ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

KORONA

A+A-

            KORONA İNSANLARA İNSANLIĞI, MÜSLÜMANLARA MÜSLÜMANLIĞI ÖĞRETTİ Mİ?

            İki bin yirmi yılı ilk çeyreğinde hem ailelerimiz olarak, hem Ülkemiz olarak hem de Dünya Ülkeleri olarak, KORONA hastalığı ile karşı karşıya kaldık. Bu hastalık ne bir koleraya, ne bir vebaya, ne bir sıtmaya, ne bir vereme benzedi. Korona vardığı yeri yaktı-yıktı. Tüm ülkeleri perişan etti. Zengin demedi, fakir demedi. Ne bir iyi insan, ne bir kötü insan demedi. Kuzeyliye - güneyliye, doğuluya - batılıya tarihte görülmemiş şekilde, tam bir insanlık dersi verdi. Yaşam durdu. İnsanlar evlerinden çıkamaz oldu. Üretim durdu. Komşudan komşuya gidemez oldu. Hastalar hastanelerde yer bulamaz oldu. Cenazeler bile üç beş kişi ile kaldırılır oldu.   Görevliler dışında herkes kendi evinde hapis kaldı.

            Şimdi soralım. Ülkemizde iki yüz elli bin kişi trilyoner oldu. Söyler misiniz trilyonlarınız, CORONA hastalığı karşısında neye yaradı? Şimdi söyler misiniz solda olsun, sağda olsun süper güç peşinde koşan ülkeler, süperliğiniz karşısında, KORONAYA karşı gücünüz ne oldu? Şahlığınız, padişahlığınız, krallığınız, süper kahramanlığınız ne oldu? Sen de, ben de, akıllımız da, delimiz de,  hastalarımız da, sağlıklı olanlarımız da, bir lokma ekmek bulma ve hastalığa yakalanmamak uğruna evlerimizde hapis kaldık. İşimiz var. Kazanıyoruz. Ama işi olmayanları gözümüz görüyor muydu? Akşam yatağına aç yatanları, aklımıza getiriyor muyduk? Kendimizden başkalarını hiç hesaba katıyor muyduk? Şu rezilliğe bakın. Türkiye de yüz bin sözleşmeli öğretmen çalıştırılıyormuş. İşsiz gezen öğretmen adayları neden sokakta? Ulan ALLAHSIZ.  Yüz bin ücretli öğretmene verecek paran var. Neden işsiz öğretmenleri sokaklarda gezdiriyorsun.

            Özgürlüğümüz, bağımsızlığımız, din hürriyetimiz, yaşam hakkımız, sevgilerimiz sevdalarımız, öğretim hakkımız, sağlığımız, seyahat hakkımız, kazançlarımız hep ben için kullanıldı. Biz diyenlerimiz var mı? İnsan hakları denilen kavramlar var. Müslümanlar olarak yerine getirmemiz gereken görevlerimiz var. Kâğıt üzerinde yazılanlar dışında uygulamada bu kurallara ne kadar uyulmaktadır? Ama KORONA belasıyla yaptığımız yanlışlıklar, şimdi karşımız çıktı. Hiç kimse dinini insanlara dinini gerektirdiği şekilde öğretmedi. İnsan haklarını ortaya çıkaran İnsan hakları savunucuları, İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNE uyan olmadı.

            Şimdi bir gerçek ortaya çıktı. Ey Müslümanlar! Ey Katolikler! Ey Ortodokslar! Ey Museviler! Ey Hindular! Ve ey diğer dinler! Dininizin gereklerini, insanlara doğru öğretmediniz. Dinleri, dinsizler bataklığına sürüklediniz. Ey insan hakları sevdalıları. İnsan haklarını bir çıkılmaz bataklığa sürüklediniz. İnsanları adaletsiz, sevgisiz, saygısız bir yapıya sürüklediniz.

            Son yüz yıl dünya tarihine bakalım. Balkan Savaşlarında, Birinci Dünya Savaşında, İkinci Dünya Savaşında, Kore Savaşında, Afganistan da Taleban, Irakta Saddam, Libya’da Kaddafi, Suriye’de Eset, Azerbaycan’da Dağlık Karabağ, Kıbrıs’ta Makariyos, Filistinde İsrail, Kırımda Kırım Türkleri, Yoğuslavya da Bosna- Hersek katliamlarına bakalım. Türkiye’de atmış, yetmiş, seksen, doksan sekiz katliamlarına bakalım. PKK, YPG, PYD, İŞİD, Hizbullah, başkaldırılarına bakalım. Sen- ben aymazlığından başka ne var? Şimdi soralım. Dünyanın petrolü senin olsa, dünyanın altını-gümüşü senin olsa, dünyanın tüm nimetleri senin olsa ne yazar. Tüm dünya insanları evlerine kapandı mı? Bir lokma ekmeğe muhtaç kaldı mı? Sende aynı bir lokma ekmeğe muhtaç kaldın mı?

            İslam dinine göre, MAHŞER bu yüz yılda kuruldu. Herkes kendi peygamberi etrafında toplandı. Sevaplarının ve günahlarını gözünün önüne serildiği günler oldu. Herkes neden yaptın, neden yapmadın sorularına cevap verdiği günler oldu. Sorgulamalar devam ediyor. Her bir insan, bilim adamlarının istediği uygulamalara tam olarak, eksiksiz olarak uygulamayı sürdürdüğü durumda, felaketin bir süre daha süreceğe benziyor. Bir tek kişi bile bu karalara uymasa, hastalığın sona ermesi mümkün değil. Ey Ağa! Ey Paşa! Ey Bey! Ey Beyefendi! Bu dünya sadece senin ve senin gibi düşünenlerin değil. Bu dünya hepimizin. Ümit etmek istiyorum. Herkes gerekli dersi, kendi adına almış olur. BU KORONA BELASI GEÇTİKTEN SONRA, YENİDEN DÜNYA YARATILMIŞ GİBİ OLACAK. YENİ YAŞAMA ADIM ATMIŞ OLACAĞIZ. UMARIM HERKES GEREKLİ DERSİ ALMIŞ OLUR.

            “DEĞERLİ HEMŞERİLERİMİZ. EVLERİNİZDE KALMANIZ SİZLERİN VE SEVDİKLERİNİZİN SAĞLIĞI İÇİN KAYATİ DERECEDE ÖNEMLİDİR. LÜTFEN. ZORUNLU OLMADIKÇA SOKAĞA ÇIKMAYALIM.” T.C. HÜKÜMETİ KARARI. Karar doğrudur. Herkes bu karara uymalıdır.

                        ASIM ATABEY. EMEKLİ ÖĞRETMEN. 02.04.2020

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.