1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. KIRIKKALE’Yİ KİM TANITACAK
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

KIRIKKALE’Yİ KİM TANITACAK

A+A-

Türkiye’mizin yedi bölgesinden İç Anadolu’nun tam ortasında Cumhuriyet kenti Kırıkkale’mizi nasıl tanıtacağız. Kimler hangi kurumlar tanıtacak kırk üç şehrin geçit yeri olmasına rağmen hiç Kırıkkale merkezine uğramadan giden yolcu sayısı yüzde doksan beşlerden aşağı değil. Niçin? Böyle Kırıkkale’mizde nelerin olduğunu MKE Kurumunun ne yaptığını iç Anadolu rafinerisinin işlerliğini Kızılırmak gibi bir nehrin özelliğini belki de kendi şehrimiz okullarındaki öğrencilerin çoğunluğu bilmiyor, çünkü gösterilmemiştir.

MKE Kurumunun ayrı ayrı fabrikalarında neler üretildiğini öncelikle Kırıkkale’mizde yaşayanlar bilmeli ki başka şehirlerde ki eşlerine, arkadaşlarına dostlarına anlatabilmeli hele son zamanımızda askerlerimizin sınır dışı faaliyetlerinde ve emniyet teşkilatımızda kullanılan silah ve mühimmatımızın ilimizde MKE Kurumunun fabrikalarında üretildiğini bütün dünya duydu bunları da tanıtmamız gerekmekteydi. Kırıkkale’mizde her fabrikanın üretim alanı ayrı ayrıdır. Hepsinin ayrı özellikleri vardır ama neler üretildiğini tanıtamamışız. Bunu basit bir örnekle açıklayalım. MKE Kurumu Pirinç Fabrikasının ne ürettiğini bilmeden yiyecek maddesi olan Çeltik ürettiğini sananlar var. Hâlbuki bu fabrika her türlü pirinçten yapılan çeşitli teller üretmekte hatta bir zamanlar altının da ayrışımının yapıldığını biliyoruz.

Kırıkkale’miz üniversitesinde kırk bine yakın öğrenci var. Bunların büyük bir kısmı Ankara’da ikamet etmekte bu nedenle öğretim süreleri sonuna kadar Kırıkkale’ye hiç uğramayan öğrencilerin bulunduğu söylenmekte. Bu öğrencilere Kırıkkale’mizin tanıtılması için projeler üretilmeli senelerce okuyan bu öğrencilerin ben Kırıkkale’yi hiç görmedim ki demeleri engellenmelidir. Geçen günlerde Çorum Hitit Üniversitesinden bir gurup öğrenci geldi ve Kırıkkaleli yöneticilerden Kırıkkale hakkında bilgi aldılar. Onlar buna ihtiyaç duyuyorlar da kendi üniversitemiz öğrencileri ve yöneticileri neden bulunduğu yeri tanımaya çalışmıyorlar. Buna hemen eğitim öğretimden kalan zamanları yok gibi bahaneler uydurulur zaten bütün ihmaller bahanelerle savuşturulur. Onun için bahanelere sığınmamak gerekiyor.

Kırıkkale’mizin Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem de zararlı olmaktadır. Burada esnafımıza da düşen görevler var. Geçtiğimiz yıllarda tüketici Ankara’ya arabamla giderim ailemi de alırım orada hem gezerim hem de alışverişimi yaparım. Yaptığım masraf dâhil Kırıkkale’deki alışverişimden daha karlı derlerdi. Şimdilerde bu sözler pek söylenmiyor. Her ne olursa olsun Kırıkkale’mize sahip çıkalım, şehrimizi tanıtalım bununla ilgili kurumlarımıza ve sivil toplum kuruluşları da yardımcı olsun. İlimize her basılan ayaktan esnafımızda faydalansın bu zor değil, bunları yapalım derken şehrimizin temizliğine çok dikkat edelim. Yollarımız parklarımız misafirlerimizi rahat ettirecek yerler olsun esnafımız saygılı şefkatli ve anlayışlı olsun geleni pişman etmeyelim. Onlar memnun ayrılsınlar ki bundan sonra hem kendileri tekrar gelsin hem de gelmeyenlere iyi tavsiyelerde bulunsunlar. İşte o zaman şehrimize iyilik etmiş oluruz.

Sözün özü eğer Kırıkkale’de yaşıyorsak önce yaşadığımız yerin özelliklerini kendimizin öğrenmesi lazım. Ondan sonra tanıtımını yapabilelim. Öğrencilerimiz ve halkının yakın çevresini, şehrimizin komşularını ve özelliklerini öğretmemiz öğrenmemiz lazım. Bu hem yöneticilerimizin hem de okullarımızın görevleridir.

 

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.