1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. KOP’tan 7 milyon TL hibe desteği
KOP’tan 7 milyon TL hibe desteği

KOP’tan 7 milyon TL hibe desteği

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

KOP TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM PROJESİ TANITIM TOPLANTISINI KIRIKKALE’DE GERÇEKLEŞTİRDİ

 

KOP’tan 7 milyon TL hibe desteği

 

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleşen toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz, Kırıkkale’nin 2018 yılında ise 9 adet projeye 7 milyon 27 bin TL hibe desteği aldığını ifade etti.

FARKLI KALEMLERLE DESTEKLENMEKTE

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi Tanıtım Toplantısında katılımcılara proje hakkında bilgiler verildi. Yapılan toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz, “Tarımsal üretim dünyanın her yerinde çeşitli şekillerde desteklenmekte. Ülkemizde de farklı kalemler adı altında desteklenmektedir. Burada ki de buradaki destek ve hibelerin temel hedefi kırsal alanda gelir düzeyinin düzeltilmesi”

DAHA KALİTELİ SAĞLANMASI

“Alternatif gelir getirici kaynakların oluşturulması. Tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonu. Tarımsal alanlarda kullanılan teknolojilerin yaygınlaştırılması, kısaca bunların toplamı olan birim alanında ürün yetiştirmenin daha kaliteli sağlanmasıdır. Bu sonuçlar ile kırsal alanlardaki refahın daha da arttırılması hedeflenmektedir. İlimizin 2016 yılında KOP Bölgesine alınması ile birlikte, çiftçimiz için ikinci bir destekleme hibesi oluşmuş, buda tarım ve hayvancılık sektöründe büyük bir heyecan oluşturmuştur”

14 MİLYON 417 BİN TL

Yılmaz, “2017 yılında KOP TEYAT ve KOP Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında çeşitli konularda sunduğumuz 4 projemiz uygun görülmüş ve 720 bin TL tutarındaki hibe projelerimiz kabul edilmiştir. 2016- 2017 yılları arasında 33 adet işletemeye toplam 11 milyon 63 bin TL, 2018 yılında ise 9 adet projeye 7 milyon 27 bin TL hibe desteği verilmiştir. Hibeye esas toplam 14 milyon 417 bin TL hibe göstermektedir. Yılmaz ayrıca 14 Mayıs Çiftçiler gününü kutlayarak konuşmasını noktaladı.

KURULAN ALT YAPILAR

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ise yaptığı konuşmada, “Kırıkkale KOP sahasına 2016 yılında girdi. Bundan önce dört ilde çalışmalarımızı yürütmekteydik. Kanunen bize biçilen görev bölgenin kalkınmasını sağlamak için kamu yatırımlarını gerçekleştirmekti. Projelerin hazırlıkları çerçevesinde bölgelerin nelere ihtiyacı olduğunu belirleyen bir çalışma yaptık. Dört ilimizde yapılan araştırmaya göre en temel sorun su ihtiyacı. Konya Kapalı Havzasında çok büyük sulama sıkıntısı var. Bunun için ise çok ciddi tarım planlamasına ihtiyaç vardı. Kurulan alt yapılar ve nasıl geliştirilmesi gerektiği konusunda arkadaşlarımız bilgilendirme yapacak” dedi.

97 PROJE İÇİN YAKLAŞIK 8.2 MİLYON TL

“Su kaynaklarının mevcut olduğu bölgeler için küçük bentler ile basınçlı sistemleri ile eylem planları kapsamında bizim desteklediğimiz en önemli projeydi. Şu anda kadar toplam TEYAP kapsamında 97 proje için yaklaşık 8.2 milyon TL ödeme tahsisatı gerçekleştirildi. Tabi Kırıkkale son iki yılda bu ödeneklerden istifade edebildiği için toplam projesi 5 ve toplam destek rakamı ise 507 Bin TL. Küçük ölçekli sulama sistemleri kapsamında da Kırıkkale ile projelerimiz oldu. Şu ana kadar toplam 5 milyon 680 bin TL ödenek aktarımı ile Delice’de iki projemiz, Keskin ve Sulakyurt’ta 1 er projemiz olmak üzere toplam 4 projemiz oldu ve ilerleyen günlerde 3 projemiz daha gündeme alındı”

KÖYDE YAŞLI KESİM KALMIŞ

Kendisinin de tarım ile uğraştığını belirterek konuşmasına başlayan AK Parti Kırıkkale Milletvekili Abdullah Öztürk, “Bulunduğumuz noktada çiftçimizin yaş ortalaması yükselmiş. Bunun için de köylerimiz göç verir hale gelmiş. Aslında bindiğimiz dalı kesmişiz.  Geçtiğimiz yıllarda valimiz, il müdürümüz ile birlikte Kırıkkale’yi masaya yatırdık. Kırıkkale’de tarım ne hale gelmiş diye. Orta Anadolu’da 13 il içerisinde Kırıkkale sonuncu olmuş ve İPART’tan yararlanamamışız. İPART çiftçiyi destekleme şekli ve çiftçinin standartlarını yükselten bir şey. Genç nüfusu şehre göndererek yaşlı nüfusu köylerde hapsetmişiz buda köylerde teknolojiyi kaçırmış ve babadan gelme çiftçilik yapmış buna bağlı olarak ta Kırıkkale’de çiftçilik çok gerilemiş” dedi.

 

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.