1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kızılay, 2021 Yılında Umut Oldu
Kızılay, 2021 Yılında Umut Oldu

Kızılay, 2021 Yılında Umut Oldu

Türk Kızılay Kırıkkale şubesi 2021 yılında da ihtiyaç sahibi ailelerimizin yanında oldu. Gariplerin, kimsesizlerin, mazlumların dertlerine derman, sıkıntılarına çare oldu

A+A-

Kızılay yönetimi, çalışanları ve gönüllüleri ile birlikte gece gündüz demeden büyük bir fedakarlıkla binlerce ihtiyaç sahibi ailelerin yardımına koştu. Kızılay yaptığı yardımlarla dezavantajlı ailelere sadece erzak dağıtmayarak onların topluma kazandırılması ve geleceğe Türk Kızılay Kırıkkale Şube Başkanı Mustafa işler 2021 yılında ihtiyaç sahibi aileler için yapılan yardım, faaliyet ve projeler hakkında bilgi vererek şunları söyledi;

 

HEP UMUT OLDUK VE UMUT OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ 

Türk Kızılay Kırıkkale şubesi olarak göreve geldiğimizden beri hap dezavantajlı ailelerimizin umudu olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Geçtiğimiz 2021 yılında da bir çok alanda ailelerimizin sorunlarına çare olabilmek için gece gündüz demeden çalıştık. Nerede bir garip görsek mazlum görsek onlara kendi öz kardeşlerimiz gibi yardım elimizi uzattık. Kızılay olarak biz bu yardımları yaparken bize hep destek veren genel merkezimiz ve Kırıkkale’mizin merhametli yardım severleri bizlerin en büyük destekçimiz oldu. Onların yardımları ve bağışları olmasaydı bizler bu yolda başarılı olamazdık. o yüzden yaptığımız bütün yardım ve faaliyetleri de hep İYİLİK#SENSİZOLMAZ sloganımız oldu. Bir kez daha bizler de onlara çok teşekkür ediyoruz.

 

 EV ZİYARETLERİMİZ İLE AİLELERİMİZİN DURUMLARINI YERİNDE TESPİT EDİYORUZ

Şubemize gelerek ihtiyaçlarını ve sıkıntıları belirten ailelerimizin sosyal inceleme ve ihtiyaç tespit formları dolduruluyor. Sosyal inceleme ve ihtiyaç tespit formları doldurulan ailelerimizin durumları kurulan komisyonumuz tarafından inceleniyor. Ailelerimizin gerçek durumlarının doldurulan sosyal inceleme ve ihtiyaç tespit formu ile anlaşılmadığını görmekteyiz. Ailelerimizin durumlarını yerinde de görmek için bizzat kendimde giderek gönüllülerimiz ile birlikte ailelerimize  ev ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Bu ev ziyaretlerimizi göreve geldiğimizden bu yana düzenli olarak  gerçekleştiriyoruz.  Yaptığımız ev ziyaretleri ile ailelerimizin  ihtiyaçlarını ,dertlerini, sıkıntılarını tek tek not alıp ailemize yapabileceklerimiz yardımları belirleyip acil ihtiyaçlarını gece gündüz demeden kar kış demeden hızlı bir şekilde gidermek için harekete geçiyoruz. Durumu kötü olan kardeşlerimiz tekrar şubeye davet edilerek  gönüllülerimiz benimle beraber ailelerimiz ile bire bir konuşarak ilgileniyoruz ve onlarla kardeş oluyoruz. Türk Kızılay Kırıkkale şube başkanı olarak görevi devraldığımdan bugüne kadar kardeşlerimin dertlerini sıkıntılarını kendi derdim ve sıkıntım olarak gördüm. Onlara şahsi telefon numaramı vererek bir sıkıntısı olduğunda gece gündüz bizi arayabileceklerini söylüyoruz.  Dertlerini kendi derdimiz olarak gördüğümüz kardeşlerimiz ile bazen gece yarılarına kadar dertleşiyoruz. Acil bir sıkıntıları olduğu zaman gecenin kaçı olursa olsun beni rahat bir şekilde arayıp ulaşıyorlar.  Çünkü kendime söz verdiğim gibi ulaşılmaz insan olmadım olmayacağım da.   Şubemize gelen kardeşimizin dertlerini sıkıntılarını dinledikten sonra imkanlar dairesinde Yapılacak yardımların takibini kendim yaparak gönüllülerimiz ile birlikte hızlı bir şekilde ailemizin ihtiyaçları gideriliyor.

 

 KIZILAY OLARAK 2021 YILINDA NE YAPTIK

2021 YILI Ramazanında 645 kişiye, kişi başı 500 ₺ olarak toplamda 322.500,00 ₺ zekat yardımı yaptık. Şubemizin kendi imkanları ile toplamda  114.361,00 ₺nakdi yardımda bulunduk. Bayramda 165 kişiye kişi başı 150 ₺ ‘lik giysi çeki dağıtımı gerçekleştirdik.385 ailemize 250.00 ₺ lik A101 alış-veriş kodu dağıtımı gerçekleştirdik.150 ailemize 300.00 ₺’lik A101 alış-veriş çeki dağıttık.788 adet gıda kolisi yardımında bulunduk.3412 adet 1 kğ’luk kuşbaşı ve kıyma konserve dağıtımı gerçekleştirdik. Kurban bayramında 154 haneye 5 kğ’lık taze et dağıtımı gerçekleştirdik.24 adet yeni doğum yapan bacılarımız için sevgi bohçası dağıtımı gerçekleştirdik.164 adet hijyen kolisi dağıtımı gerçekleştirdik. Bayramda 250 çocuğumuzun bayramlık kıyafetini verdik. Okullarımızda ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına 1500 adet mont dağıtımı gerçekleştirdik. İhtiyaç sahibi ailelerimize şubemizde 7515 parça kıyafet dağıtımı gerçekleştirdik. İhtiyaç sahibi ailelerimize 6910 adet çeşitli türlerde kırtasiye malzemesi yardımında bulunduk. 150 adet 25 kg’lık un dağıtımı gerçekleştirdik.70 ton kömür ve 45 ton odun dağıtımı yaptık. 3 adet manuel tekerlekli sandalye yardımında bulunduk2 adet akülü tekerlekli sandalye tamirini gerçekleştirdik.10 adet televizyon yardımında bulunduk9 adet çamaşır makinası yardımında bulunduk 35 adet soba yardımında bulunduk9 adet buzdolabı yardımında bulunduk6 adet elektrikli el süpürgesi yardımında bulunduk5 adet ocaklı fırın yardımında bulunduk67 adet kanepe yardımında bulunduk 27 adet yatak yardımında bulunduk 10 adet set üstü ocak yardımında bulunduk 109 adet battaniye yardımında bulunduk 47 adet yorgan yardımında bulunduk 115  adet halı yardımında bulunduk 25 adet masa takımı yardımında bulunduk 85 adet sandalye yardımında bulunduk 10 adet bebek arabası yardımında bulunduk 837 adet muhtelif ev eşyası yardımında bulunduk.

 

2021 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ PROJE VE FAALİYETLERİMİZ

Benimde Altın Bileziğim Var Projesi Kızılay Kütüphanem Projesi, Gez Dünyayı Gör Kırıkkale'yi Projesi

Yalnız Değilsiniz Projesi, Bir Çocuğun Hayatı Eğitim İle Değişir Çocuklar Okur Dünya Değişir Projesi

Gençlerden Gönüllere Sevgi Köprüsü Projesi, Açıkta Kimse Kalmasın Projesi, Minik Eller Üşümesin Projesi, Sevgi Evleri Projesi,Yanınızda Genç Üniversiteliler Var Projesi,El Cezerinin İzindeki Gençlik Projesi,Can Dostlarımızın da Yuvası Var Projesi,Hilalden Gönüllere Projesi,Çocukların Hayali Kızılay Bisiklet Projesi

 

2021 YILINDA GÜNLÜK VE HAFTALIK ÇALIŞMALARIMIZ

Dünya Engelliler Günü Çalışması ;Görme,işitme ve ortapedik engelli dernekleri ziyaret edilerek problemleri hakkında ortak çalışmalar istişare edildi.Dünya Kitap Günü Çalışması ; Dünya Kitap Okuma gününde gençlerimizin boş zamanlarını daha iyi değerlendirmeleri için tarih ve kültür değerlerimizi anlatan hikâye ve roman dağıtımı gerçekleştirdik.Dünya Yaşlılar Günü Çalışması ; Dünya Yaşlılar Gününde ilimizde yaşayan yaşlılar ziyaret edilerek hem dertlerini dinledik, hem de erzak kolilerimizi bırakarak yalnız olmadıklarını söyledik.Dünya Kadınlar Günü Çalışması ; Türk Kızılay Kırıkkale şubesi olarak “ Dünya Kadınlar Günün de kadınlarımız ile toplantı düzenleyerek onların daha huzurlu ve güvende bir yaşam sürmeleri için nelerin yapılması ve bizlere düşen görevler konuşuldu.

 

Dünya Temizlik Günü Çalışması ; Dünya Temizlik Gününde 80 genç gönüllülerimiz ile birlikte Kent Ormanına giderek 20 torba çöp toplayarak gençlerimize daha temiz bir dünya bilicini aşıladık.

 

Babalar Günü Çalışması ; Babalar günüde yalnız yaşayan kardeşlerimizi unutmadık ve onları ziyaret ederek kıyafet yardımında bulunduk.15 Temmuz Çalışması ; 15 Temmuz hain kalkışmasının ve milletimizin yeniden dirilişinin yıl dönümü dolayısıyla her yıl 15 Temmuz Günü camilerimizde ve meydanlarımızda lokum,kek,meyve suyu ve su dağıtımı gerçekleştirerek ilimizde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programlarına katılarak nöbetimizi tutuyoruz.

 

Basın ve Gazeteciler Bayramı Çalışması ; Dünya Basın Ve Gazeteciler Gününde Kırıkkale’mizin gören gözü, işten kulağı, konuşan dili olan yerel gazete ve radyolara çalışmalarında destek olmak için maske, dezenfektan ve kolonya hediye ettik.Dünya İlk Yardım Günü Çalışması ; Dünya İlk yardım günü dolayısıyla Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi ve Ankara Mamak Şubesine bağlı ilk yardım Eğitim Merkezi ile birlikte İlk yardım hayat kurtarır Emine Bulutlar ölmesin sloganıyla ilk yardımın önemini anlatan tanıtım, eğitim ve broşür dağıtımı yapıldı.Kan Bağış Çağrısı Çalışması ;Pandemi sürecinin başından bu yana vatandaşlarımızın kan bağış merkezlerine gelmekten çekinmesi kan bağışlarının ciddi şekilde azalmasına sebep oldu için. Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaçtır sloganı ile kan bağış çalışması başlatarak ilimizde ki yerel halkı kan bağışı teşvikine davet ettik.Kızılay Haftası Protokol Ziyaretleri Çalışması ; Kızılay Haftası münasebeti ile ilimizde önemli makamlar ziyaret edilerek Kızılay’ın çalışmaları hakkında bilgi verdik.Ramazan ve Kurban Bayramlarında Kabristan Ziyaretleri Çalışması ;İlimizde her yıl Ramazan ve Kurban Bayramları arifesinde şube yönetim kurulumuz ve genç Kızılay gönüllülerimiz ile birlikte arkasında kendisine bir dua okuyanı bile kalmamış bu dünyadan ebediyete göç etmiş vatandaşlarımızın kabirleri ziyaret edilerek ve içlerinde atıl durumda olan mezarların onarımları yapılarak kabristan temizliği yapılmıştır.Şehitlik Ziyareti Çalışması ; Kızılay’ımızın 153. Kuruluş yıldönümü münasebeti ile yönetim kurulumuz ve genç Kızılay’ımızın gönüllüleri ile birlikte şehitlik ziyareti gerçekleştirdik. Vatan ve mukaddesat uğruna canlarını hiçe sayan Aziz şehitlerimizi kabirleri başında dualarla andık.Şehit Cenazeleri Çalışması ; Kızılay Kırıkkale Şubesi ve Genç Kızılay gönüllülerimiz ile gerek ülkemizin farklı bölgelerinde gerekse farklı ülkelerde vatani görevini yaparken şehadet mertebesine ulaşmış hemşerilerimizin yanlarında olduk bir nebzede olsa acılarına ortak olup duygularını paylaştık ve su, lokum , gül suyu dağıtımı yaptık.Kızılay Bayramda da Yaşlı ve Hastaları Unutmadı ; Kızılay olarak ailelerimizin dertleri kendi derdimiz, sıkıntılarını kendi sıkıntılarımız olarak görüyoruz. Bu bayramda da yalnız yaşayan evinde kimsesi bulunmayan eşi, çocukları, akrabası olmayan kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Onları ziyaret edip kolonya ve çikolatalarımızı bırakarak Kızılay olarak hep yanlarında olduğumuzu gösterdik.Kızılay ve Yeşilay Doğa Yürüyüşünde Buluştu ; Türk Kızılay Kırıkkale şubesi, genç Kızılay Kırıkkale şubesi ve Yeşilay Kırıkkale şubesi ortaklaşa düzenlemiş olduğu doğa yürüyüşünde gençler buluştu ve doyasıya eğlenceli bir program ile genç neslin yanlarında olduğumuzu unutturmadık.Kandil Programı Çalışması ; Türk Kızılay Kırıkkale şubesi olarak ilimizde yaşayan yalnız, kimsesiz, yaşlı kişilere miraç kandilinde program düzenleyerek Kızılay olarak daima yanlarında olduğumuzu, bütün dertlerinde sıkıntılarında çekinmeden şubemize gelerek bizlere söylemelerini ve şubemizin kapısının daima açık olduğunu belirttik. Programın sonunda ise Kırıkkale il Müftülüğü Merkez Vaizi tarafından güzel bir gönül sohbeti ile kandillerini kutladık.

 

Kadın Kolları Piknik Programı Çalışması ;Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi Kadın kollarımız ve Genç Kızılay üniversite topluluğumuz ile yardımcı olduğumuz aile kadın ve çocuklarına yönelik piknik düzenledik. Onlara şubemizin gelecekte yapacağı faaliyetleri konusunda bilgi verdik. Tam bir kardeşlik, neşe ve huzur içinde geçen pikniğimizden çok memnun kalan aile ve çocukları Kızılay’a çok teşekkür ettiler.

 

Afet Bilinci ve Deprem Konulu Seminer Çalışması; Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi ve sonrasında yapılacak doğru davranışlar hayati önem taşımaktadır. Kızılay olarak bizlerde gençlerimizi bilinçlendirmek adına Şubemizde açmış olduğumuz Kızılay Kütüphaneme gelerek zamanlarını faydalı şekilde geçiren gençlerimize ve gönüllülerimize Afet bilinci ve Deprem konulu seminer verdik. Dünya Sokak Çocukları Günü Çalışması; Kızılay Kırıkkale Şubesi olarak ilimizde de üzücü olarak gördüğümüz durumlardan biri olan çocuklarımızın küçük yaşlarda sokaklarda yaşamaları ve çalışmaları, onları bu duruma maruz bırakan sebep her ne olursa olsun Kızılay olarak yanlarında olduğumuzu desteğimizi hiçbir zaman esirgemeyeceğimizi göstermiş olduk.

 

ŞENLENDİRME VE DİĞER PROJELERİMİZ

Yalnız Değilsiniz projesi kapsamında yalnız yaşayan yaşlı ,hasta , kimsesiz insanları ziyaret edip moral vermek ,ev , eşya ve kıyafet temizliklerine yardımcı olarak bu insanların hayata tutunmalarına destek olduk ve destek olmaya da devam ediyoruz.Benimde Altın Bileziğim Var Projesi benimde altın bileziğim var projesi ile ilimizde yaşayan dezavantajlı ailelerimize mesleki eğitim kursları veriyoruz. Açmış olduğumuz Kurslarımız ile şimdiye kadar 65 ihtiyaç sahibi kadınlarımızı meslek edindirerek ekonomik açından kendi ayaklarının üzerinde durmalarını sağladık. Kızılay Kütüphanem Projesi Bu projemiz ile amacımız Kırıkkale'mizde ki ortaokul ve lise öğrencilerine kitap okumayı sevdirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak. Kızılay olarak hazırladığımız bu proje ile kütüphanemize 2500 öğrenci kaydı gerçekleştirerek bu öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığını sağlayarak ülkemize ve Kırıkkale'mize faydalı bireyler olmasını hedeflemekteyiz. bu proje için yeni binamızda kütüphane salonu oluşturduk. gençlerimiz kütüphanemize gelerek kitap okuma ve zekâ oyunları oynayarak vakit geçirmektedir. Gez Dünyayı Gör Kırıkkale'yi Projesi Bu projemiz ile ilimizde bulunan dezavantajlı aile çocuklarının Kırıkkale’nin tarihi ve turistik yerlerini gezdirerek Kırıkkale’yi tanıtmak ve gençlerin sosyalleşmelerine katkı sağlanmıştır. Gençler ile beraber, Çeşnigir Kanyonu Gezisi, Denek Dağı Atlı ve Safari Sosyal Tesisi Gezisi, Sulu Mağara Gezisi ve Ballı Baba Türbesi gezildi ve tanıtımları yapıldı.

 

Gençlerden Gönüllere Sevgi Köprüsü Projesi  Bu projemiz ile Kırıkkale İl Mili Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve lise öğrencilerinin duyarlılığını artırmak hedeflenmiştir.

 

Açıkta Kimse Kalmasın Projesi İlimizde zor şartlar altında yaşayıp evi kullanılamaz halde olan aileler hedeflenmiştir. Dezavantajlı ailelerin yaşam standartlarını insanca yaşayacak seviyeye yükseltmek. Kötü durumdaki ev koşulları tespit edildi, hayırsever vatandaşlar ile görüşüldü ve gerekli bağışlar alındı. Gerekli malzeme temini yapılarak kötü durumda olan 21 evin çatı, duvar, sıva, kapı, pencere, boya ve eşya teminleri yapıldı. Minik Eller Üşümesin Projesi İlimizde bulunan dezavantajlı aileler hedeflenmiştir. Kış aylarında evlerinde kömür ve odun olmayan ailelerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamak planlanmıştır. 70 ton kömür ve 45 ton odun hayırsever bağışçılarımızın katkıları ile temin edilerek 440 haneye dağıtımı yapıldı; 35 haneye soba, soba boruları ve kovası ile birlikte dağıtımı yapıldı. Sevgi Evleri Projesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Sevgi Evlerinde yaşayan ortaokul ve lise seviyesindeki çocuklar ile yapıldı. Bu çocukların kendilerinden daha zor şartlarda yaşayan aile çocukları ve insanları tanıması ve empati yaparak hayata bakmasını sağlamak hedeflenmiştir. Mağdur ve dezavantajlı aileler ziyaret edilmiştir sıkıntıları dertleri dinlenmiş olup gıda kolisi ve konserve(et – kıyma) yardımı yapıldı. Yanınızda Genç Üniversiteliler Var Projesi İlimizde bulunan Kırıkkale Üniversitesinde okuyan genç Kızılay gönüllüsü öğrenciler ile mağdur ve dezavantajlı aile çocuklarının gelecekte Türkiye’yi teslim edeceğimiz gençlerin Kızılaycılık ve Yardımseverlik duyarlılığını artırmak hedeflenmiştir. Dezavantajlı aile ve kişiler ziyaret edildi ihtiyaç ve talepleri dinlendi. Gıda kolisi ve konserve(et-kıyma) yardımı yapıldı.El Cezeri’nin İzindeki Gençlik Projesi İlimizde bulunan ortaokul ve lise çağındaki dezavantajlı çocuk ve genç neslin faydalanması hedeflenmiştir. Genç neslin eğitim-öğretim yaşamlarında daha aktif ve başarılı olmaları hedeflenerek Bilgisayar Sınıfı ve Robotik Kodlama Sınıfı açılmıştır.Can Dostlarımızında Yuvası Var Projesi İlimizde bulunan sokak hayvanlarımıza yönelik hedeflenen bir projedir. Kızılay gönüllü ekibimiz ile faaliyete geçirdiğimiz ve gönüllü ekibimiz ile bütün çalışmalarını tamamlayıp hepsi el emeği olan hayvan barınaklarını Kızılay gönüllülerimiz tamamlamıştır. Bu barınaklar ilimizde farklı noktalara bırakılmıştır. Kızılay olarak sokak hayvanlarının da unutulmadığını onlara barınaklar yaparak yuvaları olduk.Hilalden Gönüllere Projesi İlimizde bulunan mağdur vatandaşlarımızın manevi ve ruhsal açıdan sorunlarına dert ortağı olup kendilerini düştükleri veya düşebilecekleri boşluktan kurtarmak ve bilgilendirmek hedeflenmiştir. Bu projede ilimiz Kırıkkale İl Müftülüğünden haftanın belirli günlerinde şubemize bay ve bayan hocalar gelerek mağdur ve dezavantajlı durumda olan vatandaşlarımızı bilgilendirerek onların manevi ve ruhsal açıdan yoksunluklarını yapılan sohbetler ile gidermektedir.

 

Çocukların Hayali Kızılay Bisiklet Projesi İlimizde bulunan dezavantajlı ailelerin ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocukların faydalanması hedeflenmiştir. Bu genç neslin Kızılay Kütüphanem projemizde kendilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırılarak düşünülen bu proje çocuklarına bisiklet alacak maddi imkâna sahip olmayan ailelerin çocuklarının, kendilerine aynı zamanda okudukları kitapların bir hediyesi olarak haftanın belirli günlerinde bisiklet sürme imkânı şubemiz nezdinde kendilerine sunulmuştur.

 

Haber Merkezi

Bu haber toplam 861 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.