1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. KÜTÜPHANE HAFTASI-2
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

KÜTÜPHANE HAFTASI-2

A+A-

(26 Mart-01 Nisan)

alaattin-karaer--kose-yazisi-(1)-003.jpg

Kütüphanesiz bir eğitim düşünebiliyorsak, gerçekte eğitimi ciddiye almıyoruz demektir.

Prof. Dr. Osman ERSOY

 

     10 yıl önceydi. Akşam eve gittiğimde eşim, Cumhuriyet meydanında kitap toplama kampanyası olduğunu söylemişti. Evimizde de eşyadan çok kitap vardı. Eşim, artık çocuklarımızın büyüdüğünü okullarını bitirdiklerini söyleyerek, evdeki ansiklopedileri bu kampanyaya vereceğini söylemişti. Söylemeden de verirdi de; benim kitap hastası olduğumu bildiği için yine de hatırlatmıştı, kıyamam diye!

     Doğruydu! Kıyamıyordum. Beklide hastalıktı bu.

     Kitap sevgisinin ve kitap okuma alışkanlığının çocukluktan geldiğine inanmaktayım.  İlkokulda başlayan kitap okuma ve sevgim hiç eksilmedi. O kadar olanaksızlıklar içerisindeki çocukluğumda dahi, harçlığımla kitap alır okurdum Ayrıca o yıllarda, yıllar dediysem az değil 50 yıl öncesi… Haftalık, o beş günlük çıkan fasikülleri biriktirerek ve bitiminde çıkan cilt kapaklarını ciltleterek evimdeki kütüphanemi bugünlere kadar zengin bir hale getirmeyi başardım.

     Elbette bu kitap sevgisi bende olduğu kadar eşimde ve kızımda da vardı. Öğrenim ve iş hayatında başarılı olmasına rağmen, oğlumda olduğunu söyleyemem. Şimdi kendi bizlerden uzak, kendi yaşam mücadelelerini vermektedirler.

     Sabah gazetelere göz atarken üzülerek okudum, Türkiye Kütüphaneciler Derneği başkanının açıklamalarını!

     Ülkemizdeki eğitim sistemi ve kitap okuma kültürünü değerlendirerek “Yaklaşık 11 milyon vatandaşımız kütüphane kavramından uzak yaşıyor”. Yaptığı araştırmaya göre Türkiye’nin 81 il ve 957 ilçesinde 1137 halk kütüphanesi olduğunu ve bunlardan 126 tanesinin personel yokluğu ya da farklı nedenler ile kapalı durumda olduğunu, bu 957 ilçenin 121’inde kütüphane bulunmadığını belirtiyordu. Bu 121 ilçede yaşayan yaklaşık 11 milyon vatandaşımızın kütüphane kavramından uzak olduğunu, 11 milyon kişinin günlük yaşamından “hadi kütüphaneye gidelim” diye bir söz yok” diyordu.

alaattin-karaer--kose-yazisi-2.png

Sabah ilk işimiz Kırıkkale İl Halk Kütüphanesine eşimle birlikte gitmek oldu.

     Her yıl Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından, Kütüphane Haftasında Halk Kütüphanelerinde en iyi halkla ilişkiler uygulaması yapan kütüphanelere, Derneğin halkla ilişkiler grubu ve yönetim kurulunun değerlendirmesi sonucunda 2014 yılında 5.’si verilen “En İyi Halkla İlişkiler Ödülü” ne  layık görülen  ve 1 Nisan 2014 tarihinde Ankara Milli Kütüphanede düzenlenen 50. Kütüphane Haftası açılış programında Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi adına ödülü alan Müdür Zeliha Atay’’ın odasındayız.

    Sohbete başladık sabah sabah. Ben ve eşimin soruları ve aldığımız cevaplar…

    Evden çıkmadan okuduğum gazetedeki haber kafamdan uçtu gitti.

    Bu kadar mı sever ve ilgilidir bir insan işine Anlatırken dahi gözlerinin içi gülüyor. Bıkmadan, usanmadan anlatıyor bilgiler veriyor. Hangi görev olursa olsun sevilmeden yapılmaz. Sevilmeli ki başarılı olsun. Kendi ve karşısındakilerde mutlu olsun!

     Eşim, hemen üye oldu.

     Yoğun programının olduğunu bildiğimiz halde, yine de tüm kütüphane binasını tek tek gezdirdi bilgiler verdi.

     Kırıkkale İl Halk Kütüphanesine hayran kalmamak elde değil!

     Hizmetlerini arka arkaya sıraladı. Gezerken de ayrıca bilgiler verdi.

 

devam edecek…

 

    NOT: Çarşamba günü, saat 12.30’da ; 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanındaki,   Okuma Etkinliği: Toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak programına katıldım.

      Yoğun bir ilginin olduğu programa katılan öğrencilerimiz, bizim yaşayamadığımız çocukluğumuzu, biz büyüklere de yaşattılar. Kutluyorum hepsini!

alaattin-karaer--kose-yazisi-(3)-001.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi-4-034.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi5-018.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi-(6)-002.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi-7-013.jpg

 

 

 

Bu yazı toplam 1114 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.