1. YAZARLAR

  2. BEKİR AKDENİZ

  3. Kur'an-ı Kerimde Cennetle Müjdelenen 10 Grup
BEKİR AKDENİZ

BEKİR AKDENİZ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Kur'an-ı Kerimde Cennetle Müjdelenen 10 Grup

A+A-

Ben Işığı Karanlıkta Gördüm

Allah müminlerden, mal ve canlarını, kendilerine verilecek cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler. Bu, Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'ân'da Allah üzerinde hak bir vaaddir. Sözünde Allah'tan daha vefalı kim var? O halde, O'nunla yaptığınız bu alışverişten dolayı müjdeler olsun size.İşte bu, büyük bir kazançtır...(Tevbe/111) Tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredenler, kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın sınırlarını koruyanlar elde edecektir. O müminleri müjdele...(Tevbe/112) Dünyada, manevi huzur ve kalp tatmininin teminatı, Ahiret Günü ise bitmek tükenmek bilmeyen maddi ve manevi nimetlerle müjdelenen insanların özellikleri Kur'an'da açıkça beyan edilmiştir... Kur'an'a göre 10 grup erdemli insan iki alemde de Allah'ın yardım ve desteğiyle müjdelenmiştir. 1-Müminler "Mü'minlere kendileri için Allah'tan büyük bir lütuf olduğunu müjdele"  (Ahzâb/47) Müminler Allah'a güvenen, takvayı bir kişilik haline getiren, Yaratıcıya karşı sorumluluk bilinci içinde hayatını yaşayan, kalbini Rabbinin arındırmasına daima açık tutarak şeytani hislere kapatan insanlardır... Ve müminler Allah'ın huzuruna çıkacaklarına gönülden iman ederler. Müminler ,görmedikleri halde Rahman'dan korkar, çekinir, davranışlarını da bu duyarlılıkla oluştururlar.. İşte bu erdemli halleri nedeniyle mağfiret ve güzel mükafatlarla müjdelenmişlerdir: "Sen ancak Zikr’e uyanı ve görmediği halde Rahmân’dan korkan kimseyi uyarırsın. İşte onu bir bağışlanma ve güzel bir mükâfatla müjdele.". (Yasin/11) Dünyadaki yardım ve zafer, Allah'a güvenen ve o güvenle hareket eden müminler içindir... İmanının gereğini yerine getiren bu müminler Kur'an'da müjdelenmiştir ; "Hoşlanacağınız diğer bir şey de Allah'ın yardımı ve yakın bir fetihdir. Müminleri müjdele" . (Saff/13) 2- Münibler Münib; inabe sahibi kimse demektir. İnabe; Allah'a kesin bir yönelişle, kesin bir tövbe ile dönüp teslim olmak, O'nun yoluna adanmaktır.tağuta kulluğun zıddıdır.. "Tâğût'a kulluk etmekten uzak durup Allah'a yönelenlere müjdeler olsun. Sen, bu kullarımı müjdele".. (Zümer/17)"Onlar ki, sözü dinler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar Allah'ın kendilerini hidayete erdirdikleridir ve onlar akıl sahipleridir." (Zümer/18) 3- Muttakiler Muttakiler; Allah'tan sakınan, O'nun azabından korkan, kalbini O'nun arındırmasına daima açık tutan,Takvayı hayatının merkezine yerleştirmiş olan , Allah'a ve O'nun yarattıklarına karşı kibir, büyüklenme göstermeyen ve istiğnaya yer vermeyen mümin kimselerdir. "Hiç şüphesiz muttakiler, cennetlerde ve nimet içindedirler". (Tur/17) "Gerçek şu ki, muttakiler için bir kurtuluş ve mutluluk vardır" .. (Nebez/31) 4- Evliyâullah/Allah'ın Dostları "İyi bilin ki, Allah'ın dostları için korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir ". (Yunus/62) "Onlar iman edip de Allah'a karşı gelmekten sakınanlardır."..

(Yunus/63) "Onlar için dünya hayatında da ahirette de müjde vardır. Allah'ın sözlerinde bir değişme olmaz. İşte bu, büyük kurtuluştur.". (Yunus/64) 5-İman Edip Salih Amel İşleyenler "İman edip salih ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedi kalıcıdırlar".. (Bakara/82) "Allah, iman edenlere ve salih amel işleyenlere şöyle vaad etmiştir: Onlar için mağfiret ve büyük bir mükafat vardır.". (Maide/9) "Hiç şüphesiz iman edip salih ameller işleyenleri, imanlarından dolayı Rableri hidayete erdirir. Naîm cennetlerinde altlarından ırmaklar akar ". (Yunus/9) "Onlar ki, iman etmişler ve salih ameller işlemişlerdir, ne mutlu onlara, varacakları yer de ne güzeldir". (Rad/29) 6-salatı/Namazını Koruyanlar " ve onlardır salâtı koruyanlar".. (Me'aric/34) "İşte onlardır cennetlerde ağırlananlar". (Me'aric/35) 7-Muhbitûn Muhbitûn; Allah yolunda üstün gayret gösterenlerdir. Müminler, kendilerini gönülden Allah'a teslim eden müslim ve O'nun yolunda büyük fedakarlıklara girişen muh-bittirler. "Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlıklar üzerine Allah'ın adını ansınlar diye, biz her ümmet için kurban kesmeyi farz kıldık. İşte sizin ilahınız tek bir ilahdır. O halde O'na teslim olun. O'na samimiyetle boyun eğenleri (muhbitin) müjdele". (Hacc/34) 8- Malla ve Canla Cihad Edenler "Ey iman edenler, sizi acı bir azabdan kurtaracak bir ticareti haber vereyim mi.?"..

(Saff/10) "Allah'a ve Resulü'ne iman edersiniz, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz. Bu, sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz.". (Saff/11) "O da sizin günahlarınızı bağışlar, sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel konaklara yerleştirir. İşte büyük mutluluk ve kurtuluş budur". (Saff/12) 9-Sabredenler "Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir".. (Bakara/153) "Elbette sizi korku, açlık; mallar, canlar ve ürünlerden eksiltmekle deneriz. Sabredenleri müjdele".. (Bakara/155) 10- Muhsinler Muhsin; iyi yürekli, iyiliği hayatının gayesi ve şiarı edinen kimselere denilir. "Aksine, kim muhsin olarak (iyilik yaparak) bütün benliğini Allah'a teslim ederse, onun ödülü Rabbinin katındadır. Öyleleri için ne bir korku vardır ne de üzüntü ".. (Bakara/112) Rabbim bizleri cennetiyle müşerref eylesin...

Selam ve dua ile

Bu yazı toplam 1329 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.