1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. KÜTÜPHANE HAFTASI-1
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

KÜTÜPHANE HAFTASI-1

A+A-

(26 Mart-01 Nisan)

kitap-okuyan-cocuk.jpg

Cehalet, halk için en büyük düşman, antidemokratik yönetimler için en büyük sermayedir.

Doç. Dr. Erol YILMAZ

 

     Evimize yakın olduğundan, her gün işe giderken önünden geçiyorum. Artık bizlere göre değil diye, bir gün olsun uğramayı düşünmedim.  Fakat, bu yıl 54. Kütüphane Haftası 26 Mart-1 Nisan tarihlerine denk geldiğini bildiğimden ve Kırıkkale İl Halk Kütüphanesinin çalışmalarını ve programlarını yakından takip ettiğimden dolayı, eşime ziyarete gitmeyi teklif ettim, çok sevindi.

     Biran öğrencilik yıllarım aklıma geldi. Öğretmenlerimizin verdiği ödevleri yapmak için, tüm aradığımız bilgileri bulabileceğimiz yerlerdi oralar. Ayrıca üye olur, istediğimiz kitabı belirli süre evlerimize de getirme olanağı sağlanırdı. Ancak mecbur kaldığımızdan gidiyorduk sanırım. Kaynak bulacak yer yoktu. Şimdiki gibi dergi, kitap ve yayın organları yok sayılırdı. Fakat yine de bir ilgi vardı.

   “Herkesin yararlanması okuması, başvurması için kurulan, içinde kitaplar bulunan binaya kütüphane” denmesine rağmen, günümüzdeki durumu kutlamalardan ileri gitmiyor diye düşünürken kendimiz Kırıkkale İl Halk Kütüphanesinde bulduk. Birkaç açıklamadan sonra, ziyaretimizle ilgili açıklamalara geçeriz.

     Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilmiştir.

     Çünkü kitaplar bilime giden yoldur.

     Tarih boyunca, eski çağlardan bugüne her toplumun bilgi kaynağı olmuştur. Geçmişten günümüze yazılı belgelerin çoğunu kütüphanelerde bulmamız mümkündür. Kütüphane bu nedenle de eski dönemlerden beri var olmuştur. Ancak bugünkü gelişme sürecine göre insanların ilgisi giderek azalmaya başlamıştır.

     Bu hafta diğer kutlanan haftalar ve günler gibi hatırlanmak için yapılmamalı.

     Kütüphane demek kitap demek!

     Okumak demek!

     Eğitim demek!

     Bu nedenle de bu haftada çeşitli etkinlikler yapılıyor. Ancak kendi çalıp kendi oynayana benziyor. Halktan kopuk kendi bünyelerinde kutlamalar, gösterişlerle geçip gidiyor. Seneye buluşmak üzere diye son buluyor… diye düşünürken,   bu düşüncem Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi ziyaretiyle son buldu.

     Teknolojinin gelişmesi, kolaylıkların yanı sıra çoğu güzelliklerimizi de yok etmeye başlamıştır. Fazla zahmet çekmeden bilgisayarımızın bir tuşuna basarak her türlü bilgiye sahip olmamız mümkün. Bu nedenle de kütüphanelere eski ilginin olduğu söylenemez,  teknolojiye ayak uydurma zorunluluğu vardır diye düşünürdüm. Eğer kütüphanelerimiz çağa ayak uydurarak bilgisayarlarla donatılacak duruma gelirse, özellikle gençlerimiz İnternet Cafelere bu kadar fazla gitme gereği duymayacaklar diye düşünürdüm.

     Evet!

     Tüm bu düşüncelerim, Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi ziyaretiyle son buldu.

     Geçmişi ve öğrencilik yıllarımızı hatırlarsak iyi kötü hepimizin kütüphaneye gitmişliğimiz o ortamı teneffüs etmişliğimiz vardır.

     Ancak sevgili dostlarımız olan kitapları canlı olarak elimize alıp tek tek yapraklarını çevirdiğimiz yerler kütüphaneler olmuştur.  Bir eğitim kurumudur. Çünkü “her kütüphane bir cezaevi kapatır” sözünün doğruluğu da bundandır.

     Ülkemizde kütüphanelere gereken önem verilmemektedir. Kitabım yok, kaynağım yok, kitap alacak param yok diyenler dahi kütüphane yerine kahvehaneleri tercih etmektedirler. Bu yüzden de kütüphaneler tarihi veya nostaljik mekanlar olmaya doğru yol almamalıdır.

     80’li yıllarda arkadaşlarıyla İsveç Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak Stocholm’e giden yazar Refik Durbaş; “Kimsenin evinde on taneden fazla kitap bulunmuyordu. Çünkü her sokak başında bir kütüphane yer almaktaydı.” diye belirtiyor.

     Biz her sokak başındaki kütüphanelerden vazgeçtik, var olanlar ziyaret edilirse, yaşarsa o da yeter.

 

devam edecek…

 

Bu yazı toplam 1042 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.