1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. KIRŞEHİRLİ UYAN. ŞEKERİNE SAHİP ÇIK KIRIKKALELİ SEN DE UYAN
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

KIRŞEHİRLİ UYAN. ŞEKERİNE SAHİP ÇIK KIRIKKALELİ SEN DE UYAN

A+A-

Gözümüz- kulağımız AFRİN’DEN gelecek haberlerde. KAHRAMAN ORDUMUZUN ZAFERLE YURDA DÖNMESİNİ BEKLİYORUZ. Nefeslerimiz tutulu. Bağrımızda kızgın taşlar basılı. Şehit haberleriyle yüreğimiz dağlı. Bekliyoruz. ZAFER BEKLİYORUZ. Bir de bakıyoruz. KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA alınmış. Fabrikamız satılmak isteniyor. Zaten ekmek bulamayan Kırşehirli, ŞEKER FABRİKASININ SATILMASIYLA DAHA ÇOK EKMEĞE MUHTAÇ BIRAKILACAK.

            Türkiye’de seksenlerden beri özelleştirmeler yapılıyor. En çok da çok kazanan kuruluşlar satılıyor. Siz hiç gördünüz mü, kamunun malı iken satılıp,  kâr eden bir kuruluş? Hiç duydunuz mu özelleştirilen bir kuruluşun daha iyi olduğunu? TÜRKİYE SÜT ENDÜSTRÜSÜ KURUMU SATILDI. Sonuç halk süt bulamaz durumda. Türkiye ET VE BALIK KURUMU satıldı. Sonuç Halk et bulamaz durumda. YEM FABRİKALARI SATILDI. Halk hayvanlarına yem alamaz durumda. Şimdi hayvancılığımızı yeniden canlandırmak istiyorlar. Hayvancılığı desteklemek istiyorlar. Teşvikler yapıyorlar. Krediler veriyorlar. Et ithal ediyorlar. Herkesin ucuz ve bol alabileceği ET VE SÜT sağlayabiliyorlar mı? Sorunu çözebiliyorlar mı?

            SAYIN KIRŞEHİRLİ.  RAMAZAN MİRZAOĞLU adında bir bakanımız oldu. On yıl dır, çürümekte olan, işletilmeyi bekleyen KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKAMIZI faaliyete geçirdi. Fabrikamız yirmi yıldır ÜLKEMİZE VE KIRŞEHİRİMİZE hizmet vermektedir. Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu’na sevgilerimi gönderiyorum. ŞEKER FABRİKAMIZI ÜRETİME KAVUŞTURDUĞU İÇİN. Türkiye genelinde 5 900 köy ve 500 bin köylü pancar üretimiyle uğraşmaktadır. Üreticilerin dışında 10 milyon insanımız, alt sektörlerinde ekmek bulmaktadır. PANCAR KOTASI uygulamalarına rağmen, çiftçilerimiz pancar üretimle uğraşmaktan memnundur. KIRŞEHİRLİ de çok memnundur. Pancar üreticisi olsun, fabrikasında çalışan işçisi olsun, Kırşehir esnafı olsun, hayvancılıkla uğraşan vatandaşı olsun, nakliye işiyle uğraşan kamyoncusu olsun, baklava kadayıf işine ekmek yiyen tatlıcıları olsun herkes ŞEKER FABRİKAMIZIN çalışmasından memnundur. Fabrika sayesinde ekmek yemektedirler.

            Türkiye’de yeteri kadar pancar şekeri üretimi yoktur. 500 bin ton şeker, 500 bin ton tatlandırıcı ithal eder. Bu acı tablo ortada iken, şimdi işlemekte olan ŞEKER PANCARI fabrikalarımız, özelleştirilmek istiyor. Daha açıkçası satılmak isteniyor. Üstelik dünyada şeker üretimi ile şeker tüketimi arasında fark varken. Üretimler tüketime yetmiyorken. Durum böyle olunca gelecekte insanlarımız daha yüksek fiyatlarda şeker bulabileceklerdir.

            Bilinmesi gereken bir konu daha vardır. Biliyorsunuz şeker, hem şeker pancarından üretilir. Hem de şeker kamışından şeker üretilir. Dünyada şeker pancarından üretilen şeker % 33 tür. Şeker kamışından üretilen şeker ise% 77 oranındadır. Ülkemizde ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLİNCE, olacak sonuç, halkımızın daha çok ŞEKER KAMIŞINDAN üretilen şeker tüketecek demektir. Oysa KIRŞEHİRLİNİN VE ANADOLU İNSANIMIZIN BİR şeker damak tadı vardır. Eğer ELİNDE TIKIR TIKIR İŞLEYEN şeker fabrikan ve şeker fabrikamız varken, ŞEKER FABRİKAMIZIN satılmasına engel olmazsan, yarınlarda şeker pancarından üretilen şekeri bulamayacaksın. Bulsan bile çok pahalı olarak şeker bulacaksın.  

            Şunu biliyor musunuz? Hangi ülkenin stoklarında ŞEKER KAMIŞINDAN üretilmiş şeker vardır? Şeker demeyelim de ona tatlandırıcı şeker diyelim. Daha çok şeker kamışından yapılan şeker. Ve de mısır özünden üretilen şeker. Zaten şimdiki mısırlar da kısa adıyla GDO lu mısırlar. Geni değiştirilmiş mısırlar. Onu da siz öğrenin. Hangi ülke O ülke? BİZİM AFRİNDE İŞİMİZ ZORA SOKAN ÜLKE KİM? Daha sonra bize şeker kamışından yapılan şekeri satacak olan ülke kim?

            Şunu iyi bilelim. Bu özelleştirme olayı şeker fabrikası işçilerin bir sorunu değildir. Aynı zamanda bir muhalefet partisinin de sorunu değildir. Sorun TÜM KIRŞEHİRLİLERİN sorunudur. ELBİRLİĞİ İLE BU ANLAMSIZ VE GEREKSİZ ÖZELLEŞTİRME OLAYINA SAHİP ÇIKILMASI ÇIKILMALIDIR. Hükümeti bu kararından vazgeçmelidir. VAZGEÇİRİLMELİDİR.

          

Bu yazı toplam 1145 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.