1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Keskin’in kültür mirası kitaplaştı
Keskin’in kültür mirası kitaplaştı

Keskin’in kültür mirası kitaplaştı

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yüksek lisans tezi hazırlayan Yüksek Mimar Restorasyon Uzmanı Yağmur Saluk, doğduğu toprakların tarihi kültürünü kitaba yansıttı.

A+A-

Anadolu’da belgeleme ve koruma çalışmasına imza atan Saluk, ‘Keskin’in Kültür Mirası’ adı altında, tarihi bilgileri kitapta buluşturdu.

MEMLEKETİMİZİ UNUTMADIK

Geçmiş yıllardan bu yana kültür ve tarih alanında çeşitli çalışmalar gerçekleştiren Yüksek Mimar Restorasyon Uzmanı Yağmur Saluk, doğduğu toprakların tarihi geçmişini kitaba yansıttı. Saluk, “İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Doç. Dr. Deniz Mazlum’un danışmanlığında üniversite bünyesinde yüksek lisans tezi idi. Memleketimizin kültürü için bunu kitaba dönüştürdük” dedi,

DEĞERLER KORUNMALIDIR

Topkapı Sarayı Müzesi restorasyon çalışmaları kapsamında yüksek mimar restorasyon uzmanı olarak çalışmaktan Saluk, “Geleneksel Mimari Miras ile ilgili çalışmalar; bir bölgenin mimari karakterini, yöresel malzemelerini, yazılı-sözlü kültürünü ve daha birçok özgün unsurunu ele alarak, bu değerlerin korunmasına ve yaşatılmasına katkı sağlamaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tehdit altında olan geleneksel mimari mirasın nasıl ayakta tutulacağı konusunun koruma alanında uzmanlaşan tüm disiplinlerin temel sorunu olması, bu kitabın ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.”

TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP

“Kırıkkale - Keskin'in Kültür Mirası: Orta Anadolu'da Bir Belgeleme ve Koruma Çalışması'nda, tarihi antik dönemlere dayanan Keskin'de bulunan korunması gerekli kültür varlıklarının belgelenmesi, koruma önerilerinin geliştirilmesi ve bu çalışmaların yanı sıra bölgede turizm potansiyeli ortaya çıkaracak bir gezi güzergâhı oluşturularak Keskin'in tanıtımına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Koruma projeleri ile birlikte turizm kavramı da ele alınarak tarihi çevrenin sürdürülebilirliği sağlandığında, Orta Anadolu'nun merkezinde bulunan Keskin'in kültür mirası korunarak gelecek kuşaklara aktarılacaktır” dedi.

Haber-Foto: Sedat Gençay

 

 

Bu haber toplam 2640 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.