1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kritik tasarı kabul edildi
Kritik tasarı kabul edildi

Kritik tasarı kabul edildi

Askere Yüce Divan yolunu açan tasarı Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. OĞUZ KAĞAN KÖKSAL BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI TBMM Milli Savunma Komisyonu,...

A+A-

Askere Yüce Divan yolunu açan tasarı Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

OĞUZ KAĞAN KÖKSAL BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

TBMM Milli Savunma Komisyonu, Oğuz Kağan Köksal başkanlığında toplandı. Komisyon'da Askerlik Kanunu ile bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik öngören tasarının görüşülmesine başlandı. Görüşme sırasında, CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan'ın konuşmasının engellendiğini iddia ederek, protesto amaçlı salonu terk etti.

YÜCE DİVAN’DA YARGILANMASI

Milli Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nca 13 Ocak 2014 tarihinde kararlaştırılan 'Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı', TBMM'ye gönderilmesinin ardından dün Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da katıldığı TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Bakan Yılmaz , yaptığı konuşmada, tasarıyla toplam 15 kanun ve 1 kanun hükmünde kararnamede değişiklik öngörüldüğünü belirterek, "353 sayılı askeri mahkemeler kuruluşu ve yargılama usulü kanununda yapılan değişiklikle daha önce yapılmış olan anayasadaki değişikliğe uyum gereği olarak Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava ile Jandarma Komutanı görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan’da yargılanması usulü düzenlenmiştir" dedi.

TSK HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ

Bakan Yılmaz, "Türkiye Cumhuriyeti en güçlü döneminde. İşte bu güçlü olmamızın bir gerekçesi de silahlı kuvvetlerimizin gücünden gelmekte. Eğer başımız dikse, alnımız açıksa, sesimiz gür çıkıyorsa inanın Milli Savunma Bakanı olarak söylüyorum, bir politik olarak söylemiyorum, laf olsun diye de söylemiyorum, gurur duyacağımız bir seviyededir. Her dönemde de öyledir. Kişilere de bağlı değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri hepimizin ortak değeri. Siyasi tartışmaların dışında tutarsak bundan Türkiye kazanır, AK Parti kazanmaz, bundan Türkiye kazanır. Dolayısıyla bütün arkadaşlarım bu ortak değerimizi yıpratmayacak şekilde davranırsa Türkiye güçlenir. Türkiye’nin güçlenmesi hepimize değerdir" şeklinde konuştu.

CHP'Lİ VEKİL ÇANDAR KOMİSYONU TERK ETTİ

Bakan Yılmaz’ın konuşmasının ardından CHP’li komisyon üyeleri söz istedi. Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan'ın gündem dışı konuştuğu iddiasıyla uyarması üzerine Tayan bu söze tepki gösterdi. Ardından söz alan CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, "Muhalefetin bir Komisyon üyesi kısacık açıklamasına tahammülü olmayan bir siyasal otoritenin samimi olduğuna beni hiç kimse inandıramaz. Bu nedenle sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyorum ve bu tavrınızı kınayarak Komisyon’u terk ediyorum" diyerek salondan ayrıldı.

Bakan Yılmaz, 2010 ile 2014 yılları arasında istifa eden pilotların sayısını da açıklayarak, "2010’da 167 kişi, 2011’de 149, 2012’de 174, 2013’de 214 ve 2014 yılında istifa ve emeklilik dilekçesi veren pilot sayısı 47" ifadelerini kullandı. 64 maddeden oluşan kanun tasarısında, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı’nın görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanmasına, bu suçlardan dolayı soruşturma açılmasına, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında Başbakan, Jandarma Genel Komutanı hakkında ise İçişleri Bakanının karar vermesi öngörülüyor.

 

Bu haber toplam 388 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.