1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kırıkkale, Türkiye’ye örnek şehir olacak
Kırıkkale, Türkiye’ye örnek şehir olacak

Kırıkkale, Türkiye’ye örnek şehir olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapımı devam eden yatırımları yerinde görmek ve incelemek üzere Kırıkkale’ye geldi.

A+A-

BAKAN KURUM: “KIRIKKALE’NİN 50 YILLIK İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜME KAVUŞTU. İNŞALLAH DİĞER PROJELERLE KIRIKKALE’YE BÜYÜK DEĞER KATACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapımı devam eden yatırımları yerinde görmek ve incelemek üzere Kırıkkale’ye geldi. Yeşil Vadi-Obaköy Projesi, Çeşnigir Kanyonu, Millet Bahçesi gibi önemli çalışmaları inceleyen Kurum, Halifeli İçme Suyu Tesisinin de açılışını gerçekleştirdi.

GOLF ARABASIYLA YEŞİL VADİ ALANINI GEZDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kırıkkale’de yapımı devam eden ve yapımı tamamlanan çalışmaları yerinde görmek üzere Kırıkkale’ye geldi. Bakan kurum ilk olarak Kırıkkale'de yapımı devam eden Yeşil Vadi-Obaköy Projesi'ni inceledi. Çeşitli programlara katılmak üzere Kırıkkale'ye gelen Bakan Kurum, Yeşil Vadi-Obaköy Projesi'nin devam ettiği alanda il protokolü tarafından karşılandı.

KIRIKKALE’YE 18 YILDA 13 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Kurum, diğer yetkililerle bindiği golf arabasını sürerek, alanı gezdi.  Kurum, daha sonra Kırıkkale Valiliğinde Vali Yunus Sezer'i ziyaret etti, Şeref Defteri'ni imzaladı. Bakan Kurum, İl Koordinasyon Toplantısı'na katıldı. Burada düzenlenen toplantı, basına kapalı yapıldı. Kurum daha sonra Nur Camii’nde Cuma namazını kıldı. Buradan Kırıkkale Belediyesi’ne geçen Kurum, çalışmalar hakkında belediye başkanı Mehmet Saygılı’dan bilgi aldı. Ziyaret anısına Başkan Saygılı, Bakan Kurum’a ‘Silaha adını veren şehir figürlü asker’ heykeli hediye etti.

KIRIKKALE SAVUNMA SANAYİNİN MERKEZİ

Kırıkkale Belediyesi ziyaretinde konuşan Bakan Kurum, “Bugün savunma sanayimizin merkez şehri tarım şehri turizm şehri Kırıkkale’mizdeyiz. Daha önce de Kırıkkale’mize hem Keskin ilçemize hem de merkezimize ziyaretlerde bulunmuştuk. Yine kovid kapsamında dijital şehir buluşmaları çerçevesinde Kırıkkale’mizde hem il hem de ilçe belediyelerimizde toplantılar yaptık. Bu toplantılarda şehrimizin ihtiyaçlarına yönelik adımları tüm ekibimizle birlikte valimiz milletvekillerimiz belediye başkanlarımız teşkilatımız vatandaşımızla bir ve beraber olmak suretiyle belli kararlar almıştık. Bugün de hem projelerimizi yerinde görmek hem de yeni projeleri birlikte istişare etmek üzere Kırıkkale’mize geldik. Ben geldiğimiz andan itibaren bize göstermiş oldukları misafirperverlikten ötürü tüm Kırıkkaleli hemşerilerimize kardeşlerimize şükranlarımı arz ediyorum.”

KIRIKKALE’YE OBAKÖY CİDDİ KATKI SUNACAK

“Kırıkkale bizim için çok önemli. Güçlü şehirler güçlü Türkiye anlayışıyla şehirlerimize gidiyor ve şehirlerimizin ihtiyaçlarını gidermeye gayret gösteriyoruz. Son 18 yıldır Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kırıkkale’mize tam 13 milyar liralık yatırım yaptık ve devam eden birçok yatırımımız var. Eğitimden sanayiye ulaşımdan kültür alanlarına, sosyal donatı alanlarına, şehrin atık su yağmur suyu gibi altyapı işlerine kadar tüm işleri birlikte yapmaya gayret gösterdik. 2023’e giden yolda da inşallah bu anlayışla şehirlerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Bugün sabah yeşil vadi projemizi inceledik. Bu çerçevede vadi Obaköy yeşil vadi projelerini yerinde inceleyip ilave desteklerimiz ne olabilir diye istişarelerde bulunduk.”

KIRIKKALE’NİN SORUNLARI ÇÖZÜM BULUYOR

“Ardından valiliğimize belediyemize yine sorunları problemleri görüşmek üzere geldik. Akabinde Halfeti içme suyu tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. Kırıkkale millet bahçemize gittik. Yine kentsel dönüşüm alanlarında ve şehrimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda ziyaretlerde bulunduk. Bu süreçte de vatandaşımızla kucaklaşmak suretiyle şehrimizin sorunlarını hep birlikte yerinde görmüş olduk. Belediyemiz ve İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile çok önemli bir proje yürüttük. Kırıkkale’mizin hem merkezinin hem de ilçelerimizin 50 yıllık içme suyu problemini çözmek adına Halifeli içme suyu projemizi tamamladık. Böylece Kırıkkale’miz daha nitelikli ve sağlıklı içme suyuna kavuşmuş olacak. Şimdiden Kırıkkale’mize hayırlı ve uğurlu olsun diliyorum.”

530 METRE KARE ALANA MİLLET BAHÇESİ

“81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kırıkkale’ye de dünyaya örnek olacak bir Millet Bahçesi projelendirdik. Tam 530 bin metrekarelik alanda bu projeyi yapıyoruz. İçinde doğal göletlerimiz, yürüyüş alanlarımız, bisiklet yollarımız, amfi tiyatrolarımız, çocuk oyun alanlarımız, etno spor etkinliklerinin yapılacağı alanlar ve evcil hayvanlarımızın parkı gibi birçok etkinliğimiz olacak. Kırıkkaleli Ankaralı Kırşehirli hem de bu yol güzergahından geçen vatandaşlarımızın faydalanacağı bir bölge parkını bölge millet bahçesini Kırıkkale’mize kazandırmış olacağız. Yaklaşık 50 milyon yatırım bedelli projemizin ihalesi yapıldı. İnşallah bir ay içerisinde inşaatlara başlamak ve önümüzdeki yıl da vatandaşlarımıza teslim etmek istiyoruz. İnşallah şimdiden Kırıkkale’mizin millet bahçesi hayırlı ve uğurlu olsun.

ZAFER CADDESİ BAŞTAN AŞAĞI YENİLENECEK

“Kentsel dönüşüm kapsamında 81 ilimizde faaliyetler yürütüyoruz. Hemen Zafer Caddemizin arkasında yer alan ardiyeciler sitemiz var. Yaklaşık 17 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu yalnız hem esnafımızın hem de vatandaşımızın tam olarak burada ticaretini sürdüremediği bir alan ve diğer taraftan da riskli binalardan oluşan bir alan. Buraya ilişkin riskli alan teklifimizi Cumhurbaşkanlığımıza sunduk ve onayına müteakip bu 17 bin metrekarelik alanı Kırıkkale’mize bir yeşil alan olarak kazandırıyoruz. Burada bulunan vatandaşlarımızı da hemen yanında bulunan belediyemize ait yerde 8 bin metrekarelik alanda bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Altında dükkanlar olan ve ardiyecilerimizi bu dükkanlara taşımak üstünde de zemin ve 4 katı geçmeyecek şekliyle mahalle kültürünü yaşatacak bir konut projesi gerçekleştireceğiz. Şehrimize şehrin merkezinde herkesin yürüme mesafesinde ulaşabileceği bir yeşil alanı da Kırıkkale’mize kazandırmış olacağız.”

KARACALI KÖYÜ CİVARINDAN BELEDİYEYE 450 BİN DÖNÜM ARAZİ

“Karacaali köyü sınırları içerisinde belediyemize 450 dönüm alan veriyoruz. Bu rezerv alan ile birlikte şehrimizin içindeki alanlarımızın dönüşümünü sağlamak üzere burada hem rezerv konutlar hem de finans anlamında bu alanı kullanacağız. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız. Şehrimizin en yoğun caddesi zafer caddemiz gördük ki görüntü kirliliği var, tabela kirliliği var. Bu kirliliği kaldırmak üzere Zafer Caddesini baştan sona yeniliyoruz. Cephelerini iyileştirmek, o tabelaların görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak ve burada vatandaşımızın mutlu ve huzurlu bir şekilde vakit geçirmesini sağlayacak adımları da bugün itibariyle atmış oluyoruz.”

ZAFER CADDESİ İÇİN 2 MİLYON TL’LİK HİBE

“Bu çerçevede belediyemize 2 milyon lira hibe ve 3 milyon lira kredi vermek suretiyle Zafer Caddesi projemizi de gerçekleştirmiş olacağız. Belediyemizin araç ve gereç ihtiyaçları çerçevesinde hibe desteklerimiz oldu. Tüm projelerimize ilişkin desteklerimiz devam edecektir. Kırıkkale’yi bu anlamda yukarıya taşıyacak marka şehir haline getirecek ve bölgesinde güçlü bir şehir haline getirecek adımları da inşallah hep birlikte atacağız. Yeşil vadi millet bahçesi projesi projemiz de devam ediyor. Bu 300 bin metrekarelik alanda yol güzergahı üzerinde Kızılırmak nehrinin hemen yanında vatandaşlarımızın dinlenebileceği önemli bir projeyi valiliğimiz ve il özel idaremiz ile birlikte yürütüyoruz.”

VALİLİK PROJESİ İÇİN 1,5 MİLYON TLİ HİBE

“Bu kapsamda yine 1,5 milyon lira hibe desteği sağlamak ve toplamda 4 milyon lira hibe desteği vermiş olacağız. Valiliğimiz bu projeyi yıl sonuna kadar tamamlamak suretiyle Kırıkkale’mize de bu alanı kazandırmış olacağız. Çeşnigir kanyonu çok kıymetli bir alanımız. Hem doğal hem de tarihi güzelliklerine sahip. Bu kapsamda ecdadımızın bizlere bıraktığı ve çocuklarımıza emanet edeceğimiz o doğal ve tarihi güzellikleri ortaya çıkarmak adına bir proje yürütüyoruz. Bu kapsamda da İl Özel İdaremize hem kredi hem de hibe desteklerimiz oldu. Bu projeyi de inşallah hem Obaköydeki hem Yeşil Vadideki hem de Çeşnigir kanyonundaki projelerimizi tamamlayıp Kırıkkale’mize armağan etmiş olacağız. İnşallah yıl sonuna kadar tamamlamış olacağız. Köylerimizin kanalizasyon ve içme suyu problemleri var. Bu kapsamda valiliğimize 1 milyon lira hibe ve 2 milyon lira kredi desteği sağlıyoruz.”

ZAFER CADDESİNDE ESNAFLARI GEZDİ

BASIN MENSUPLARINA SİMİT İKRAMI

Bakan Kurum, Belediye ziyaretinin ardından beraberindeki heyetle birlikte Zafer Caddesi’ni gezdi. Burada esnaflarla buluşan Kurum, çocuklara oyuncak hediye etti. Esnafların sorunlarını dinleyen Kurum, daha sonra basın mensuplarına cadde esnafından simit alarak ikramda bulundu. AK Parti İl Başkanlığı’na geçen Kurum, burada İl Başkanı Nuh Dağdelen ve parti yönetimiyle bir araya gelerek, çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

BÜYÜK ŞEHİR PARKI’NDA İNCELEME YAPTI

Beraberindeki heyetle birlikte Büyük Şehir Parkı’na geçen Kurum, vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Parkta oyun oynayan çocuklarla da yakından ilgilenen Kurum, onlara oyuncaklar hediye etti. Daha sonra Kırıkkale Tarihi Evleri içerisinde uzaktan video konferans bağlantısı ile Halifeli İçme Suyu Tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı yaptı.

SAYGILI: “ŞEHRİMİZİN 3’TE 1 SU KAYNAĞA KARŞILANACAK”

Saygılı, “Şehrimizin ihtiyacı olan içme suyuna katkı sağlayacak Halifeli içme suyunun açılışı için buradayız. Pandemi nedeniyle oldukça küçük bir tören düzenledik. Kırıkkale içme suyunu Kızılırmak’tan karşılıyor. Kızılırmak’tan almış olduğu içme suyu arıtma tesisi vasıtasıyla şehrimize geliyor. Herhangi bir arıza anında alternatif bir kaynağa ihtiyacımız vardı. Halifelide de bir kaynak bulduk. Şehrimizin mevcut suyunun 3’te 1’ini karşılayacak bir su kaynağa bulduk. Nasip olursa kaynaklarımız el verdiği sürece suyu artırmak istiyoruz” dedi.

KIRIKKALE GELECEKTE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Vali Yunus Sezer, “Kırıkkale’de çok güzel çalışmalar yapılıyor. Şehrimizin açısından son derece önemli projelerin devamı için Bakanlığımız bizlere destek oldu. Ben bir buçuk yıldır Kırıkkale’de görev yapıyorum ama hem tarım alanında hem turizm alanında hem savunma sanayi alanında Türkiye’ye örnek olacak gelecek 5 yıl içinde kendi adını sıkça duyacağımız bir il olacak. Bu manda şehrimizin ve ilçelerimizin güzelleşmesi adına vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ederim” dedi.

KURUM: “HALİFELİ SUYU İÇİN 5 MİLYON TL HİBE SAĞLADIK”

Bakan Kurum, “Bizim amacımız, hedefimiz geleceğimiz adına şehirlerimizi ihya ve inşa etmektir. Valimiz ve Belediye başkanlarımızla Kırıkkaleli kardeşlerimize bu hizmetleri yapabilmek ve vatandaşlarımıza layık olabilmek için çalışıyoruz. Kırıkkale’nin içme suyu problemini çözmek amacıyla Halifeli içme suyunun tesisinin açılışını gerçekleştireceğiz. Su medeniyettir. Geçmişten bu güne bütün medeniyetler su etrafında kurulmuştur. Ecdadımızın çeşmelerle sağladığı hizmetleri bizler bugün şebekelerle sağlama gayreti içerisindeyiz” dedi.

TESİSİN GÜNLÜK ÜRETİM KAPASİTESİ 450 BİN m3

“Bu tesis 17 içme suyu kuyusuyla mevcut şebekeye 9 kilometre uzaklık bağlantısıyla enerji nakil hattı ve trafosuyla modern bir içme suyu tesisi oldu. Kırıkkale merkez içme suyu hattının günlük kullanım miktarı 1,5 milyon metre küp. Halifeli içme suyu tesisimizin üretim kapasitesi ise 450 bin metre küp. Bundan böyle merkezimizin su ihtiyacının 3’te 1’i karşılanacak. Bakanlığımız iller bankası genel müdürlüğüyle, Kırıkkale’ye sunduğu hizmet için 5 Milyon TL hibe desteğinde bulundu. “

KIRIKKALE MİLLET BAHÇESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde, bütün alan yatırımlarında bakanlık olarak destek oluyoruz. Kırıkkale için yaptığımız istişare toplantılarında şehrimizi tarihi kültürel doğal zenginliklerini koruyarak yeni sosyal konutlarıyla ihya ve inşa edeceğiz. Yürüttüğümüz projelerle Millet Bahçesi Türkiye’de örnek gösterilecek” dedi. Daha sonra video konferans bağlantısı ile tesisin açılışı gerçekleştirildi.

ÇEŞNİGİR KANYONU ALANINDA İNCELEME YAPTI

Bakan Kurum’un Kırıkkale ziyaret ve açılış programına Vali Yunus Sezer, Milletvekili Ramazan Can, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen, MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu, ilçe belediye başkanları, kamu kurum il müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı. Bakan Kurum açılışın arından Çeşnigir Kanyonu projesi ve Millet Bahçesi’nin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, incelemelerin arından Ankara’ya hareket etmek üzere Kırıkkale’den ayrıldı.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.