1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. KOSGEB, Bosna-Hersek’e model oluyor
KOSGEB, Bosna-Hersek’e model oluyor

KOSGEB, Bosna-Hersek’e model oluyor

Türkiye'de işletmelerin büyük bölümünü oluşturan KOBİ'lerin gelişmesi için yıllardır başarılı desek programları uygulayan KOSGEB, BİGMEV işbirliği...

A+A-

Türkiye'de işletmelerin büyük bölümünü oluşturan KOBİ'lerin gelişmesi için yıllardır başarılı desek programları uygulayan KOSGEB, BİGMEV işbirliği ile Bosna Hersek'e model oluyor. Bosna Hersek'teki küçük ve orta ölçekli girişimciler, Türkiye'de uygulanan destek programlarıyla KOSGEB'in mihmandarlığında dünyaya açılacak.

Bosna Hersek'in kalkınması amacıyla, ülkedeki girişimcilerinin yetiştirilmesini, bu doğrultuda KOSGEB benzeri bir kurumun kurulmasını ve sonuçta iki ülke arasındaki KOBİ'lerin karşılıklı ticaret yapmasına yönelik eşleştirme faaliyetlerini kapsayan işbirliği protokolleri KOSGEB, BİGMEV ve Bosna Hersek Federasyonu Kalkınma ve Girişimcilik Bakanlığı arasında 11 Mart Salı günü imzalandı. Bosna Hersek Cumhurbaşkanlık Konsey üyesi Bakir İzetbegoviç'in de katıldığı, BİGMEV Saraybosna merkezinde gerçekleşen törende somut faaliyetlerin yer aldığı 2014 iş planı da imza altına alındı.

Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) Başkanı Muzaffer Çilek, stratejik coğrafi konumu, zengin doğal kaynakları ve nitelikli işgücü ile AB'ye girmenin eşiğinde olan Bosna Hersek'teki KOBİ'lere dayalı kalkınmanın desteklenmesine yönelik girişimlerin meyvesini verdiğini kaydetti.

Bosna Hersek Federasyonu Kalkınma, Girişimcilik ve Zanaat Bakanı Sanjin Halimovic’in KOBİ'lere dayalı kalkınma projesine odaklandığını ifade eden Çilek, dünyada bir çok ülkeye rol model olan, Türkiye’deki KOBİ'lerin eğitilmesine, gelişmesine ve önlerinin açılmasına önemli destekler sağlayan KOSGEB’in örnek alındığını kaydetti. İki ülke arasındaki görüşmelerde KOSGEB'in işbirliğine sıcak baktığını ve somut adımlar atıldığını söyleyen Çilek, işbirliğinin hayata geçirilmesi için protokollerin imzaladığını dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI İZETBEGOVİÇ KATILDI

Bosna Hersek Federasyonu Kalkınma, Girişimcilik ve Zanaat Bakanı Sanjin Halimovic, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve BİGMEV Başkanı Muzaffer Çilek arasındaki işbirliği protokolleri Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç'in de katıldığı bir törenle Saraybosna'da BİGMEV merkezinde imzalandı.

Protokol kapsamında iki ülke KOBİ'leri arasında işbirliğinin geliştirilmesinin ve KOBİ'lerin küresel pazarda rekabet güçlerinin artırılmasının hedeflendiğini kaydeden Çilek, "İlk etapta Bosna Hersek'teki KOBİ'leri eğitecek kişiler KOSGEB tarafından yetiştirilecek. Eğitimciler KOSGEB'in refakatinde Bosna Hersek KOBİ'lerini markalaşma, ihracat gibi alanlarda yetiştirecek. KOBİ'lerin proje hazırlamaları teşvik edilecek. Ayrıca, iki ülke arasında işbirliğini hayata geçirmek amacıyla Bosna Hersek'te bir Eşleştirme Merkezi BİGMEV üzerinden kurulacak, bu merkez işbirliğine yakın firmaları bir araya getirecek, ortaklıklar başlayacak" diye konuştu.

Protokolün Bosna Hersek ekonomisi için çok önemli bir adım olduğuna işaret eden Çilek, "Bosna Hersek'in kalkınması için girişimciliği teşvik edilmesi gerekiyor. Türkiye bu konuda kendini kanıtlamış durumda. Türkiye'deki tecrübenin aktarılmasıyla Bosna Hersek ekonomisi için yeni bir dönem başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne, ilgili bakanlıklara, KOSGEB yöneticilerine şükranlarımızı sunuyoruz" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 344 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.