BEKİR AKDENİZ

BEKİR AKDENİZ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

"KOMŞU"

A+A-

           Komşu vardır, huzur verir. Komşudur, derde derman. Komşu vardır can yoldaşı

Komşudur kötü günün arkadaşı. Komşular gönüldür, maruftur insan sevgisine Komşuluk aşkıdır ülkemin yer etmiştir tarihine. Şair böyle vurgulamış komşuluğun özünü. Dostluk ve komşuluk ince, duyarlı, sencil ilişkiler gerektiren, insanca ve barış içinde yaşamanın olmazsa olmazıdır. Komşu tabiri bitişik veya yakın yerlerde yaşayanları tanımlar. Komşuluk bize bir dizi hak ve görevler yükler. İyi düzeyde yaşandığı zaman komşu insana en yakın Dost’ tur.

Özellikle köy ve kasaba gibi küçük yerlerde sosyal dayanışma açısından hem çok önemlidir ve hem de ailelerin huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlar.

            İyi komşuluk ilişkileri mutluluk ve sevincin paylaşılmasında, sıkıntı ve kederin göğüslenmesinde, kişilere ve ailelere büyük bir destektir. Sosyal bünyeyi, yapıyı güçlendirir. Komşu ve komşuluk ile ilgili kültürümüz tarihinde geçmişten günümüze süzülerek gelen birçok deyiş vardır; ‘‘İyi ev alma iyi komşu al’’ ‘‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’’

            ‘‘Komşuda pişer bize de düşer’’ gibi. Örf ve adetlerimiz ile İslam terbiyesi Türk insanına iyi komşuluk ilişkilerinde esas temelleri vaaz etmiştir. Bunlar ise; * Komşu hastalandığında ziyaret etmek * Darda kaldığında yardımına koşmak * Bir nimete kavuştuğunda tebrik etmek, bunu içtenlikle paylaşmak * Cenazesinde bulunmak * Aç ise açlığını paylaşmak * Çocuklarını okutamıyorsa, el verdiğince okumalarına yardımcı olmak * Nişan, düğün gibi özel günlerinde manen ve varsa maddeten yardımcı olmak Günümüzde hızlı şehirleşmenin, şehir yapılaşmasının, hızlı yaşamın, trafiğin, değişen günlük yaşamın komşuluk ilişkilerini olumsuz etkilediği görülmektedir.

           Aynı apartmanda yaşayanların yardımlaşma, görüşme, dayanışma bir yana hiç tanışmayan, birbirlerini tanımayan insanlar var. Bu dayanışma noksanlığı maalesef küreselleşme ile tüm dünyada artmakta. Türk insanı da kendine has komşuluk duygusuna %100 ters düşen bir uçuruma doğru gitmektedir. U beni fevkalade üzmektedir. Bu aslında bir insanlık ayıbıdır.

          Diyorum ki; Hayatımız, anılarımız, mutluluklarımız, sıkıntılarımız başka insanlarla paylaşmak için güzel bir vesiledir. Yalnızlık Allah’a mahsustur, denir. Bu doğrudur ve çok doğrudur. Yaşamımız ailemiz, arkadaşlarımız ve doğal olarak komşularımız ile çok daha güzeldir. Onlarla ayaklarımız yere daha sağlam basar. İmdat anında ailemizden önce yardımını istediğimiz can dostlarımızdır komşularımız.  Geç saatte de olsa, ani bir sorunumuz oluştuğunda, bir hastalık anında, acil bir durumda bize ilk el veren komşularımızıdır. İşte komşuluk bu yüzden hepimizin özellikle bu dönemde üzerinde durmamız gereken bir konudur.

          Bakınız Peygamber efendimiz (sav) bu konuda şöyle buyuruyor: "Cebrail aleyhisselam, komşu hakkının  öneminden o kadar bahsetti ki, komşuyu  komşuya mirasçı kılacak zannettim."[Buhari]  Ve unutmadan bugün bir komşumuza , dostumuza ve yahut bir sevdiğimize ; İnnî Uhibbüke Fillâh (Seni Allah için seviyorum) diyelim . Diyelim ki muhabbetimiz daim ola... Birbirimize layık komşu olmamız duâsı ile...

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.