1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kıdem tazminatıma dokunma!
Kıdem tazminatıma dokunma!

Kıdem tazminatıma dokunma!

Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Petrol-İş Sendikası ve Türk Metal Sendikası, kıdem tazminatına yönelik ortak tepkilerini gösterdi. Sendika başkanları, torba teklifinin işçileri gelecekte çıkmaza götüreceği olan bir anlaşma olacağını bildirdi.

A+A-

Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Petrol-İş Sendikası ve Türk Metal Sendikası, kıdem tazminatına yönelik ortak tepkilerini gösterdi. Sendika başkanları, torba teklifinin işçileri gelecekte çıkmaza götüreceği olan bir anlaşma olacağını bildirdi.

SENDİKASIZLAŞTIRMA PAKETİDİR

Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Murat Kaya, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Murat Demirbaş ve Petrol-İş Sendikası başkan yardımcısı Osman Çakıl ile sendika üyeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile kaldırılması söz konusu olan kıdem tazminatları çalışmasına tepki gösterdi. Konuşma yapan Başkan Kaya, “"İstihdam Paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir.

ÇALIŞMA BARIŞININ ORTADAN KALKMASI

“25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere "istihdam kolaylığı sağlayacağı “iddia edilen düzenleme aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve çalışma barışının ortadan kalkmasına sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik sigortası fonu işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür.”

YAPAMAYACAKSINIZ, YAPTIRMAYACAĞIZ!

“Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk İş yıllardan beri esnekleşme, güvensizlestirme ve kuralsızlaştırma karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız! Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.