1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kırıkkale’de Enerji Zirvesi yapıldı
Kırıkkale’de Enerji Zirvesi yapıldı

Kırıkkale’de Enerji Zirvesi yapıldı

Kalkınma Bakanlığı Ahiler Kalkınma Ajansı DFD programı kapsamında desteklenen ‘Kırıkkale Rüzgâr ve Biyomas Potansiyeli Fizibilite Projesi’ çerçevesinde...

A+A-

Kalkınma Bakanlığı Ahiler Kalkınma Ajansı DFD programı kapsamında desteklenen ‘Kırıkkale Rüzgâr ve Biyomas Potansiyeli Fizibilite Projesi’ çerçevesinde ‘Kırıkkale Enerji Zirvesi’ dün ilk kez Kırıkkale’de düzenlendi.

PANELE BÜYÜK İLGİ

İlimizde ilk kez düzenlenen ‘Kırıkkale Enerji Zirvesi’, Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Müsiad Kırıkkale Şubesi’nin yaptığı panele, Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Emniyet Müdürü Hasan Onar, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ekrem Yıldız, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür Vekili Okan Şahin, MÜSİAD Kırıkkale Şube Başkanı Haşim Baloğlu ve çok sayıda öğrenci katıldı.

ÇÖP GAZINDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

Moderatörlüğünü KÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ertuğrul Çam’ın yaptığı panele konuşmacı olarak, Sektör Temsilcileri İKA Enerji’den Koray Altınkılıç, NORDEX Enerji’den Güngör Başar, Zarif Enerji’den Mustafa Doğru ve BEDAŞ İl Müdürü Mustafa Düzgün katıldı. Panelde konuşmacılar yaptıkları sunumlarında, Çöp Gazından Elektrik Üretimi, dağıtım operasyonları faaliyet alanı, toplam kurulu güç-puant yük, elektrik dağıtım şebekesi envanteri, müşteri sayıları, enerji tüketimi, kayıp kaçak oranları, dağıtım yönetim sistemi(SCADA/DMS) gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI ÖNEMLİ

Panelin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Kırıkkale Şube Başkanı Haşim Baloğlu, Dünya nüfusu kentleşmenin ve sosyal hayattaki refah düzeyinin artması, sanayileşmenin hızlı bir gelişme göstermesi ve yeni teknolojiler gibi faktörler enerji sektörünü günümüzün en önemli sektörlerinden biri haline getirdiğini söyledi. Baloğlu, “Günümüzün geleneksel enerji üretim ve tüketim teknolojilerinin insan, çevre ve doğal kaynaklar üzerinde yerel, bölgesel ve küresel seviyede olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle enerjinin çevreye zarar verilmeden üretilmesi amacı ön plana çıkmıştır. Ülkeler özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarını güvenilir, ekonomik, kaliteli ve serbest piyasa mekanizması ile şartlarını zorlamadan ekonomiye kazandırmak amacındadır” şeklinde konuştu.

KIRIKKALE EKONOMİSİNE KAZANDIRILACAK

Baloğlu; “Ülkeler enerji üretim teknolojilerini bu yönde geliştirmeye, üretimi ile tüketimini teşvik edici çeşitli politikalar oluşturmaya hız vermişlerdir. Bu bağlamda MÜSİAD Kırıkkale Şubesi olarak ülke ve Kırıkkale ekonomisine kazandırmak amacıyla rüzgâr ve biyomas enerjisi ile ilgili bilimsel, teknik ve uygulamalı araştırmalara ve yatırım destek anlamında AHİLER Kalkınma Ajansı DFD kapsamında desteklenen Kırıkkale rüzgar ve biyomas potansiyeli fizibilite projesinin ülkemize Kırıkkale’mize ve tüm katılımcılarımıza katkı sağlaması temennisi ile bu projede emeği geçen Sayın Valimiz Ali Kolat Bey’e, Bilim ve Sanayi Müdür’ümüze, AHİKA’ya, Kırıkkale Üniversitesi’nin değerli hocalarına, firma yetkililerine ve tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim”

ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERİYORUZ

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Okan Şahin, “Her türlü ölçü aletinin, piyasadaki sanayi ürünlerinin denetimi, sanayi envanterinin oluşturulması, OSB ve küçük sanayi sitelerinin kuruluşu, işleyişi ve denetimi gibi konularda faaliyet göstermekteyiz. Yine aynı şekilde yatırımcılara ve müteşebbislere rehberlik faaliyeti gibi konularda çalışmalar yürütüyoruz. Bu projemizde önemli bir eksikliği de gidermiş olacağız. Temiz enerji olarak adlandırdığımız rüzgâr enerjisi alanında yatırım yapmak isteyen müteşebbislere çok faydalı bir rapor sunmuş olacağız”

PROJELER KONUŞULMAYA BAŞLANDI

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veli Çelik ise; “Sayın Valimiz Kırıkkale’ye geldi ondan sonra projeler konuşulmaya başlandı, Organize Sanayi dendi, Teknopark dendi, Merkezi Araştırmalar Projesi dendi, bugün de ev sahipliği yapmaktan çok memnun olduğumuz bir konu. Uzun zamandır mühendislik zirvesi ve kariyer zirvesi adı altında zirveler yapılıyor. Fakat enerji zirvesi ve proje tanıtımı daha önce burada yapılmamıştır. Bundan çok memnunum. Katılımcılara ve ilgi duyan öğrencilere teşekkür ediyorum”

RÜZGAR ENERJİSİ ÇOK ÖNEMLİ

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ekrem Yıldız konuşmasında Kırıkkale Üniversitesi’nin son yıllarda Üniversite-Sanayi işbirliği noktasında gerçekten çok ciddi faaliyetler, atılımlar içinde olduğuna değinerek, ‘Bizim hem yasal, hem de insani anlamda bu bölge insanına, ekonomisine karşı sorumluluklarımızın olduğu bilincindeyiz. Özellikle Sayın Valimizin ilimize gelmesinden ve Ahiler Kalkınma Ajansının Dönem Başkanlığı’nı üstlenmesinden sonra AHİKA’nın desteklediği proje sayısında ve meblağında çok önemli artışlar meydana geldi’ ifadesini kullandı. Rüzgâr enerjisi çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Yıldız, “Bu çalışmaların Kırıkkale’mize önemli faydalar sağlayacağı kanaatindeyim. Üniversitemize hoş geldiniz”

SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, “Üniversitemizin tüm etkinliklerinde mümkün olduğunca burada olmaya çalıştım. Sanayi-Üniversite işbirliğinin anlamı, önemi ve değeri kentimiz ve ülkemiz açısından çok büyük.  Türkiye’nin önemli bir sıkıntısı olan enerji ile ilgili böyle bir çalışmayı yapıyor olmalarından dolayı MÜSİAD’a ve üniversitemize çok teşekkür ediyorum. İhtiyaçların ötesinde özellikle ülkemize ve insanımıza ve kentimize ufkuna koyacağı her tür projede biz de hep birlikte olduk, beraber olduk. Ben bu tür etkinliği çok anlamlı ve değerli buluyorum. Daha iyi üretim ve ufkumuzu geliştirme adına bu tür etkinliklerin bir zemin oluşturduğuna inanıyorum. Emeği geçenleri kutluyorum”

İLK SIRALARDA YER ALIYORUZ

Kırıkkale Valisi Ali Kolat ise, “Kırıkkale’de göreve başladığımız zaman burada ciddi bir potansiyel gördük. Bu potansiyel değerlendiriliyor. Hakikaten 5 il içerisinde en az destek alan il Kırıkkale olmuş. İnanın bu biraz benim onuruma dokundu. Nüfus, sanayi gibi bakımlardan çok potansiyeli olan bir yer ama yeterince destek alamaması bizi harekete geçirdi. Bu anlamda elimizden gelen çabayı gösterdik. Hem teknik, hem de doğrudan faaliyet desteği, hem de mali destek konusunda biz artık alt sıralardan kurtulduk. Gerek teknik destek bakımından, gerek doğrudan faaliyet desteği bakımından ve eğitim desteği açısından da şimdi ilk sıralarda yer alıyoruz.”

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ

Kolat; “Esas amacımız mali destek projelerini daha da arttırabilmek. Bu anlamda da destek ofisi açtık. Burada görevli arkadaşlar projeler konusunda gerekli bilgileri vereceklerdir. Ayrıca bir uzmanla da sözleşme imzaladık. Bu uzmanımız da projeler konusunda, başvurular konusunda 21 Mart’a kadar Kırıkkale’de hizmet verecektir. Sadece 2 yıl için geçerli bu, özellikle Kırşehir ve Kırıkkale için sözleşme imzaladık. Üniversitemiz bu konuda oldukça iyi MÜSİAD’a da teşekkür ediyorum bu güzel proje için. Büyük oranda enerjide dışa bağımlıyız. Bu dışa bağımlılıktan kurtulabilmek için de bütün potansiyellerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu anlamda sanayicilerimize ve iş adamlarımıza görevler düşüyor. Emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Panel, soru cevap bölümü ve plaket takdimi sonrası yapılan stant açılışı ve kokteyl ile sona erdi.

[gallery ids="207553,207552,207551,207548,207549,207550"]
Bu haber toplam 459 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.