1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. KÜ'den STEM projesi
KÜ'den STEM projesi

KÜ'den STEM projesi

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda STEM Eğitimi ve Arduino ile Fiziksel Programlama isimli proje gerçekleştirildi.

A+A-

 

2023 EĞİTİM VİZYON BELGESİ

Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Sarı’nın koordinatörlüğünde, 16-21 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen projeye 16 farklı üniversitede öğrenim gören 26 öğretmen adayı katıldı. Prof. Dr. Uğur Sarı açılış konuşmasında STEM eğitiminin önemine vurgu yaparak projenin amacını şöyle açıkladı: “Dijital çağın başlangıcı olarak ortaya çıkan 21. yüzyılda, teknolojide yaşanan baş döndürücü gelişmeler ve beraberinde gelen bir bilgi patlaması yaşanmaktadır. Bu yeni dönemde başarılı olmak ise çağın gerektirdiği ve 21. yüzyıl iş dünyasının beklentilerine ayak uyduracak becerilere sahip bireylerin yetiştirilmesini önemli kılmaktadır. Nitekim geçtiğimiz yıl açıklanan 2023 Eğitim Vizyon belgesinde çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek temel amaç olarak belirlenmiştir”

UYGULAMALI EĞİTİMLER

Sarı, “Bu amaç doğrultusunda eğitimde beceri destekli dönüşüm gündeme alınmış ve dijital becerilerin gelişimi için öğretmen eğitimleri yapılması hedeflenmiştir. Bu hedefler arasında yer alan STEM eğitimi, kodlama eğitimi ve algoritmik düşünceyi geliştirmeye yönelik eğitimler projemizin odağını oluşturmaktadır. Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda STEM eğitimi ve kodlama eğitimi yoğun ilgi görmekte ve bu alana kaynaklar ayrılmaktadır. Okul öncesi dönemden yükseköğretime tüm kademelerde gerek okul ortamında gerekse okul dışı ortamlarda uygulamalı eğitimler, projeler ve etkinlikler düzenlenmektedir”

BECERİLERİN GELİŞİMİNİ SAĞLAMAK

Sarı, “Ancak yapılan çalışmaların birçoğunun, beceri gelişiminden uzak, bir pedagojik anlayışı benimsemeyen, algoritmik düşünceyi yansıtamayan ve genellikle sadece sürükle bırak mantığı ile deneme yanılma yöntemine yönelmiş kodlar yazma şeklinde olduğu görülmektedir. Oysaki bu tarz uygulamaların amacı bireyde problem çözme, algoritmik düşünme, yaratıcılık, girişimcilik ve mühendislik tasarım becerileri gibi becerilerin gelişimini sağlamak olmalıdır. Bu bağlamda gerçekleştirilecek proje ile mühendislik tasarım süreci, problem çözme ve algoritmik düşünme ışığında programlama ve STEM eğitimi gerçekleştirilecektir.  Böylece eğitim sisteminin en önemli unsuru olan öğretmenlerin mesleklerine başlamadan önce çağın gereksinimlerine uygun bir eğitim anlayışlarıyla tanışmaları ve deneyim yaşamaları sağlanacaktır”

MÜHENDİSLİK TASARIMLARI

Açılış programının ardından proje etkinlikleri başladı. Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 6 gün boyunca devam eden etkinliklerde Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyeleriyle birlikte Gazi Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Yasemin Karakaya Bilim Sanat Merkezinden öğretim üyeleri eğitmen olarak görev aldı. Öğretmen adayları bir hafta boyunca Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik disiplinlerini bir arada kullanarak araç tasarımı, roket tasarımı, ısı yalıtımlı ev tasarımı, stadyum aydınlatma sistemi tasarımı, yakıt göstergesi tasarımı gibi mühendislik tasarımları yaptılar. Bu tasarımların fen bilgisi ve diğer programlara nasıl entegre edileceğini uygulamalar ile gördüler.  Arduino araçları ile akıllı ev tasarımı, akıllı aydınlatma sistemi tasarımı, yakıt göstergesi ve akıllı saksı tasarımı ve uygulamaları geliştirdiler. 

GENEL DEĞERLENDİRME YAPILDI

Bir haftalık eğitimin ardından projenin genel bir değerlendirmesi yapıldı. Prof. Dr. Uğur SARI kapanış konuşmasında öğretmen adaylarına “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” (M. Kemal ATATÜRK) sözünü hatırlatarak meslek yaşantılarında bu sözü şiar edinmeleri temennisinde bulundu. Ayrıca Prof. Dr. Uğur Sarı, “Proje amaçlarına ulaşmanın yanında Kırıkkale’mizi en iyi şekilde tanıttık, bir hafta boyunca katılımcılar şehir merkezinde Kırıkkale kültürü ile kaynaşarak ilimizi tanıma fırsatı buldular. Tüm esnaf ve sanatkârlarımıza sergiledikleri misafirperverlikten dolayı ayrıca teşekkür ederim. Projenin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan güzide kurumumuz TÜBİTAK başta olmak üzere, Kırıkkale Üniversitesi çalışanları ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

Haber: Burak Can

Bu haber toplam 1238 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.