1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. KESK, TİS için Ankara’ya yürüyecek
KESK, TİS için Ankara’ya yürüyecek

KESK, TİS için Ankara’ya yürüyecek

1 Ağustos’ta başlayacak olan Kamu Emekçilerin Toplu Sözleşme Görüşmeleri için KESK, 4 koldan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

A+A-

KESK Kırıkkale Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Şube Başkanı Yüksel Şahin yaptığı açıklamada, yapılacak olan basın açıklamasında kamuoyundan destek isteneceğini söyledi.

DESTEK İSTENECEK

KESK, 1 Ağustos’ta başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri için dört ayrı koldan Ankara’ya gelerek eylem yapma kararı aldı. KESK üyeleri, 1 Ağustos’ta başlayacak Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri için 4 koldan Ankara’ya geliyor. 29 Temmuz’da Van, Edirne, Muğla ve Artvin’den yola çıkan KESK üyeleri 1 Ağustos’ta Ankara’da olacak. Dört gün sürecek yürüyüşte yol güzergâhındaki illerde KESK’e bağlı sendikalar tarafından yürüyüş kolları karşılanacak. Şehir merkezlerinde taleplerinin gerçekleşmesi için basın açıklaması yapılarak kamuoyunun desteği istenecek.

ÖNCEKİ SÖZLEŞMELER SORUNLARIMIZI ÇÖZMEDİ

KESK Kırıkkale Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Şube Başkanı Yüksel Şahin yaptığı açıklamada, “1 Ağustos’ta başlayacak Toplu sözleşme görüşmeleri, yaklaşık 5,5 milyon memur ve emekliyi ilgilendiriyor. Daha önce 4 defa kurulan masadan yandaş konfederasyon ve hükümetin iş birliği sonucu insanca yaşamaya yetecek bir ücretten, güvencesiz istihdama son verilmesine, gelir vergisi ve ek gösterge adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasına, ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmasına kadar hiçbir temel sorunumuz çözülmemiştir. 2 yıllık OHAL döneminde daha da görünür hale gelen ekonomik kriz mevcut sorunları daha da ağırlaştırdı”

İNSANCA YAŞAM, GÜVENCELİ İŞ VE GÜVENLİ GELECEK İSTİYORUZ.

Şahin, “Kamu emekçileri ve emeklileri öncelikle bugüne kadar ellerinden alınanları geri istiyor. Bugüne kadar hep ertelenen, fazlası ile hak ettikleri insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek için haklarının garanti altına alınmasını istiyor. Biz de buradan yola çıkarak tüm kamu emekçilerine ve emeklilerine ‘İnsanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek’ teklifimizi hazırlamaya çalıştık. Teklifimiz beş ana başlıktan oluşuyor: Halktan yana bir kamu hizmeti, Güvenceli istihdam, güvenli gelecek,  Demokratik, adil bir çalışma yaşamı,  İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret, Gerçek bir toplu pazarlık hakkı”

HUKUKSUZ ŞEKİLDE İHRAÇ EDİLENLER İŞE İADE EDİLSİN!

Şahin, “İş güvencemizi fiilen kullanılamaz hale getiren tüm düzenlemelerin kaldırılmasını, sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil gibi hür türlü güvencesiz istihdama son verilmesini, tüm kamu emekçilerinin güvenceli ve kadrolu istihdam edilmesini, performans, esnek çalışma gibi kamu hizmetlerinde niteliği düşüren, kamu emekçilerini birbirinin rakibi haline getiren uygulamalara son verilmesini, yardımcı hizmetler sınıfı personelinin öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına sınavsız atanmalarını, ayrımsız tüm çalışanları kapsayan, meslek hastalıklarının tanımlandığı yeni bir İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasasının hayata geçirilmesini, 0-6 yaş grubundaki çocuklarımız için tüm kamu kurumlarında bir an önce ücretsiz kreşlerin açılmasını istiyoruz”

4 KOLDAN ANKARA’YA YÜRÜYORUZ!

“Başta ILO sözleşmeleri olmak üzere uluslararası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme hakkı da bu dönemde temel talebimiz olmaya devam edecektir. KESK olarak maaşlarımıza yıllık yüzde 38 artış talep ediyoruz. KESK olarak taleplerimiz arasında ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, zorunlu BES kesintisinin son bulması, EYT uygulamasına son verilmesi de yer alıyor. Çağrıda ‘’Taleplerimizin ülke gündemine girmesini ve kamu emekçileri başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın sürece daha aktif şekilde müdahil olmalarını sağlamak için TİS süresi boyunca ve 4 koldan oluşan yürüyüş eylemimizde biz kamu emekçileriyle dayanışma içinde olacağınıza inanıyoruz.

MUĞLA, VAN, EDİRNE VE ARTVİN’DEN YOLA ÇIKILDI!

“1 Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da yapılacak yürüyüş için 29 Temmuz saat 10.00’da Van, Edirne, Muğla ve Artvin’den araçlar kaldırıldı.  Muğla kolu; Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Kütahya illerinden, Edirne kolu; Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Eskişehir illerinden,  Van kolu; Batman, Diyarbakır, Mardin, Urfa, Gaziantep, Adana, Mersin illerinden,  Artvin kolu; Rize, Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun, Amasya ve Çorum Ilerinden geçerek 1 Ağustos’ta Ankara’da olacak. Tüm kamu emekçilerini; haklarımızın gerçek savunucusu sendika olan KESK‘e destek olmaya, grevli gerçek toplu sözleşme hakkını birlikte savunmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 715 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.