1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. KURALLARA UYUP, KENDİMİZİ SORGULUYOR MUYUZ?
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

KURALLARA UYUP, KENDİMİZİ SORGULUYOR MUYUZ?

A+A-

 

            Başkalarını eleştirirken,kusurlar bulurken; hiç kendimizi sorguluyor muyuz? "İğneyi kendine, çuvaldızı ele batır." sözünün önemini kavrayabiliyor muyuz?

            Vatandaşlar olarak üzerimize düşen görevleri layıkıyla yapabiliyor muyuz? Gücümüz nispetinde yaptırabiliyor muyuz?             Evlerimizi,sokaklarımızı,caddelerimizi,sokaklarımızı,parklarımızı,

iş yerlerimizi temiz ve tertipli tutabiliyor muyuz?

            Sağlığımıza büyük zararlar veren sigarayı içip, izmaritini rast gele yerlere atmayı engelleyebiliyor muyuz? Dükkanlarımızın,iş yerlerimizin ve kurumlarımızın tertip ve düzenini,temizliğini hep yetkililerde beklememeliyiz.

            "Aslan yatağından belli olur." sözünü hiç ciddiye alıyor muyuz? Her kes, kendi kapısının önünü temiz tutsa, o mahallenin temiz olacağını idrak etmeliyiz.

            Birileriyle karşılaştığımızda, tanıyalım veya tanımayalım selam verebiliyor muyuz? Karşılaştığımız dostlara samimi ve yaklaşıp,hal hatır sorarak gönlünü almayı deniyor muyuz?

            Kaprislerimizi ve hırslarımızı bir tarafa bırakıp barışmayı, yeni bir sayfa açmayı denilebiliyor muyuz? Sıkıntıları olanlara yardımcı olabiliyor muyuz? Mutlu günlerinde sevinçlerini, acı günlerinde dertlerini paylaşabiliyor muyuz?

            Makam ve mevki için,rant uğruna her çeşit hileleri,rüşvetleri dağıtarak, onların onurlarıyla oynamayı terk edebiliyor muyuz? Devlet malını kendi malımız gibi koruyabiliyor muyuz?

            Kimsenin hakkını yemeden,alın teri dökerek kazanmayı, kazandıklarımızı fakir, fukarayla paylaşmayı ilke edinebiliyor muyuz? Haksızlığa uğradığımızda mücadele etme cesaretini gösterebiliyor muyuz?

            Zalime ve zulme karşı tavır koyup,haksızlıklar karşısında susmayarak,eğilip,bükülmeden yaşayabiliyor muyuz?Dini ve milli hasletlerimizi korumak için yiğitçe mücadele edebiliyor muyuz?

            Çevreyi kirletenlere, trafik sıkışıklığı yaratarak kuralları ihlal edenlere karşı tavır koyup, onları uyarabiliyor muyuz? Milli bayramlarımızda ve kutlamalarımızda sorumluluğumuzu bilip üzerimize düşeni yapabiliyor muyuz? Çocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan uzak tutabiliyor muyuz?

            Her şeyin güzel olması dileklerimle.

                                  

 

 

Bu yazı toplam 455 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.