1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kurban kesim yerleri belirlendi
Kurban kesim yerleri belirlendi

Kurban kesim yerleri belirlendi

Kırıkkale’de kurban hizmetleri komisyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonucunda kurban kesim yerleri, kurban kesim ücretleri ve hayvan pazarı kurulacak olan bölgeler belirlendi.

A+A-

BÜYÜKBAŞ KURBAN KESİM 475 TL, KÜÇÜKBAŞ KURBAN KESİM ÜCRETİ 100 TL

 

Kırıkkale’de kurban hizmetleri komisyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonucunda kurban kesim yerleri, kurban kesim ücretleri ve hayvan pazarı kurulacak olan bölgeler belirlendi.

TOPLANTININ DETAYLARI ANLATILDI

Komisyon tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Bakanlar Kurulunun 24.10.2001 tarih ve 3214 sayılı kararı ile Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülmesine dair kararına istinaden 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair 19.06.2021 tarihli ve 31516 sayılı Tebliğ gereği Valilik Makamının oluru ile Vali Yardımcısı Başkanlığında, Belediye Başkanlığı, İl Müftülüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kırıkkale Şube Temsilcisinden “Kurban Hizmetleri Komisyonu” oluşturulmuştur.”

KURBAN SATIŞ YERLERİ

“20-23 Temmuz 2021 tarihleri arasında idrak edilecek kurban bayramı kapsamında vatandaşlarımız tarafından huzur içerisinde kutlanması, kurban kesecek vatandaşlarımızın dini hükümlere, çevre ve halk sağlığına riayet edilerek kurbanlarını kesebilmelerine yardımcı olunması amacıyla “Kurban Hizmetleri Komisyonu” tarafından gerekli her türlü tedbir alınmıştır. Bu kapsamda; Kurban Satış Yeri; Arpalık Çukuru Mevkiinde meskun bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü binası karşısındaki Belediye Açık Hayvan Pazar yeri olarak belirlenmiş ve buraya 08 Temmuz 2021 tarihi itibari ile hayvan sevkiyatları başlamıştır.”

BÜYÜKBAŞ KESİM 475, KÜÇÜKBAŞ 100 TL

Belediye Başkanlığı ile sözleşmesi bulunan “Yaren Et ve Et Ürünleri” tarafından işletilen Belediye Mezbahanesi (Belediye Canlı Hayvan Pazar Yeri bitişiği), İl Özel İdaresine ait, özelleştirilen Hasandede El-Taş Özel Mezbahanesi, Bu tesislerde kurbanlarını kestirecek olanlar makbuz karşılığı olmak üzere, büyükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti 475 TL (Dört yüz yetmiş beş) TL, küçükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti 100.00 (Yüz) TL ödeyeceklerdir. Kurban kesim randevusu ilgili firmalar tarafından verilecektir.

KAPALI PAZAR YERLERİNDE KESİM YAPILABİLECEK

“Kendi imkânlarıyla kurban kesmek isteyenler için kurban kesim yerleri olarak aşağıdaki yerler belirlenmiştir; Cumartesi kapalı pazar yeri; Kaletepe kapalı pazar yeri. Yenimahalle kapalı pazar yeri, Bahçelievler kapalı pazar yeri, Burada kendi imkânlarıyla kurban kesecek olanlar herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir.”

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ UYGULANACAK

Covid-19 bulaş riskini en aza indirmek maksadıyla kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak. Satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılacak, en az 2 metre mesafe kuralına uyulacaktır. Satış ve kesim yerleri ile bunların giriş ve çıkışlarında gerekli hijyen şartlarına riayet edilecek, HES kodu sorgusu yapılacaktır. Hayvan satış alanlarına Koronavirüs belirtisi (ateş ve solunum sıkıntısı) olanlar alınmayacaktır. Müşteri ve satıcı arasında bulaş riskini önlemek maksadıyla tokalaşma vb. hususlara dikkat edilecektir.

KESİM YERLERİNDE PERSONEL GÖREVLENDİRMESİ

Kurban satış ve kesim yerlerine yeteri kadar veteriner hekim, din görevlisi, Zabıta Müdürlüğünce zabıta ekibi, Temizlik İşleri Müdürlüğünce temizlik elemanları görevlendirilmiştir. Ayrıca Bayram günleri ilgili kurumlardan oluşan bir birim denetim görevi yapacaktır.

KURBAN YAKALAMA TİMİ GÖREVE HAZIR

Satış ve Kesim yerlerinden kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için Belediye Veteriner Müdürlüğünce “Kurbanlık Hayvan Yakalama Ekibi” oluşturulmuştur. Bu konuda 112 çağrı merkezinden yardım alınabilecektir. Komisyonca belirlenen Kurban satış yerlerinin dışında başta Samsun Yolu Bulvarı ve itfaiye çevresi olmak üzere cadde, sokak, herhangi bir yerde kurbanlık satışına ve kesimine müsaade edilmeyecek ve bu konuda Belediye Başkanlığı Zabıta Ekipleri gerekli kontrolleri yapacaklardır. Ancak kendi imkânlarıyla bahçelerinde kurban kesmek isteyenler hijyen ve çevre temizliğine dikkat etmek şartıyla kurbanlarını kesebileceklerdir.

KURBANDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

“Kurban etlerinin hijyenik şartlara sahip olmayan malzemeler ile ve hijyen kurallarına uygun olmayan mekanlarda işlenmemesi büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan satın alırken: Kurban Olarak Kesilecek Hayvanlarda Bulunması Gereken Nitelikler: Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için: En az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekir. (708 günü doldurmuş olması gerekir) İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmaz. Yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilemezler.”

BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR İÇİN KAPAK ATMA

“Doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. (Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir.) Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez Kurban Olarak Kesilmesi Dinen Uygun Olmayan Hayvanlardaki Nitelikler: Sığır cinsi hayvanların en az iki kameri yaşını doldurmamış olması, (708 günü doldurmuş olması gerekir.) Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün olan. Bir veya iki gözü kör olan,”

ALO FETVA HATTI BİLGİ VERECEK

“Bir veya iki boynuzu kökünden kırık olan, Dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik olan, Dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan, Kurban ile ilgili diğer hususlarda Müftülüklerden ve ALO 190 Fetva Hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramını şimdiden tebrik eder, kurbanlık hayvan satın alma ve kestirme sürecinde kolaylıklar diler, huzurlu ve güzel bir bayram geçirmelerini temenni ederiz.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadesi yer aldı.

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.