1. YAZARLAR

  2. DURAN ERDOĞAN

  3. Komikçi Dükkanı
DURAN ERDOĞAN

DURAN ERDOĞAN

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Komikçi Dükkanı

A+A-

Okumaz-yazmaz bir milletin yazarıyım ama yine de bana yeni basılıp-yayımlanmış kitaplardan sevgili yazar arkadaşlarım bir yolla ulaştırıyorlar. Gelenlerin hepsini bir çırpıda okudum dersem; elbette yalan söylemiş olurum. Ancak Rabb’im kısmet etti ve bir çırpıda “Komikçi Dükkanı”nı okudum. Bildiğim kadarıyla; “Dükkân denilince aklıma perakende satış veya küçük çapta imâlat yapılan işyeri gelir. Örneğin: Bakkal dükkanı, terzi dükkanı, gibi…”

Bana hediye olarak gelen kitaplardandır: “Komikçi Dükkanı”…  Kitaba verilen “Komikçi Dükkanı” adı bana ilk aşamada çarpıcı geldi.  Bu ad eğitim, kültür ve sanat yazarı olarak hoşuma ve çok komiğime gitti… Acaba bu dükkan’da neler var, neler satılıyor diye hep merak ediyordum. Gönül dostlarından, yazar, değerli arkadaşım Kader Güneş hanımefendi bir adet hediye olarak yolladı, sağ olsunlar. 

Kapısını -pardon- kapağını açıp “Komikçi Dükkanı’nın içine girmeden önce daha ön ve arka kapağını okuduğumda bir hayli güldüm: Ön kapakta: “Gel gel abla, teyze, amca, dayı, çoluk, çocuk geeeel! Yepisyeni, hakiki, doğal, çok orcinal, yüzde yüz organik, en komik fıkralar buradaaa!”  yazılı.

Kitabın arka kapağındaki “Komikçi Dükkanı, harika çizimler eşliğinde eğlendirirken düşündüren birbirinden komik fıkralardan oluşmaktadır. Kitaptaki bütün fıkralar çocuklarımızın arkadaşlarıyla rahatlıkla paylaşıp, anlatabileceği konulardan özenle seçilerek derlenmiştir.” açıklaması,  biz okurlarına bu kitabın edebî özellikte ve güzellikte olduğunun kalite belgeli olduğuna işaret etmektedir. Aynı zamanda karikatürist olan sevgili Erdoğan Oğultekin üstadın karikatürleriyle bezeli “Komikçi Dükkanı”nı elinizden düşürmeden, arkasını yarına bırakmadan severek, beğenerek bir solukta okuyacağınızdan ve evinizdeki özel kitaplığınızın baş köşesine koyacağınızdan eminim.

Sevgili Erdoğan Oğultekin üstadım ve Sevgili Kader Güneş kardeşim! “Komikçi Dükkanı”nda satılanların hepsini aldım. Bu dükkanın içindekilerin, ‘kalite belgeli olduklarına ve son kullanım tarihlerinin geçmemiş olduklarına’ tanık oldum, derken; asla abartmıyorum.        Siz değerli dostlarımın sayesinde özellikle beyin ölümüm öncelikle asla gerçekleşmeyecektir. Bundan eminim…  Sizler çok yaşayın emi…

Cenap Şehabettin: “Kitap olsun, kadın olsun cildine aldanma, içine bak” derken fantezi yapmamış. Ben de diyorum ki: ‘Okumaktan kim ölmüş?” Gülümset, gül, güldür ve düşündür; ki, beyin ölümünüz asla gerçekleşmesin. İlimle, irfanla, iz’anla dolu ve donanımlı o beyinlerin toprağın altına girmesi mukadder olsa bile; yine bu medenî âlemde yaşayanların ‘KOMİKÇİ DÜKKANI’ndan beğendiği ürünleri, okurlar kendi beyinlerine nakış-nakış işlediklerinden,  emekleri zayi olmayacak, dolayısıyla faydalı ilim olarak kişilerin beyinlerinde hep kalıcı olacaktır. Ne güzel!

“Komikçi Dükkanı”nda satılan ‘öte-beri’yi yani bir fıkrayı -Kırşehirli’lerin deyimiyle- yarenlik tadında ve tavında sizlerle paylaşmamın doğru davranış olduğunu düşünüyorum:

“Öğretmen öğrencisine sormuş:

-Oğlum, elini pantolonun sağ cebine attın ve yirmibeş lira çıkarttın. Sol cebinden de yirmi lira çıktı. Şimdi, senin neyin var?

-Herhalde üzerimde başka birinin pantolonu var öğretmenim!”

Sözün özü: Değerli Erdoğan Oğultekin’i böyle bir esere imza attığı için kutluyor; gönülden, yürekten, candan, içten tüm samimiyetimle tebrik ediyorum. Böylesine önemli bir eseri okurlarıyla buluşturan AZ Yayıncılık firmasına da teşekkürlerimi iletiyor, daha nice güzîde güzel eserlerle bizleri buluşturmasını diliyorum. Ayrıca, Kader Güneş Hanımefendiye de ilgi, zahmet, nezaket ve zerafeti için özellikle teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.   

Hoşça kalınız.

Bu yazı toplam 2369 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar