1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Kıyamet gününden bir sahne
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıyamet gününden bir sahne

A+A-

Sonsuz şükürler olsun yüce Mevlamıza ki bizleri Müslüman olarak yaratmış. Biz, Rabbimiz Allah, Peygamberimiz Hazreti Muhammed, dinimiz İslam, kitabımız Kur’an, kıblemiz Kâbe ve bütün müslümanlar kardeşimizdir, diye inanıyoruz. Her gün okunan ezanlarımızda, namazlara başlarken hep Allahü Ekber (Allah en büyük) diyoruz ve böyle inanıyoruz. Böyle olunca en büyük ile en küçüğün dedikleri çatıştığında hangisininki tutulmalı? Lâ teşbih, bir er’e bir general ‘şunu yap’ dese, bir onbaşı da ‘onu yapma benim dediğimi yap’ dese er hangisinin dediğini yaparsa kâr eder, yapmazsa zarar eder? Ne dersiniz?

Ne yazık ki tarih boyunca bir takım insanlar kral falan olunca kendilerini tanrı yerine koyup, kendilerini yaratana meydan okumuşlardır. “Ben sizin ey büyük rabbinizim” diyen Firavunlar, nemrutlar, Ebu cehiller gibi niceleri! Tabi ki onlar bu gücü kendilerini destekleyen yardakçılarından almışlardır. Nihayet hepsi de ölüp gitmişlerdir. Ama iş bitmedi. Esas iş yeni başlayacak. Onları burada yaratan ve öbür âleme gönderen Yüce Allah, o tanrılık davasında bulunanları,  onlara yağcılık yapanları ve onların tanrılığını tanımayanların hepsini diriltip Mahşer yeri denen bir meydanda toplayacak ve onları hesaba çekecek. Bu dünyada sadece Allah’ı kul olanları cennetleri ile taltif edecek, kibirlerinden dolayı iman etmeyenleri de şeytanları ile beraber cehenneme gönderecek. Onlar orada dünyadaki önderlerine ne diyecek, onlar ne cevap verecek, şeytan ne diyecek? İşte ayetler:

“İnsanların hepsi Allah'ın huzuruna çıkacak ve güçsüzler büyüklük taslayanlara diyecek ki: "Şüphesiz bizler size uymuştuk; şimdi siz az bir şey olsun, Allah'ın azabından bizi koruyabilecek misiniz?" Onlar da, "Eğer Allah bizi doğru yola eriştirseydi, biz de sizi doğru yola eriştirirdik. Nerdeyse imansızlıklarının suçun hâşâ Allah’a yüklemek isteyecekler. Şimdi sızlansak da, sabretsek de bizim için birdir. Artık bizim için hiçbir kurtuluş yoktur" derler.

Herkese ilişkin hüküm verilip iş işten geçtikten sonra şeytan, cehennemliklere diyecek ki: "Şüphesiz Allah, size gerçek olanı söz verdi. Ben de size söz verdim ama yalancı çıktım. Zaten benim sizi zorlayacak bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi çağırdım, siz de hemen bana geliverdiniz. O hâlde beni kınamayın, kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Şüphesiz ben, daha önce sizin, beni Allah'a ortak koşmanızı kabul etmemiştim. Şüphesiz, zalimlere elem dolu bir azap vardır."

İnanan ve salih ameller işleyenler, Rablerinin izniyle, ebedî kalacakları ve içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokulacaklardır. Oradaki esenlik dilekleri "selâm"dır.” (İbrahim suresi ayet:21-23)

Yüce Rabbimiz bizleri iman edip Salih ameller işleyerek cennetinde ikram ettiği kullar zümresine ilhak eylesin. Amîn.

Bu yazı toplam 414 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.