1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. kutlu olsun çocuklar…
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

kutlu olsun çocuklar…

A+A-

sanat kalemi

(bugün sizin bayramınız)

alaattin-kaarer--kose-yazisi.png

 

     Çocuklarımız…

     Bizim çocuklarımız…

     Gözümüzden dahi sakındığımız, yaşamımızın ve ülkemizin en değerlileri,  çocuklarımız...

     Bugün 23 Nisan 2014 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 99. yılını kutluyoruz.  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920, Ulusumuzun saltanat yönetimini terk ederek halkın kendisini, seçtiği temsilcileri aracılığı ile yönetmeye başladığı gündür bugün!

     Atatürk ilk Meclisin açıldığı gününü Ulusumuza aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak armağan ettiği ve bu yönüyle de büyük Önderimizin dünya düzeyindeki eşsiz liderliğini bir kez daha göstermiş olduğu bir gündür bugün!

     Çocuklarımız…

     Bizim çocuklarımız…

     Onlar Barış güvercinleri…

     Onlar kirlenen, toz bulutu içerisinde olan dünyamızda, gülen yüzleri, parıldayan gözleri, temiz, berraklıkları ile bizlerin umut dağarcıklarıdır!

     23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine yabancı ulusların çocukları da katılmaktadır. Dil farkı, din farkı gözetmeksizin.

     Ülkeler arasındaki gerginlikleri de yumuşatan, barış içinde yaşamaya, biz büyüklerden daha çok fazla etki ve katkıları olmaktadır. Fakat diktatörlerin savaş çığırtkanlıklarından en fazla etkilenen yine çocuklar olmaktadır.

     “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.” diyen Atatürk, Türk çocuklarının yurt sevgisini ve çalışkanlıklarını biliyordu. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza güveniyordu…

     Bugün,  kısa süreliğine de olsa devlet makamlarındaki koltuklara oturacaksınız. Bu gelenek Atatürk’le başlamıştır ve günümüzde de devam etmektedir. İlerde sizleri bu koltuklarda görmek dileğimizdir. Buna örnek, 32 yıl önce Nevşehir’in Avanos ilçesinde 23 Nisan törenlerinde, öğrenci olarak oturduğu, Belediye Başkanlığı koltuğuna, 31 Mart Pazar günü yapılan mahalli idareler seçimlerinde Avanos Belediye Başkanı seçilerek oturan Celal Alper İbaş’ı görebiliriz.

    M. Kemal ATATÜRK ne güzel söylemiş yıllar önce çocuklarımızla ilgili duygularını;

 

Küçük hanımlar, küçük beyler!
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,
yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız!
Memleketi asıl aydınlığa boğacak
sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,
kıymetli olduğunuzu düşünerek
ona göre çalışınız. Sizlerden
çok şeyler bekliyoruz."


     Çocuklar her toplumun geleceğidir. Her toplum, çocuklarına sahip çıkmak, onların en iyi biçimde yetişmelerini sağlamak zorundadır.

     En değerli varlığımız olan çocuklarımızın, güzel bir ortamda yetişmeleri ve hiçbir sıkıntı ve güçlük çekmeden yaşamlarını sürdürmeleri temel amaçlarımız arasındadır.

     İşte bu değerli varlıklarımız olan çocuklarımız için, gerektiğinden fazla değer verilmesini vurgulayan; M. Kemal ATATÜRK, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir armağanı vermiştir bizlere, çocuklarımıza,   23 Nisan'ı,  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı.

     Tüm ulusumuzun, özellikle çocuklara M. Kemal ATATÜRK tarafından armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız kutlu olsun.

 

Bu yazı toplam 577 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.