1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kırsal kalkınmaya hibe
Kırsal kalkınmaya hibe

Kırsal kalkınmaya hibe

Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, kırsal kalkınma destekleri hibe programı tebliği hakkında bilgilendirme yaptı.

A+A-

Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, kırsal kalkınma destekleri hibe programı tebliği hakkında bilgilendirme yaptı. Yılmaz, “5 yıl boyunca uygulanacak olan % 50 hibeli Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı tebliğleri yayınlandı” dedi.

TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLAR

Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Temmuz 2020 de yayınlanan 2800 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı çerçevesinde 5 yıl boyunca uygulanacak olan yüzde 50 hibeli Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı tebliğleri yayınlandı.  21 Kasım 2020 tarih ve 31311 sayılı Resmî Gazete ’de yayınlanan 2 adet tebliğ ile “Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar” ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarına yönelik olarak 5 yıl boyunca yürütülecek programın ana esasları belirlenmiştir.”

KURUTULMASI, DONDURULMASI, PAKETLENMESİ

“Yayınlanan tebliğler itibariyle programların ana başlıkları aşağıda yer almakta olup, ilgili Uygulama Rehberlerinin yayınlanmasını takiben düzenlenecek etkinliklerle daha detaylı ve başvuruya yol gösterici tanıtım ve yayım çalışması gerçekleştirilecektir. Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, (bitkisel ürünler, hayvansal ürünler, tıbbi aromatik ürünler, çelik silo, soğuk hava deposu)

proje kapsamında yer alan tesislerde kullanılmak üzere enerji üretim tesisleri. Su ürünleri yetiştiriciliği yapılmasına yönelik yatırımlar (deniz, iç su yetiştiriciliği). Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması yatırımları, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar.”

SAĞLANACAK HİBE TUTARI NE KADAR?

Bakanlığımızın herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Tüzel kişiler kapsamında Küçük Orta Ölçekli İşletme kapsamında yer alan Anonim, Limited ve Kollektif Şirketler ile Kooperatif ve Birlikler başvurabileceklerdir.  Belirtilen tüzel kişilikler kuruluş tüzüklerinde/ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet alanları ile ilgili yatırım konularına başvurabilirler. Proje limitleri başvuru sahibinin özelliğine göre değişmemekte olup tüm yatırım konularına yönelik olarak Hibeye Esas Proje Tutarı; Yeni Yatırımlar İçin : 3.000.000-TL Tamamlama Yatırımları İçin: 2.000.000-TL Kapasite Artırımı Yatırımları İçin: 1.500.000-TL. Teknoloji Yenileme/Modernizasyon Yat. İçin : 1.500.000-TL.”

HANGİ GİDER KALEMLERİ DESTEKLENECEKTİR?

“Program bütçeleri KDV hariç rakamlardan oluşmakta ve yukarıda belirtilen Hibeye Esas Proje Tutarının azami % 50 si hibe olarak yatırımcıya ödenecektir.  Hibeye esas Proje Tutarı 250.000-TL altında olan başvurular kabul edilmeyecektir. Proje bütçesi yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde ise kalan kısımlar yatırımcının kaynaklarından sağlanacaktır.  Başvuru projesi uygun bulunan yatırımcılar ile imzalanacak olan Hibe Sözleşmesi tarihinden sonra, satın alma mevzuatı ile diğer program mevzuatına uygun olmak koşuluyla; İnşaat Yapım Giderleri Makine Ekipman Malzeme Alım Giderleri Program kapsamında desteklenebilecektir” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1047 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.