1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. KOBİ’ye AHİKA desteği
KOBİ’ye AHİKA desteği

KOBİ’ye AHİKA desteği

AHİKA, imalat sanayiinde verimlilik ve kurumsallaşma anlamındaki mali destek programını açıkladı.

A+A-

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan TR71 illerinin kalkınması amacıyla çalışma gerçekleştiren Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA), imalat sanayiinde verimlilik ve kurumsallaşma anlamındaki mali destek programını açıkladı. Bu kapsamda Kırıkkale’den projesi kabul olacak olan KOBİ’lere toplamda 21 Milyon TL destek sağlanacak.

TOPLAMDA 25 MİLYON TL DESTEK

Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinde KOBİ’ler için 21 Milyon TL Sosyal kalkınmaya yönelik projeler için ise 4 Milyon TL destek sağlayacak. Bu kapsamda Ticaret ve Sanayi Odası’nda KOBİ’lere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol, “2019 KOBİ’lerin verimliliğini artırmak ve kurumsallaşmasını sağlamak amacıyla bu destek çok önemlidir” dedi.

PROJE BAŞINA 1 MİLYON TL HİBE

Varol, “Programımızın toplam bütçesi 21 Milyon TL. Proje başına azami 1 Milyon TL kadar hibe şeklinde destek verebileceğiz. Bu program bizim geçmiş yıllara göre biraz farklılık gösteriyor. Bakanlığımız zorunlu olarak bazı danışmanlık hizmetlerinin sizler tarafından alınmasını istemedi. Makine tesisat alarak 9-10 yılda yol kat edemediğinizi düşünmekte. Umarım bu toplantımız hayırlara vesile olur. Burada proje yazma eğitimlerimiz olacak. İnşallah KOBİ’lerimiz bu projeden gereğince faydalanır” şeklinde konuştu.

KOBİ’LER İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Daha sonra konuşma yapan TSO Başkanı Ahmet Varlı,”AHİKA’da daha önceki yıllarda KOBİ’lere destek programı uygulandı ama uzun süredir ağırlıklı olarak kamu, STR, dernek ve vakıflar üzerinden destek programı yürüyordu. Son yapılan yönetim kurulu toplantısında TSO olarak mali desteğin KOBİ’lere verilmesinin daha iyi olacağını değerlendirdik. Yönetim kurulu bunu uygun gördü 25 Milyon TL toplam hibe programının 21 Milyon lirasını KOBİ’lere destek olarak kalkınma ajansına bildirdi.”

BU DESTEKLERDEN FAZLA YARARLANAMIYORUZ

“İnşallah KOBİ’lerimiz bundan azami olarak faydalanırlar. Çünkü yerelde maalesef bunu her toplantıda dile getiriyorum. Bu desteklerden çok fazla yararlanamıyoruz. Ya ihtiyacımız yok demeyeceğim ciddi anlamda ihtiyacımız olduğunu ben sahada gözlemiyorum. Biraz daha bu işin üzerine düşersek, hem sanayicilerimiz için hem de üreticilerimiz için çok ciddi bir katkı verecektir” dedi. Konuşmaların ardından hibe destekleri hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Şahin Arsal, bazı STK temsilcileri ile KOBİ’ler katıldı.

SON BAŞVURU TARİHİ 22 KASIM

Proje kapsamında “imalat sanayinde kaynak, hammadde, iş gücü verimliliğini artırmaya ve yüksek katma değerli ürün üretimine yönelik modern üretim tekniklerinin kullanımının yaygınlaştırılması” ve  “mevcut üretim zincirlerinde bertaraf edilen atıkların çevreci ve yenilikçi yaklaşımlarla ekonomiye geri kazandırılması” olarak belirlenen programın internet üzerinden son başvuru tarihi 22 Kasım 2019 saat 17:00’dir. İlimizde faaliyet gösteren KOBİ’lerin daha verimli üretim metodları ile maliyetlerini düşürerek kapasitelerini arttırmasına ve karlılığına önemli katkılar sağlayabilecek programa başvuru yapacak firmalar, makine teçhizat alımının yanında işletmelerinde ihtiyaç duydukları danışmanlık hizmetleri gibi faaliyetler için hazırlayacakları projelerine %50’ye kadar hibe alma imkanına sahip olacaklar.”

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 588 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.