküvi vb. yiyeceklerin bulunduğu otomat hizmeti var.

    Üç katlı binada özürlü asansörü de var. Sizin anlayacağınız, okumak için, tüm olanaklar sağlanmış durumda. O görevde bizlere düşüyor.

    Hizmetlerle dolu bir kütüphaneyi kısa da olsa gezmek ve görmek imkanı yaşadık. Sosyal Sorumluluk Projesi,  Bilgi Okuryazarlığı Projesine de imza atan, ilimize yakışır bir kütüphanenin hizmetleri saymakla bitmez. Böylece, Kütüphanelerin yalnız okuma yeri olmadığını, çeşitli etkinliklerinde da olduğunu görmüş olduk.

    Bu hizmetlerin uygulanmasında emeği geçen, Müdür Zeliha Atay’ı ve tüm çalışanları kutluyoruz.

    Ancak, ilimizde acilen bir çocuk kütüphanesine ihtiyaç olduğunu hissettik.

    Daha fazla kitap okuma yılı olması dileklerimle!

    Kütüphane haftası kutlu olsun!

alaattin-karaer--kose-yazisi-(4).jpg

 

Bu yazı toplam 975 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.