1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kırıkkale bayrama hazır
Kırıkkale bayrama hazır

Kırıkkale bayrama hazır

KURBAN HİZMETLERİ KOMİSYONU, KIRIKKALE GENELİNDE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDI. KOMİSYON, VATANDAŞLARIN BAYRAMI EN İYİ ŞEKİLDE İDRAK ETMESİNİ SAĞLAYACAK

A+A-

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de cuma günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı nedeniyle oluşturulan komisyon, vatandaşların bayramı en iyi şekilde geçirmesi nedeniyle gerekli tedbirleri aldı.

GEREKLİ TÜM TEDBİRLER ALINDI

Vali Yardımcısı Başkanlığında, Belediye Başkanlığı, İl Müftülüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kırıkkale Şube Temsilcisinden “Kurban Hizmetleri Komisyonu” oluşturuldu. 31 Temmuz-03 Ağustos 2020 tarihleri arasında idrak edilecek Kurban Bayramının vatandaşlar tarafından huzur içerisinde kutlanması, kurban kesecek vatandaşların dini hükümlere, çevre ve halk sağlığına riayet edilerek kurbanlarını kesebilmelerine yardımcı olunması amacıyla “Kurban Hizmetleri Komisyonu” tarafından gerekli her türlü tedbir alındı.

KURBAN KESİM VE SATIŞ YERLERİ

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, “Kurban satış yeri; Arpalık Çukuru Mevkiinde meskun bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü binası karşısındaki Belediye Açık Hayvan Pazar yeri olarak belirlenmiş ve buraya 20 Temmuz 2020 tarihi itibari ile hayvan sevkiyatları başlamıştır. Kurban kesim yerleri; belediye başkanlığı ile sözleşmesi bulunan “yaren et ve et ürünleri” tarafından işletilen belediye mezbahanesi (belediye canlı hayvan pazar yeri bitişiği), il özel idaresine ait, özelleştirilen hasandede el-taş özel mezbahanesi.”

BÜYÜKBAŞ KESİM 400 TL, KÜÇÜK BAŞ 50 TL

“Bu tesislerde kurbanlarını kestirecek olanlar makbuz karşılığı olmak üzere, büyükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti 400.00 (Dört yüz) TL, küçükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti 50.00 (Elli) TL ödeyeceklerdir. Kurban kesim randevusu ilgili firmalar tarafından verilecektir.”

KENDİ İMKÂNLARIYLA KESİLECEK YERLER

“Kendi imkânlarıyla kurban kesmek isteyenler için kurban kesim yerleri olarak aşağıdaki yerler belirlenmiştir; Cumartesi kapalı pazar yeri, Kaletepe kapalı pazar yeri, Yenimahalle kapalı pazar yeri, Bahçelievler kapalı pazar yeri, Burada kendi imkânlarıyla kurban kesecek olanlar herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. Kurban Satış ve Kesim Yerlerinde Koronavirüs tedbirleri kapsamında dikkat edilecek hususlar: Covid-19 bulaş riskini en aza indirmek maksadıyla kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacaktır.”

KORONA VİRÜS KURALLARINA UYULACAK

Satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılacak, en az 1,5 metre (3-4 adım) mesafe kuralına uyulacaktır. Satış ve kesim yerleri ile bunların giriş ve çıkışlarında gerekli hijyen şartlarına riayet edilecektir. Hayvan satış alanlarına Koronavirüs belirtisi (ateş ve solunum sıkıntısı) olanlar alınmayacaktır. Müşteri ve satıcı arasında bulaş riskini önlemek maksadıyla tokalaşma vb. hususlara dikkat edilecektir. Kurban satış ve kesim yerlerine yeteri kadar veteriner hekim, din görevlisi, Zabıta Müdürlüğünce zabıta ekibi, Temizlik İşleri Müdürlüğünce temizlik elemanları görevlendirilmiştir. Ayrıca Bayram günleri ilgili kurumlardan oluşan bir komisyon denetim görevi yapacaktır.”

HİJYEN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

“Komisyonca belirlenen Kurban satış yerlerinin dışında başta Samsun yolu bulvarı ve itfaiye çevresi olmak üzere cadde, sokak, herhangi bir yerde kurbanlık satışına ve kesimine müsaade edilmeyecek ve bu konuda Belediye Başkanlığı Zabıta Ekipleri gerekli kontrolleri yapacaklardır. Ancak kendi imkânlarıyla bahçelerinde kurban kesmek isteyenler hijyen ve çevre temizliğine dikkat etmek şartıyla kurbanlarını kesebileceklerdir. Kurban etlerinin hijyenik şartlara sahip olmayan malzemeler ile ve hijyen kurallarına uygun olmayan mekanlarda işlenmemesi büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan satın alırken:”

KAPAK ATMA, BİR ÖLÇÜ OLARAK KABUL EDİLEBİLİR

Kurban Olarak Kesilecek Hayvanlarda Bulunması Gereken Nitelikler: Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için: En az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekir. (708 günü doldurmuş olması gerekir) İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmaz. Yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilemezler. Doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. (Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir.)”

HAYVANIN DOĞUŞTAN BOYNUZSUZ OLMASI

“Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez Kurban Olarak Kesilmesi Dinen Uygun Olmayan Hayvanlardaki Nitelikler: Sığır cinsi hayvanların en az iki kameri yaşını doldurmamış olması, (708 günü doldurmuş olması gerekir.) Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün olan, Bir veya iki gözü kör olan, Bir veya iki boynuzu kökünden kırık olan, Dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik olan, Dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan, Kurban ile ilgili diğer hususlarda Müftülüklerden ve ALO 190 Fetva Hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramını şimdiden tebrik eder, kurbanlık hayvan satın alma ve kestirme sürecinde kolaylıklar diler, huzurlu ve güzel bir bayram geçirmelerini temenni ederiz. “

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.