1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Küçükbaş hayvan hedefi 200 bin
Küçükbaş hayvan hedefi 200 bin

Küçükbaş hayvan hedefi 200 bin

Kırıkkale Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve T.C. Ziraat Bankası desteği ile Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında başvurular devam ediyor.

A+A-

Kırıkkale Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve T.C. Ziraat Bankası desteği ile Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında başvurular devam ediyor.

FAİZLİ KREDİ KULLANMA İMKÂNI

Proje çalışmalarını ve devam eden başvuru işlemlerini değerlendiren Vali Yunus Sezer, projenin ilimize sağlayacağı katkıları değerlendirdi. Proje başvurularının İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde kurulan proje ofisleri üzerinden alındığını belirten Sezer, “İlimizde küçükbaş hayvancılığın gelişmesini ve bu gelişmenin hem kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımıza hem de ilimiz geneline fayda sağlamasını amaçlıyoruz. Bunun için ilimiz yetiştiricisine Ziraat Bankası üzerinden sıfır faizli kredi kullanma imkânı sunmuş olup, proje başvurularını almaya başladık. Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerimizde proje ofisleri oluşturduk. İlimiz yetiştiricisinin bu imkanlardan yaralanarak gelir düzeyinin arttırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

7 YIL VADELİ, SIFIR FAİZLİ VE İLK 2 YIL ÖDEMESİZ

Değerlendirmesinde proje detaylarına da yer veren Sezer, “Valiliğimiz, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve İlçe Kaymakamlıklarımız bünyesinde değerlendirme komisyonlarımızı oluşturduk. Bu proje ile uygun şartları taşıyan vatandaşlarımız 7 yıl vadeli, sıfır faizli ve ilk 2 yıl ödemesiz olmak üzere 100.000 TL dişi küçükbaş hayvan alımı kredisi ve 50.000 TL işletme desteği kredisi de kullanabilecek.” diyerek sözlerine devam etti. Proje değerlendirme sürecine de değinen Sezer, “Proje başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için başvurular Ekim, Kasım ve Aralık aylarında olmak üzere 3 dönem olarak değerlendirmeye alınacak. Bu sayede uygun şartları taşıyan ve hak kazanan vatandaşlarımız bir an önce üretime dahil olma fırsatı yakalamış olacak” şeklinde konuştu.

500 YETİŞTİRİCİMİZ BAŞVURU FORMU DÜZENLEDİ

Projenin 5 yıl süre ile planlandığını ve 5 yılın sonunda 200 bin küçükbaş hayvan varlığına ulaşılmasının hedeflendiğini vurgulayan Sezer, “İlk hedefimiz İlimiz Küçükbaş hayvan varlığını 200 bin adete ulaştırmak. Bu sayıya ve daha da fazlasına ulaşacağımıza inanıyorum” dedi. Projenin 7 Eylül 2020 tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın başvurularına açıldığını dile getiren Sezer; “Başvuru işlemlerinin alınmasına kısa bir süre önce başlanmış olmasına rağmen bugüne kadar 500 yetiştiricimiz başvuru formu düzenledi.”

TARIM VE HAYVANCILIKTA MARKALAŞMA

“105 vatandaşımızın başvuru işlemleri tamamlanmış olup diğer başvuruların değerlendirmesi devam etmektedir. Bu rakamlar bize vatandaşlarımızın projeyi benimsediği ve bu alanda ilimiz için büyük gelişmelere vesile olacağını müjdeliyor. Hem küçükbaş hayvan yetiştiriciliği hem de sözleşmeli üretim ilimize tarım ve hayvancılıkta markalaşma hedefimiz yolunda büyük fırsatlar sunacak” dedi. Sezer, projeden yararlanmak isteyen tüm vatandaşlarımızı İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Proje Ofislerine davet etti.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.