1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. KUMLAYALIM MI? TUZLAYALIM MI?
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

KUMLAYALIM MI? TUZLAYALIM MI?

A+A-

EMEKLİ ÖĞRETMEN

 

Kar berekettir. Toprak karla suya doyar. Karla yer altı suları zenginleşir. Irmakların nehirlerin suyu kar ve yağmur ile zenginleşir. Dağlardaki yaylalardaki çeşmeler sürekli akar. Şehirlerimizin kasabalarımızın köylerimizin içme sularımız eksik olmaz. Sulama barajlarımızın suyu eksik olmaz. Ülkemiz tarım ve hayvancılık ülkesidir. Kar ve yağmur olduğu sürece topraklarımızı bereketlenir. Hayvanlarımız ota ve çayırlarla doyar. Etlerimizin ve sütlerimizin tadına doyum olmaz. Tavuklarımızın ve hem yumurtalarımız ve tavuk etlerimizin lezzeti daha

Değerli okuyucular. Orta Anadolu’muzda Kırklı, ellili ve atmışlı yılarda yaşanan kış mevsimlerine aklım yeter. Ekim ayı sonlarına doğru özellikle kar yağışları başlar Şubat ayı sonlarına kadar kar eksik olmazdı. Ne olduysa oldu? Yetmişli yıllardan sonra şöyle bir göz doldurucu bir kar yağışı olmuyor. Yağmur yağışları olmuyor. Bu nedenle de Ülkemizde ekim ve dikim işlerimiz yolunda gitmemektedir. Hatta Orta Anadolu’da yerli ırk sığırlarımız ve koyun ve keçi sürülerimiz iyiden yok oldu. O yüzden eti ve sütü bulamaz olduk. Yaylım tavuğu ve yumurtasını bulamaz olduk. Bulduklarımızın da çok yüksek fiyatlarda olduğu bir gerçektir.

Sözümün burasında hayvancılığımızın yaygın olduğu yerler bakalım. Doğunun kışları karlı ve yağmurlu geçer mi? Geceleri çiğ düşen, sık yağmurlu geçen yerlerimizde hayvancılık yaygın mı? Bu durum kışın ve karın güzelliğini anlatmıyor mu bize? Kar bir zenginlik mi? Öyleyse kardan şikâyet etmeyelim. Şikâyet ediyor musun? O zaman etin, sütün, yumurtanın fiyatlarında şikâyet etmeyin. İfademi yanlış buluyorsanız. Yaşlılığıma verin. Size şunu da hatırlatıyorum. Hem kendinizi, hem de çocuklarınızı soğukta üşütmeyin. Hastalandırmayın.

Asık anlatmak istediğim konuya gelirsem. Bu yıl yağmurlar ve kar iyi başladı. Kış mevsimi adına yakışır şekilde devam edecek görünüyor. Dilerim ki şubat sonuna kadar kar ve yağmurlarımız eksik olmaz. Tabii karın olması beraberinde don olaylarını beraberinde getirir. Özellikle yollarda kar temizleme ve buzlanma olayları artar. Bu buzlanma özellikle yollarda olacak buzlanma durumlarında ne yapmalı? Buzlanmayı çözmek ve yolları kullanma açmak için kum saçarak mı yapmalı? Tuz saçarak mı buzlanmayı önlemeliyiz?  Açık söylemek gerekirse benim bu konuda uzman değilim. Aklımın yettiği şudur. Buzlanmayı önlemek için her iki uygula yani tuz atarak da, kum atarak da buzlanma önlenebiliyor. Bu doğru mu? Doğru. Öyleyse kum Ülkemizde tükenmez bir kaynaktır. Doğal olarak kum bulunamasa bile elde makineler var. Kayaları- taşları öğüterek de kum elde etmek mümkün. Kumu buzlanan yerlere attık. Ne olur sonra? Buzlar çözülür. Yollar kullanılabilir duruma gelir. Sonra bu yollara saçılan kumlar ne olur? Kumlar oluşan su yoluyla ve de taşıtların hareketiyle kumlar yol kenarlarına kendiliğinden atılır. Bu kumlar yol kenarlarında toprağa zararlı olur mu? Kumun toprağa çok zararı olmaz.  Tabii yollardaki buzlanmayı bir de tuzlanan yerlere tuz atarak da buzlanma ortadan kalkar. Ancak buralara atılan tuzlar ne olur? Tuzlarda oluşan sular vasıtasıyla, taşıtların hareketleriyle tuzlar yol kenarlarına atılıyor. Bu tuzlar yol kenarlarındaki topraklara bir zarar verir mi? Zarar verir. Toprak çoraklanır. Çorak topraklarda ot bile bitmez. Akarsulara karışır. Sular çoraklanır. Yer altı sularına karışır. Toprak çoraklanır. Bunun bir başka anlamı şudur. Kaş yapayım derken göz çıkarmaya benzer. Buzlanmayı önleyelim derken topraklarımızı, sularımız çoraklandırıyoruz. Tu zile kirlendiriyoruz. Demek istediğim şudur. Bu konu bir millî meseledir. Uzmanları konuyu enine boyuna tartışmalıdır. Hangisi daha ekonomik ve daha doğru ise tüm ülkede bu uygulama yapılmalıdır.  

 

Bu yazı toplam 847 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.