1. YAZARLAR

  2. HATİCE AKGÜL

  3. KONFOR BİZİ ÇÜRÜTECEK
HATİCE AKGÜL

HATİCE AKGÜL

“Ben Ney’im”
Yazarın Tüm Yazıları >

KONFOR BİZİ ÇÜRÜTECEK

A+A-

"Ben Neyim "

 

 

Ayakta kalmayı amaç edinmiş devletlerde, vatandaşlar genelde sigartalı bir işim olsun hatta bu devlet dairesinde olsun, birikmiş param olsun onuda ev almayı ister. Genelde bunu hiç deprem yaşamayanların garantici davranışı yaptırır. Çünkü bir depremde yerle bir olacak evi gelecek garantisi olarak görürler. Çocuklar okusun, adam olsun okuyunca ahlaki değerler tavan oluyormuş gibi evlendireyim sonra onlarda rahat etsin mantığıyla gelecek öngörüsü ile yaşamak ister. Hatta bu sadece ülkemiz vatandaşlarında var olan bir durumdur. Piramitin en alt basamağından yukarılara çıkamayan, çıkacak gücü varsada kalıba girdikleri seviyeden çıkmak istenmeyen kişilerin tercihidir. Kalıpçı düşünce her zaman bizi bir noktaya getirir. Aslında milyonlarca nokta vardır. Üretin, çalışın sapaklara girsenizde elbet bir sebebi vardır. Kısır bir döngü içine girip ışık tutulan yola girmeden yolun sonundaki güzellikleri göremezsiniz Girişimci bir fikre sahip olup o fikri projeye döküp birden fazla ev alabilirsiniz ya da bir materyale üretmeye başlayıp destekle bir çok para kazanabilirsiniz. Başlangıçlar sizi zorlayabilir, düşürebilir, acı her zaman başarıya götürür. Acı yoksa başarıda yoktur. Örneğin Sabah kalmak, ders çalışmak, meşakkat gerektirir. Ama düşüncelerine kavuşanlar bunu yapabilenlerdir.

Kullanılmayan beyin ne işe yarar. İnsan aklının %5 'inin kullansa %95 lik kısmının neler yapabileceğinden bir haberdir. Bu kasa kasa meyve varken dilinizin sadece elma tadına alışmasından diğer meyvelerin tadını almamaya benzer. Oysa Allah bu iradeyide bizlere vermiş.

Beyni zorlamazsanız küçülüyor. İleride alzheimer hastalığı gibi kronojik durumlara yol açabilir. Yanı altında arabam kapımda korumam var deyip boşlamayın. Beyni en basit şekilde günlük sudoku çözerek çalıştırabilir, kitap okuyup, yeni bir dil ya da enstrüman öğrenebilirsiniz. Birde yeni insanlar tanıyın yani ortam değiştirin. Bir yerde bir kaç saat oturmak metobolizmayı yavaşlatır ve zorlar. Düz bir avm de yetişen çocuklar engebeyi bilmediği için beyne uyarı gitmez sistem dönüt sağlamaz ve yavaş yavaş ölür.

Size çok acayip bir şey daha söyleyeyim. Eğer bir dert varsa çözüm üretebilmek için uğraşın yoksa beyin aynı mezardaki gibi çürümeye başlıyor. Yanı derdinin var olmasının bir faydası var. Bunuda öğrenmek için okumaya ve ilime ihtiyaç var.

Çalışmanın bulaşıcı olduğunu biliyor muydunuz? Her insan yanındaki kişinin çalışma azmini kendisinde de bulunmasını ister ve uygulamaya koyar. Yaptığı işlerin bereketini görüncede bunu devam ettirir. Yani kimle geziyorsanız dikkat edin. Kime ne hissettiriyorsanız onda biraz siz varsınız Çalışın emek verim emekle yapılan her iş tatlıdır. Rahatınıza düşmeyin nede olsa konfor bizi çürütür.

Bu yazı toplam 709 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.