1. HABERLER

  2. SPOR

  3. KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ VE VEKİL ÖĞRETMENLER
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ  VE VEKİL ÖĞRETMENLER

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ VE VEKİL ÖĞRETMENLER

10 Ekim 2014 târihli Kırıkkale İL gazetesi’nin yazdığına göre, Kırıkkale Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş. 1992 yılında kurulan Kırıkkale...

A+A-

10 Ekim 2014 târihli Kırıkkale İL gazetesi’nin yazdığına göre, Kırıkkale Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş. 1992 yılında kurulan Kırıkkale Üniversitesi Türkiye’nin en büyük Üniversitelerinden biri olmuş. Bu başarının devâmını dilerim. 1992 yılında kurulan Kırıkkale Üniversitesi, çok hem de pek çok ihtiyacına rağmen büyük başarılara imza atmış. Başarılarından dolayı Kırıkkale Üniversitesinin kıymetli Rektör, Dekan ve Öğretim Üyelerini tebrik ederim.

Kırıkkale Üniversitesinin Biyoloji Bölümden mezun olan benim de kız torunum, Sâliha Çiğdem Yılmaz ve torunumun Formasyonu da var. Sonra; Evet sonra sınava girdi, 84 puan aldı. 84 puan aldığı hâlde görev alamadı, ya da görev verilmedi. Branşı olan mezunların branşları Türkiye’nin ihtiyacına fazla geliyorsa; O zaman Üniversite sınavı açılırken, hangi branştan ne kadar insana ihtiyaç varsa, o kadar öğrenci sınava alınsa, branş fazlası böylece önlense ve yok yere öğrenciye branş verilmese kıyâmet mi kopar? Sınava girenler, birkaç üniversitenin tercihini yapıyor, puanı bunlardan hangisini tutarsa, çoğu öğrenci o bölümü okuyor, mezun olduğu zaman “efendim Türkiye’nin bu branşa ihtiyacı yok” deniliyor. Bundan, ihtiyaç olmayan branşı seçenler varsın iş bulamasın anlamı çıkıyor ve Türkiye’de Üniversite mezunu işsizler ordusu meydana çıkarılmış olmuyor mu? Umulur ki, yetkililer yazdıklarımı değerlendirir, Türkiye’de Üniversite mezunu işsizler ordusu icat etmekten vaz geçerler.

Öğretmen açığı olan yerde vekil öğretmenle eğim, öğretim yürütülmeye çalışılırken; Örneğin branşı matematik olan öğretmene, yabancı dil görevi veriliyor. Bu sebeple Üniversite sınavında aday öğrenciler bol, bol ve koca, koca sıfırları çekiyorlar. Yazık değil mi bu gençlere? Asil öğretmenliği hak etmiş kimseye ne diye, vekil öğretmenlik veriliyor? Ve bu kimseler ders ücretiyle çalıştırılıyor. Ders ücretiyle çalıştırılan vekil günün birinde rahatsızlanır, doktora gidince ders ücreti kesiliyor. Branşı olan öğretmen, vekil öğretmen olarak atanıyor ve ayda bin liraya hattâ, bin liranın altında ücretle çalıştırılıyor. Öğrendiğime göre Türkiye’de 250 bin öğretmen açığı var. 250 bin öğretmen açığı; Formasyonu, branşı olan öğretmenler vekil öğretmen olarak atanıp kapatılıyor ve bu öğretmenlere branşının dışında görev veriliyor. Herhâlde bu da ucuza hem de çok ucuza öğretmen çalıştırma zevkinden ileri geliyor. Bir kaç bin, belki de milyonlarca öğrenci, branşı olmayan vekil öğretmenlerden ders alıyor ve sonra, Üniversite sınavında koca, koca sıfır çekiyor.

Bir örnek vermek istiyorum: Hesap yapmaktan zihni yorulan arkadaşım Yıldırım, “350 kaç eder” diye sormuş, beni ve diğer arkadaşlarımı hayli neş’elendirmişti. Şimdi ben soruyor ve diyorum ki, “250 bin öğretmen açığı kaç eder” İnsanı ıslah için en etkili ilaç ilimdir, ilim.
Bu haber toplam 277 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.