1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kıdem tazminatıma dokunma!
Kıdem tazminatıma dokunma!

Kıdem tazminatıma dokunma!

Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Murat Kaya ve Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Murat Demirbaş, üyeleriyle birlikte “Kıdem Tazminatıma Dokunma” adı altında açıklama yaptılar.

A+A-

ŞUBE BAŞKANLARI KAYA VE DEMİRBAŞ: “KIDEM TAZMİNATI, TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ VE TÜRK-İŞ’İN KIRMIZIÇİZGİSİDİR”

“Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adıyla kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenlemelerle ilgili Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Murat Kaya ve Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Murat Demirbaş, üyeleriyle birlikte “Kıdem Tazminatıma Dokunma” adı altında açıklama yaptılar.

PETROL-İŞ VE TÜRK METAL’DEN BİRLİK VE BERABERLİK

Emek ve alın teriyle mücadele veren emekçilere yönelik “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adıyla uygulanması planlanan kıdem tazminatı konusunda işçi sendikaları bu duruma tepkilerini göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Murat Kaya ve Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Murat Demirbaş, üyeleriyle birlikte “Kıdem Tazminatıma Dokunma” adı altında açıklama yaptılar.

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ORTADAN KALDIRILIYOR

Korona virüs tedbirleri kapsamında gerekli hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulan toplantıda konuşma yapan Petrol-İş Şube Başkanı Murat Kaya, “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.  Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var.”

YAŞAM MÜCADELESİ VERMEKTEDİR

“Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir.”

MEVCUT HALİYLE KORUNMASINI İSTİYORUZ

“İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşullan ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alman kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.”

KARŞISINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türk Metal Şube Başkanı Murat Demirbaş ise, “Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır. Yıllardır evine ekmek götürmenin mücadelesi içerisinde olan işçilerimizin, emekçilerimizin yanındayız. Kıdem Tazminatına Dokunma” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 1069 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.