1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Kocasının izni olmadan bir kadın nafile oruç tutamaz
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kocasının izni olmadan bir kadın nafile oruç tutamaz

A+A-

Bu konuyu aşağıdaki hadis ve hadise (olay) çok güzel açıklamaktadır.

Safvan b. Muattal’ı eşinin şikâyeti hadisi Ebu Saîd-i Hudrî (r.a.) den: Biz Hz. Peygamber (s.)in yanında iken bir kadın gelip: “Ya Rasûlallah! Kocam Safvan b. Muattal namaz kıldığımda beni dövüyor, oruç tuttuğumda orucumu bozduruyor, sabah namazını güneş doğduktan sonra kılıyor” dedi. Safvan da yanında idi. Efendimiz: “Dedikleri hakkında ne dersin” diye sordu. Safvan: “Ya Rasûlallah! ‘namaz kıldığımda beni dövüyor’ sözüne gelince, ben onu men ettiğim halde iki sure okuyor” dedi.  Hz. Peygamber (s.) “Eğer bir sûre okursan (sana da) insanlara da yeter” buyurdu. “Oruç tuttuğumda orucumu bozduruyor” demesine gelince, o (ramazan dışında) devamlı oruç tutuyor. Ben ise genç bir adamım, sabredemiyorum” dedi.

Efendimiz (s.a.v.):  "Kocası yanında iken onun iznini almadan bir kadının nafile oruç tutması  helâl olmaz. Kadın, kocasının izni olmadıkça, evine hiç kimsenin girmesine izin veremez." (Buhârî, Nikâh 86; Müslim, Zekât 84.) buyurdu. “Sabah namazını güneş doğduktan sonra kılıyor” sözüne gelince, bilindiği gibi biz uykusu çok bir aileyiz. Nerdeyse güneş doğana kadar uyanamıyoruz” dedi.  Hz. Peygamber (s.): “Öyleyse uyandığın zaman kıl” buyurdu. (Ebu Davud Savm/74 H. No: 2459)  Sevgili peygamberimiz (s.) insanların hallerini ne güzel anlıyor ve ne güzel çözümler buluyordu. Açıklamalar Dinimiz, karı ile kocanın birbirlerinin hak ve vecibelerine saygılı olmaları gereğini onlara çeşitli vesilelerle hatırlatır. Karı koca, baba oğul, kardeşler arasında bile arzu ve isteklerin her zaman birbirine uymadığı görülür. Anlayış ve hoşgörü, sevgi ve saygı, hak ve hukuka riayet bütün meselelerin hallinde yegâne çaredir. Ailenin reisi olan kocanın hakkı, bir hanım için nafile oruç tutmaktan daha önce gelir.

Bu sebeple kadın, kocasının iznini almadan nafile oruç tutamaz. Bir kadının kocasının iznini almadan nafile oruç tutmasını Hanefî mezhebi ulemâsı haram saymıştır. Şâfiî mezhebinde ise bunun hükmü mekruhtur. Fakat izin almadan oruca niyet etmişse orucu sahih olup, tamamlaması gerekir. Farz olan ramazan orucu bu iznin dışındadır. Çünkü ramazanda karı ve koca her ikisi de oruç tutmakla mükelleftir. Kazaya kalan ramazan orucunu tutmak farz olduğu için, farzın kazası da izin almayı gerektirmez. "Kocası yanında iken" denilmesinin sebebi, kocası yoksa onun iznini almadan oruç tutulabileceği içindir. Kocaları yanında bulunan müslüman hanımlar hem haram işlememek hem de aile huzursuzluğuna sebep olmamak için kocalarından izin almak suretiyle nafile oruç tutmalıdırlar. Dindar ve anlayışlı bir koca da bu gibi hususlarda hanımına anlayışlı davranmalıdır.  Kadınlar, kocalarının evlerinin bekçileri olup, onlar evde olmadığında sorumluluk kendilerine aittir. Fakat evin asıl sahibi ve emniyetinden mesul olan erkektir. Bu sebeple kadının evde yapacağı tasarruflar konusunda erkeğin izninin olması gerekir. Özellikle dedi koduya yol açacak ve aile huzurunu bozacak davranışlardan son derece sakınılması icap eder.  Bir hanımın dikkat edeceği hususların başında, kocasının izni olmadıkça yabancı kimselerin eve girmesine hiçbir şekilde izin vermemesi gelir. Bir çok aile yuvasının yıkılmasının, hatta cinayetler işlenmesinin ve ardı arkası kesilmeyen huzursuzlukların ortaya çıkmasının en önemli sebebi, dinimizin yasakladığı ve asla câiz görmediği bazı tutum ve davranışlardır.  Bundan dolayı mü'min bir kadın, kocasının izin verdikleri dışında hiç kimseyi kocası yokken evine almamalıdır. Evine almaması gerekenler sadece yabancı erkekler olmayıp, kocasının gelmesini istemediği kadınlar da aynı hükme tâbîdir. Ancak çok zarûri durumlar bu hükmün dışında tutulmuştur. Meselâ kiracı olarak oturulan bir evin sahibinin evi görmek için gelmesine izin verilmesi gibi.

Hadisten Öğrendiklerimiz 1. Kocanın kadın üzerindeki hakkı nafile oruçtan önce gelir.

2. Kocası yanında olan bir kadının onun iznini almadan nafile oruç tutması haramdır.  3. Farz olan ramazan orucunu tutmak için kadının kocasından izin alması gerekmez.  4. Kadının kocasının izni olmaksızın yabancı bir erkeği veya kadını evine misafir olarak kabul etmesi câiz değildir.

Bu yazı toplam 647 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.