1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kırıkkale Lisesi’nden Kara Harp Okulu’na ziyaret
Kırıkkale Lisesi’nden Kara Harp Okulu’na ziyaret

Kırıkkale Lisesi’nden Kara Harp Okulu’na ziyaret

Kırıkkale Lisesi öğrencileri 1834 yılından bu yana subay yetiştiren ilim, irfan ve meslekî ahlâk ocağı Kara Harp Okulu’nu ziyaret ettiler. Yarbay Tamer Kösedağ, Kırıkkale Lisesi Öğrencileri ile bir araya geldi.

A+A-

KARA HARP OKULUNUN TARİHİ

Yarbay Kösedağ yaptığı sunumda; “Başta Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, sayısız komutan ve devlet adamının yetiştiği Mekteb-i Harbiyye/ Kara Harp Okulu (KHO); Sultan II. Mahmud tarafından çıkarılan bir ferman ile 1834 yılında "Mekteb-i Ulûm-ı Harbiyye" adıyla İstanbul'da kurulmuş, 1936 yılında Ankara'ya intikal eden Kara Harp Okulu, günümüzde de varlığını sürdürdüğü yere kalıcı olarak taşınmıştır” dedi.

İHTİYACA GÖRE SUBAY YETİŞTİRİLİYOR

Kara Harp Okulu'nda Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda erkek ve kadın subay yetiştirildiğini söyleyen Kösedağ, “Eğitim-öğretim süresi yabancı dil hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıldır. Askerî öğrenciler; Dekanlık bünyesindeki akademik öğretimleri ile eşzamanlı olarak Öğrenci Alay Komutanlığı tarafından yürütülen uygulamalı askerî eğitimler ile beden eğitimi ve spor faaliyetlerini başarıyla tamamlamaları durumunda mezun olmakta ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı kadrolarına muvazzaf subay olarak atanmaktadırlar” dedi.

5-kirikkale-lisesi-kara-harp-okulu’nda-1.jpg

HELİKOPTER VE UÇAK PİLOTU İMKÂNI SUNULUYOR

Kösedağ: “KHO'na kabul edilen askerî öğrencilere; Mühendislik (Endüstri ve Sistem, Elektronik ve Haberleşme, Makine, İnşaat, Bilgisayar), İşletme ve Yönetim Bilimleri, Uluslararası İlişkiler, Tarih, Strateji ve Güvenlik, Bilgi Yönetimi ve İstihbarat, Lojistik Yönetimi ve Savunma Yönetimi öğretim programları ile YÖK tarafından akredite ve uluslararası denkliği/geçerliliği de olan lisans öğretimi verilmektedir. Birinci sınıf sonunda öğrenciler, Harp Okulu Dekanlığı ve Komutanlığı'nın görüş ve tavsiyeleri ile sağlık durumları da dikkate alınarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Piyade, Tank, Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkâm, Muhabere, Ulaştırma, İkmal, Bakım, Personel ve Maliye sınıflarından birine ayrılmaktadır. Uçucu olmaya istekli öğrencilere, gerekli şartları taşıdığı takdirde helikopter ve uçak pilotu olma imkânı sunulmaktadır” diye sözlerine ekledi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Kırıkkale Lisesi Müdürü Basri Başat, “Tarihi, zaferler ve kahramanlıklarla dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapma onurunu her öğrencimizin yaşaması öğretmenlerini ve ailelerini gururlandıracaktır. Tanıtım gezisini düzenleyen müdür yardımcısı Selami Başar ve öğretmenlerimiz Efraim Soyak, Burcu Özgü, Nafiga Çiçek ve Funda Gürler’e teşekkür ederim” diyerek takdirlerini dile getirdi.

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.