1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. KOP bölgesi geleceği inovasyonda arıyor
KOP bölgesi geleceği inovasyonda arıyor

KOP bölgesi geleceği inovasyonda arıyor

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen uygulayıcı kuruluşu Necmettin Erbakan Üniversitesi ve InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. olan “KOBİ Mentör Projesi” hayata geçirildi.

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen uygulayıcı kuruluşu Necmettin Erbakan Üniversitesi ve InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. olan “KOBİ Mentör Projesi” hayata geçirildi.

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

KOP Bölgesindeki 54 KOBİ’nin mentörlük sürecine alınarak, Yeni Türkiye markalarının oluşturulmasına yönelik projenin tanıtımı InnoPark Mevlana Seminer Salonunda gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü,  Sanayi ve Teknoloji Konya İl Müdürü Uğur Özalır, Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı ile yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, sanayici ve iş insanları katıldı.

KOBİ’LER İÇİN PROJE HAYAT GEÇİRİLDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP İdaresi olarak bölgenin gelişen, değişen ekonomik yapısı itibariyle öne çıkan sulama ve hayvancılık projeleri ile tarım sektörünün yanı sıra her geçen gün önemi artan sanayi, ticaret, enerji, ulaşım, bilişim ve turizm gibi iktisadi sektörler ile kültür, sanat, gençlik ve toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik sosyal içerme ve kalkınma projeleri ile de sosyal sektörlerde faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

DÜNYANIN GELİŞMİŞ ÜLKELERİ

“Bölgemizde faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin inovatif yaklaşımlarla, iyi uygulamalar geliştirerek dünyanın gelişmiş ülkelerindeki KOBİ’lerle rekabet edebilir hale gelmeleri; hem ülkemizin kalkınmasına katkı sunabilmemiz, hem de dünyanın gelişmiş ülkeleriyle olan rekabetimize sektörel olarak katkıda bulunabilmemiz açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye olarak üretmemiz, bunun içinde üretimimizin belkemiği durumundaki KOBİ’lerimizi güçlendirmemiz ve desteklememiz gerekiyor.”

ANALİZ ARAŞTIRMA PROJESİ

KOBİ’lerimizin atacağı her adımın yaşadığımız coğrafyanın biraz daha ilerlemesine katkı sunacağına inanıyoruz. Bu inançla; özellikle katma değeri yüksek ürünlerin bölgemiz üretimi içindeki oranının artırılması ve girişimcilik ortamının iyileştirilmesi için yapılması gereken çalışmaların belirlenmesi amacı ile Başkanlığımızca 2016-2017 yıllarında ‘Girişimcilik ve Yenilik İhtiyaç Analizi Araştırma Projesi’ gerçekleştirildi. Pek çoğunuzun görüşlerinizle katkı sunduğunuz söz konusu proje ile bölgemizin daha rekabetçi, daha yenilikçi bir ekonomik yapıya kavuşmasına imkan sağlayacak bir yol haritasının oluşturulması için analiz ve araştırma faaliyetleri yürütüldü.”

İHTİYAÇ DUYULAN KALİFİYE PERSONEL

Yapılan değerlendirmeler sonucunda KOP Bölgesi'nde girişimcilik ve yenilikçilik alanındaki temel sorunlardan en önemlileri olarak; ‘Bölgedeki firmaların Ar-Ge ve yenilikçilik kültürünü tam olarak benimsememiş olduğu’, ‘Nitelikli personel ihtiyacının karşılanamadığı ve özellikle Ar-Ge çalışmalarında ihtiyaç duyulan kalifiye personelin bölgede tutulamadığı’, ‘KOP Bölgesi'nde kurumsallaşma alanında sorunlar yaşandığı, işbirliği-güç birliği sorununun mevcut olduğu’, ‘Üniversite-sanayi işbirliği istenilen seviyede olmadığı’ ve ‘Kümelenme faaliyetlerinde değer zinciri anlayışının güçlendirilmesi gerektiği’ tespitinin bulunduğu somut bir rapor ve eksikliklerimizin neler olduğuna dair başlıklar var.” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Tezel

 

 

 

Bu haber toplam 324 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.